Naukowcy udowodnili, iż rozmrażanie wiecznej zmarzliny spowodowało obciążenie kilkudziesięciu strumieni rzek na Arktyce żelazem oraz metalami toksycznymi. W wyniku tego woda zmieniła barwę na pomarańczową. Kolor to jednak nie wszystko – czy zabraknie wody pitnej?
Zaskakujące odkrycie naukowców
Obserwacje wskazują na to, iż dziesiątki strumieni rzek na Alasce zmieniają swoją barwę. Krystalicznie czysta woda stopniowo przekształca się w mętną i rdzawo-pomarańczową, a jej widok zamiast zachwycać – przyprawia o dreszcze. Przebarwienia rzek są tak duże, iż możemy je dostrzec choćby z kosmosu.
- Pierwsze pływające miasto na świecie powstaje na Malediwach – ile kosztuje dom?
Dlaczego woda rdzewieje?
Jak informuje The Guardian, po raz pierwszy tego typu zjawisko zaobserwowano w 2018 roku na obszarach rzek zlokalizowanych w paśmie Brooks Range w północnej Alasce. Jednak analiza zdjęć satelitarnych pokazała, iż przebarwienia pojawiają się już od 2008 roku, a więc aż dziesięć lat wcześniej.
Naukowcy z US Geological Survey (USGS), National Park Service, University od California w Davis, University of Colorado Boulder, University od Alaska Anchorage oraz University of Alaska Pacific podjęli wspólny wysiłek, aby zbadać ten niepokojący stan rzeczy i odkryć jego przyczynę. Do czego doszli badacze?
Wyniki badań opublikowane na portalu Nature wskazują jednoznacznie na to, iż rdzawienie rzek jest powiązane z postępującymi zmianami klimatu oraz topnieniem wiecznej zmarzliny. Arktyka jest najszybciej ocieplającym się regionem na Ziemi.
- Czytaj także: Nieznane wirusy czekają na odwilż. O wiecznej zmarzlinie i jej odkryciu… w Polsce
Lód skrywany głęboko poniżej powierzchni stale się topi, a wraz z wodą, która jest efektem tego procesu, uwalniają się także niegdyś tam uwięzione, liczne minerały i metale. Wzrost stężenia w wodzie Alaski takich pierwiastków, jak żelazo, kadm, cynk, czy miedź odkryli badacze, analizując jej skład chemiczny.
Co ciekawe, zmianie uległa także kwasowość wody – pH niektórych z fragmentów rzek spadło choćby do poziomu 3,5. Dla porównania – wartość tego wskaźnika dla soku z cytryny wynosi ok. 2,5. Niskie pH to powód, przez który zdarza się, iż wylew wody “zabija” napotkaną roślinność i powoduje jej czernienie.
Konsekwencje dla środowiska
Dla lepszego zrozumienia tego, co dzieje się w rzekach, będzie konieczne przeprowadzenie kolejnych, specjalistycznych badań. Na ten moment wszystko wskazuje na to, iż występowanie w wodzie wysokiego stężenia pierwiastków takich jak żelazo, czy silnie toksyczny kadm, zagraża żyjącym w niej organizmom i czyni wodę niezdatną do spożycia.
– Nasze dane sugerują, iż kiedy rzeka zmieniła kolor na pomarańczowy, zaobserwowaliśmy znaczny spadek liczby makrobezkręgowców i biofilmu na dnie strumienia, który zasadniczo stanowi podstawę sieci pokarmowej – powiedział The Guardian Brett Poulin, adiunkt toksykologii środowiskowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.
Poniżej przedstawiamy film ukazujący pomarańczowe rzeki Alaski wraz z komentarzem badaczy.
Źródła: theguardian.com, wodnesprawy.pl
Fot.: gettysignature/canva.com, Josh Koch, USGS