Wzmożona liczba kradzieży na cmentarzach. Służby radzą, jak się uchronić

rdc.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Cmentarz (autor: KSP)


W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych wielu z nas udaje się na cmentarze, aby posprzątać nagrobki bliskich, zakupić kwiaty, czy znicze. Stołeczna policja apeluje o zachowanie większej ostrożności i przypomina, iż to także czas dużej aktywności złodziei na cmentarzach i w środkach transportu.

Rzeczniczka straży miejskiej w Płocku Jolanta Głowacka radzi, co zrobić, by zabezpieczyć wiązanki, kwiaty i znicze na cmentarzach.

- Namawiamy te osoby, żeby lakierem do paznokci, jakimś flamastrem, sprejem, popsiukały kwiaty od dołu, czy to sztuczna wiązanka, czy też żywe kwiaty. Na przykład duże znicze można porysować gwoździem czy nożem od spodu - mówi strażniczka.

Podczas sprzątania grobów łatwo paść ofiarą kieszonkowców. To dlatego wzmożone są kontrole strażników na nekropoliach.

- Zwracają uwagę, żeby podczas sprzątania w jednym miejscu nie zostawiali kurtek, w których mogą być np. portfele, klucze i torebek, bo to jest chwila nieuwagi, kiedy ktoś będzie szedł alejką, chwyci taką torebkę i ucieknie. Nie ma wtedy możliwości, żeby taką osobę złapać - mówi Jolanta Głowacka.


Strażnicy pilnują także porządku na przycmentarnych parkingach i przypominają zarządcom nekropolii o częstszym opróżnianiu pojemników na śmieci i o sprzątaniu opadłych liści z alejek.

Zasady bezpieczeństwa

Stosując się do kilku niżej wskazanych zasad, możemy uniknąć przykrych sytuacji oraz niejednokrotnie wysokich kosztów.

Policjanci radzą:

  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Chwila naszej nieuwagi i mogą one paść łupem złodzieja.
  • Na terenie cmentarza pilnujmy rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
  • Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy zasady, iż w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
  • Płacąc za zakupy "na przycmentarnych" straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni ewentualną próbę ich kradzieży.
  • Korzystając ze środków transportu publicznego zachowajmy szczególną czujność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
  • Z uwagi na możliwe korki i zatłoczone parkingi, jeżeli to możliwe, korzystajmy ze specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych.

W związku z licznymi wyjazdami należy pamiętać, iż pozostawione domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy, dlatego:

  • Wychodząc z mieszkania czy domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o włączeniu alarmu.
  • Nie informujmy o wyjeździe w mediach społecznościowych, nigdy nie wiemy, kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym iż nie będzie nas w domu.
  • Poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.
Idź do oryginalnego materiału