Wysoka przez Wąwóz Homole [Pieniny]

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Wysoka


Wysoka to szczyt leżący na polsko-słowackiej granicy w Pieninach. Jej wysokość to 1050 m n.p.m., dzięki czemu jest najwyższa w całym paśmie. Stąd jest ona klasyfikowana do Korony Gór Polski. Jej charakterystyczną cechą są strome urwiska skalne opadające na jej wschodnich i południowych zboczach. Na szczycie Wysokiej znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama, m.in. na Spisz, Pieniny adekwatne, Beskid Sądecki, Tatry, czy Gorce.

Inna nazwa Wysokiej, z którą możecie się spotkać to Wysokie Skałki. Na jej grani znajdują się dwie formacje skalne: Fidrykowa Skała oraz Szurdakowa Skała. Natomiast jej szczyt wraz z północno-zachodnim zboczem jest objęty ochroną poprzez utworzenie w 1961 roku Rezerwatu Przyrody Wysokie Skałki. Przez szczyt Wysokiej przebiega niebieski szlak pieszy łączący Tarnów z Wielkim Rogaczem w Beskidzie Sądeckim. Ma on aż 184 kilometry długości, a na jego pokonanie potrzeba ok. 60 godzin wędrówki. Najpopularniejsze trasy pozwalające na zdobycie Wysokiej rozpoczynają się w Jaworkach, a także w Szczawnicy. U podnóża góry znajduje się słynny Wąwóz Homole, który jest celem wielu wycieczek. Na zachód od Wysokiej, pod szczytem Durbaszki funkcjonuje natomiast prywatne Schronisko pod Durbaszką.

Na szczycie Wysokiej
Trasa: Jaworki – Jaworki | mapa-turystyczna.pl

Wysoka- gdzie rozpocząć wycieczkę?

Wycieczkę na Wysoką rozpoczynamy w Jaworkach, wsi ulokowanej ok. 7 kilometry na wschód od Szczawnicy. Dojechać można do niej drogą wojewódzką nr 369. W Jaworkach znajduje się kilka parkingów. Dwa ulokowane są w pobliżu Wąwozu Homole, a jeden w centrum wsi. w okresie i w weekendy wszystkie są płatne.

Wysoka przez Wąwóz Homole

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w pobliżu wejścia do Wąwozu Homole, które znajduje się przy głównej drodze prowadzącej ze Szczawnicy, na samym początku Jaworek. Wąwóz Homole ma ok. 800 metrów długości. Płynie przez niego potok Kamionka. Idziemy wzdłuż niego, raz po raz przechodząc przez mostki z prawego na lewy brzeg i na odwrót. Potok tworzy liczne malownicze kaskady, przepływając przez głazy umieszczone w jego korycie. Przemierzając przez wąwóz, warto spojrzeć do góry, gdyż wokół nas wznoszą się formacje skalne przyjmujące różnorodne kształty. Niektóre z nich mają choćby wysokość 100 metrów. Po wyjściu z wąwozu trafiamy na polanę zwaną Dubantowską Doliną. Jest to idealne miejsce, jeżeli chcemy odpocząć, gdyż znajdują się tutaj ławki i stoły. Warto tutaj także zwrócić uwagę na wspaniałą formacją skalną, zwaną Kamiennymi Księgami. Legenda głosi, iż właśnie w nich są zapisane losy całej ludzkości. Szlak wiodący przez wąwóz jest łatwy i przyjemny, idealny na rodzinny spacer.

Malownicza Polana pod Wysoką- w drodze na Wysoką

Dalej podążamy do góry kamienną ścieżką, którą dochodzimy do rozwidlenia dróg. Można się z niego udać do szałasu Bukowinki, górnej stacji wyciągu lub do Jemeriskowej Skały. Ostatnim wariantem jest podążanie dalej zielonym szlakiem w kierunku Wysokiej i chcąc zdobyć kolejny szczyt zaliczany do Korony Gór Polski, na taką właśnie możliwość należy się zdecydować. Idziemy szeroką, leśną ścieżką, która w pewnym momencie wyprowadza nas na Polanę pod Wysoką, zwaną również Polaną Rówieńką. Znajduje się tutaj baza namiotowa, na której można skorzystać z gościnności namiotów bazowych lub rozłożyć swój własny. Im wyżej się wspinamy, tym piękniejsze widoki nam towarzyszą. Beskid Sądecki, Pieniny adekwatne, czy Gorce- wszystko wygląda wspaniale. Świetnie widoczny jest również główny cel naszej wycieczki, czyli Wysoka.

Małe Pieniny

Podchodząc wzdłuż hali, możemy spoglądać na wypas owiec, a także oglądać pozostałości po bacówkach, budowanych tutaj w czasach PRL-u. Dalsza część naszej wędrówki przebiega przez Rezerwat Wysokie Skałki. Robi się coraz bardziej stromo. Napotykamy na swojej drodze schodki, które z jednej strony są pomocne dla turystów, a z drugiej chronią przed degradacją zbocza Wysokiej. Najpierw dochodzimy do skrzyżowania szlaku niebieskiego z zielonym, do którego po zdobyciu Wysokiej wrócimy, a następnie dochodzimy do granicznej ścieżki, którą dotrzemy na szczyt. Po drodze mijamy dwa punkty widokowe i wychodzimy na najwyższy wierzchołek Pienin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wysoka- szczyt zdobyty!

Na szczycie Wysokiej znajduje się tutaj punkt widokowy, który jest ogrodzony dookoła barierkami. Na jednej z nich zawieszona jest skrzyneczka, w której wnętrzu znajduje się pieczątka potwierdzająca zdobycie szczytu. Wokół nas natomiast rozpościerają się przepiękne widoki. Wzrok przyciągają oczywiście Tatry, ale równie dobrze widoczne są także Pieniny adekwatne z Trzema Koronami w roli głównej, a także Gorce. Na wschodzie za to oglądamy pasmo Radziejowej, Przehyby oraz trochę dalej Jaworzyny Krynickiej.

Korona Gór Polski– jak zdobyć wszystkie 28 szczytów?

Wysoka- widoki ze szczytu

Wierchliczka i Przełęcz Rozdziele

Z Wysokiej schodzimy do wcześniej wspomnianego skrzyżowania szlaków. Idziemy wzdłuż granicy polsko- słowackiej okrążając tym samym Dolinę Jaworek. Po dojściu do przełęczy pod Wysokimi Skałkami szlak zaczyna robić się coraz bardziej stromy. Niebieskie znaki prowadzą nas ku Wierchliczce, a następnie na przełęcz Rozdziele. Z przełęczy już żółtym szlakiem udajemy się w stronę Jaworek. Idąc po pastwisku, możemy oglądać naprawdę piękną panoramę na pobliskie pasma górskie. Po drodze mijamy dwie bacówki i dochodzimy do górnej części rezerwatu Białej Wody.

Dolin Jaworek
Na Przełęczy Rozdziela

W Dolinie Białej Wody

Przemierzając go, możemy dojrzeć różnorodne formacje skalne. Pierwsza, jaka przyciąga nasz wzrok to Kociubylska Skała. Dalej idąc doliną, możemy podziwiać równie interesujące skały, takie jak Czerwona Skałka, czy Skała Sfinks. Rezerwat ten jest niezwykle urokliwy, a poza tym ma bogatą historię. Przed II wojną światową znajdowała się na tych terenach wieś zwana Białą Wodą, którą wysiedlono w ramach akcji „Wisła”. Pozostałościami są fundamenty starych domostw oraz zdziczałe drzewa owocowe.

Dolina Białej Wody
Dolina Białej Wody

Jaworki z Muzyczną Owczarnią

Wychodząc z doliny Białej Wody, docieramy do Jaworek. Przechodzimy przez wieś, mijając stadninę koni oraz klub muzyczny, Muzyczna Owczarnia. Po 15- kilometrowej wędrówce wracamy pod wylot Wąwozu Homole, gdzie kończymy wycieczkę.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału