Wysłuchanie publiczne 16 maja dotyczące ustaw aborcyjnych. Ponad 300 zgłoszeń.

pro-life.pl 4 miesięcy temu

Na wysłuchaniu publicznym planowanym na 16 maja, które będzie dotyczyć zmian w przepisach aborcyjnych, pojawi się również Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, wśród 280 osób i 20 organizacji zgłoszonych na spotkanie. Szacuje się, iż wydarzenie potrwa od 10 do 11 godzin.

Zgodnie z raportem Pulsu Medycyny, nadchodzące wysłuchanie publiczne skoncentruje się na analizie czterech projektów ustaw związanych z kwestią aborcji. To efekt decyzji podjętej przez posłów na pierwszym czytaniu, które miało miejsce w pierwszej połowie kwietnia. Wówczas to projekty te zostały przekazane do Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Dotyczących Prawa do Przerwania Ciąży. Komisja ta postanowiła rozpocząć swoje prace od zorganizowania wysłuchania opinii różnych organizacji społecznych oraz obywateli na temat proponowanych zmian w prawie.

Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej, która kieruje pracami komisji, przekazała 13 maja PAP, iż do udziału w zaplanowanym na 16 maja wysłuchaniu zgłosiło się 27 organizacji i 280 osób.

Zainteresowanie zabraniem głosu wyrazili zarówno zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego, jak i ci, którzy opowiadają się za wprowadzeniem zakazu przerywania ciąży. Na liście uczestników zaplanowanego wysłuchania publicznego figurować będą przedstawiciele różnych organizacji, m.in.: Akcji Demokracji, Amnesty International, Strajku Kobiet, Aborcyjnego Dream Teamu, Kongresu Kobiet, Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacji Życie i Rodziny, oraz Stowarzyszenia Marszu Niepodległości. Wśród nich znajdą się także członkowie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Zaplanowane na czwartek, 16 maja, wysłuchanie publiczne projektów ustaw dotyczących aborcji rozpocznie się o godzinie 10 w Sali Kolumnowej Sejmu. Organizacje będą miały przewidziany czas czterech minut na przedstawienie swoich stanowisk, natomiast uczestnicy wypowiedzi indywidualnych będą dysponować dwoma minutami na swoje wystąpienia. Kolejność zabierania głosu będzie zgodna z kolejnością zgłoszeń.

Planowane wysłuchanie może trwać od 10 do 11 godzin. Dodatkowo, osoby zainteresowane mogą przekazać swoje opinie na piśmie, co również może wpłynąć na długość trwania wydarzenia. Wysłuchanie publiczne stanowi istotny element bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesie stanowienia prawa.

„Zależało nam na zorganizowaniu tego wysłuchania, ponieważ temat budzi ogromne zainteresowanie w społeczeństwie. Nie możemy i nie chcemy zamykać się w gronie polityków. Wysłuchanie społeczeństwa obywatelskiego w procesie stanowienia tak ważnego prawa jest naszym poselskim obowiązkiem” – podkreśliła Dorota Łoboda.

Komisja może wykorzystać uwagi zgłoszone podczas wysłuchania w kolejnych etapach prac, ale nie jest to dla niej obligatoryjne.

Kolejne posiedzenie Komisji, na którym będzie omawiany projekt ustawy dekryminalizacyjnej Lewicy, planowane jest na koniec maja. Przewodnicząca komisji, Dorota Łoboda, zapowiedziała, iż prace nad tym oraz kolejnymi projektami zajmą wiele posiedzeń. Po zakończeniu prac nad danym projektem, komisja przekieruje go do kolejnego czytania na forum Sejmu.

jb
Źródło: www.pap.pl

Idź do oryginalnego materiału