Europejczycy w ciągu roku kupują prawie 25 kilogramów tekstyliów, a wyrzucają około 11 kilogramów. Być może taka statystyka popchnęła rządzących do tego, by przejąć większą kontrolę nad tym, co ląduje w śmietnikach. Od początku roku nastąpiła zmiana w zasadach związanych z segregacją odpadów. Dotyczy ona wszelkiego rodzaju tkanin i materiałów. jeżeli do tej pory wyrzucaliście je do kosza ze zmieszanymi i będziecie robić tak dalej, możecie zapłacić karę. W 2025 obowiązują nowe zasady.
REKLAMA
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ
Gdzie wyrzucać stare ubrania? Lepiej się dostosować, bo kary są wysokie
Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zbiórki tekstyliów, takich jak ubrania, buty, pościele, ręczniki. Każda gmina musi umożliwić mieszkańcom oddanie tego typu odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. A my musimy z tego rozwiązania skorzystać.
Póki co nie jest to rozwiązanie przyjazne mieszkańcom, którzy specjalnie muszą jechać do PSZOKu, żeby oddać tego typu odpady. Bo jeżeli wyrzucą je do zmieszanych, mogą spotkać się z podwyższeniem opłaty za wywóz śmieci choćby do 400 proc.!
- dowiadujemy się z nagrania opublikowanego przez Olę, twórczynię internetową, która edukuje na temat zrównoważonej konsumpcji i odpowiedzialnej mody.
Gdzie wyrzucać stare ubrania? Nie tylko do PSZOKu
Na szczęście jednak nie każdy musi specjalnie fatygować się do punktu zbiórki odpadów z ubraniami. Wiele gmin umożliwia oddanie starych materiałów np. do PCK, Ecotextile albo po prostu tego typu odpady są odbierane spod domów we wskazanych dniach.
Co więcej, jak podpowiada Ola, możemy skorzystać z bezpłatnej wysyłki dzięki paczkomatów InPost w ramach akcji "EKOzwroty". W większych miastach funkcjonują także podzielnie i sklepy charytatywne, do których również można oddać nieużywane już materiały. W tych przypadkach warto jednak sprawdzić, czy ich stan pozwala na dalszy użytek. Całkowicie podziurawione ubrania raczej nie spełnią już swojej funkcji.