Wiele osób wyrzuca obierki z jabłek do kosza. Wydaje nam się, iż do niczego się nie przydadzą. Nic bardziej mylnego! Możemy je jeszcze wykorzystać w kuchni. W dodatku mają w sobie wiele witamin i soli mineralnych, ale to jeszcze nie wszystko.
Wpiszemy się także w filozofię zero waste, bo nie zmarnujemy jedzenia. Okazuje się, iż w obierkach jest zawarta połowa błonnika. Zawiera też potas, wapń i fosfor oraz witaminy A, B9, C, K. Co interesujące wartości odżywcze jabłka różnią się w zależności od tego czy ma skórkę, czy nie.
Obierki z jabłek włóż do czystego słoika. Powinny zajmować 2/3 wysokości naczynia. Cukier rozpuść w wodzie (3-4 łyżki na litr). Odstaw miksturę na chwilę, by trochę wystygła. Kiedy będzie letnia, wlej ją do słoika. Naczynie szczelnie zakryj gazą. Słoik odstaw na kilka tygodni i raz dziennie zamieszaj w nim czystą, drewnianą łyżką. jeżeli zobaczysz biały osad, to znaczy, iż proces fermentacji zaczął się na dobre. Kilka tygodni później będziesz mógł już korzystać ze zdrowego octu.
Obierki z jabłek mogą być składnikiem octu (Pxhere)
Koktajl z obierek
Lubisz tego typu przekąski? Możesz dorzucić skórki z jabłek do innych owoców lub warzyw. Świetnie pasują do bananów, malin, truskawek, jeżyn lub borówek. Lubią też towarzystwo szpinaku, jarmużu oraz selera.
Susz jabłkowy
Ten przepis jest banalny! Wystarczy, iż ususzysz skórki. Możesz to zrobić na przykład w piekarniku lub suszarce. Taki susz dobrze sprawdzi się jako składnik herbatki rozgrzewającej lub po prostu zwykła przekąska. Wzbogacą także owsiankę i wigilijny susz owocowy.
Jak widzisz, sposobów na wykorzystanie obierków z jabłek jest mnóstwo. Nie trać więc pieniędzy, wyrzucając je do kosza.