Wymarzone wakacje

dorzeczy.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Plaża w Świnoujściu Źródło:PAP / Marcin Bielecki


Podobnie jak w zeszłym roku większość Polaków planuje wyjechać na dwutygodniowe wakacje. Najchętniej wyruszymy nad polskie morze lub na wakacje zagraniczne, np. do Hiszpanii, Włoch, Chorwacji czy Grecji. Niemal co piąty Polak tegoroczny urlop spędzi jednak w domu. W tym roku pojawiły się również w Polsce nowe trendy jak „pracowakacje” czy podróże w powolnym rytmie.


Plany wakacyjne ma już 63 proc. Polaków – wynika z badania Holiday Barometer 2024 zrealizowanego przez IPSOS w 21 krajach na zlecenie Europ Assistance. Większość Polaków chce wyjechać na rodzinne wakacje (87 proc.) lub odpoczywać ze swoją partnerką lub partnerem (71 proc.). Z dziećmi na letni wypoczynek wybierze się 47 proc. pytanych, a z przyjaciółmi 18 proc. Z mody niemal zupełnie wyszły za to podróże singli i singielek. W pojedynkę na tegoroczne wakacje chce wybrać się zaledwie 8 proc. Polaków. Aż 58 proc. pytanych uważa bowiem, iż idealne wakacje to takie, które spędza się z rodziną lub przyjaciółmi. Dla 71 proc. doskonały urlop jest wówczas, gdy poznaje się nowe kultury i całkowicie zmienia otoczenie, a dla 65 proc. respondentów idealne wakacje to prostu czas odpoczynku i wyciszenia.


„Pracowakacje” i powolna turystyka


Tradycyjnie najczęściej planujemy dwutygodniowy urlop (36 proc.). 31 proc. respondentów zamierza na wakacje przeznaczyć jeden tydzień, a 14 proc. deklaruje, iż zaplanowało aż trzytygodniowy wypoczynek. Dwa tygodnie urlopu to również europejska średnia. Minimalnie dłuższy letni odpoczynek planują jedynie Francuzi i Szwajcarzy. Nieco krócej niż przeciętny Polak zamierzają z kolei odpoczywać mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Portugalii i Włoch. W tegorocznym badaniu pojawiło się też nowe zjawisko wśród Polaków: workation, czyli łączenie wakacji z pracą zdalną. Co prawda, większość Polaków przez cały czas woli oddzielić czas wypoczynku od pracy, ale 36 proc. respondentów zadeklarowało, iż połączy wakacje z pracą zawodową w taki sposób, iż najpierw będą wyłącznie wypoczywać, a następnie zostaną w danym miejscu, aby w urlopowej scenerii wykonywać obowiązki zawodowe.
Idź do oryginalnego materiału