​Wylewasz olej po smażeniu do zlewu? Zamiast zapychać rury, oddaj go tutaj

top.pl 21 godzin temu
Zdjęcie: /123rf.com /INTERIA.PL


Wielu z nas po smażeniu wylewa zużyty olej do zlewu, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Tymczasem to jedna z głównych przyczyn awarii kanalizacji i realne zagrożenie dla środowiska. Rozwiązaniem tego problemu są olejomaty — nowoczesne, ekologiczne urządzenia, które umożliwiają wygodną i bezpieczną utylizację oleju kuchennego. Sprawdź, jak działają i gdzie można je znaleźć.

Zużyty olej po smażeniu to odpad, który przez lata był dla wielu osób prawdziwym utrapieniem. Na szczęście w wielu miejscowościach w Polsce pojawiło się innowacyjne rozwiązanie — olejomaty.

Dlaczego nie wolno wylewać oleju do zlewu?

Choć może się wydawać, iż tłuszcz po smażeniu "zniknie" razem z wodą, prawda jest zupełnie inna. Zużyty olej zastyga w rurach, tworząc twarde zatory, które z czasem mogą prowadzić do poważnych awarii kanalizacji. To kosztowny problem nie tylko dla właścicieli mieszkań, ale też dla całych miast i gmin. Jak podkreślają eksperci, olej wylany do zlewu szkodzi oczyszczalniom ścieków, a jego obecność w środowisku stanowi realne zagrożenie dla przyrody.

Sprawdź również: Zapomnij o occie. Tak wyczyścisz kabinę prysznicową na błysk bez brzydkiego zapachu

Tymczasem wiele osób, choć ma świadomość problemu, nie wie, co zrobić z takim odpadem. Trzymanie słoików z tłuszczem w kuchni nie należy do przyjemności, a oddawanie ich do PSZOK-ów bywa uciążliwe. Tu z pomocą przychodzą olejomaty, czyli proste w obsłudze maszyny do zbiórki zużytego oleju spożywczego.

Jak działają i gdzie znaleźć olejomaty?

Olejomaty to innowacyjne urządzenia, które umożliwiają wygodne i bezpieczne oddawanie zużytego oleju kuchennego. Działają jak automaty, do których wrzuca się butelkę z tłuszczem. System rozpoznaje użytkownika dzięki kodowi QR, przyznaje punkty i dba o to, by surowiec trafił do odpowiedniego recyklingu.

Sprawdź również: Wrzuć to do toalety. Usunie choćby największy kamień

Urządzenia pojawiły się już w ponad 40 gminach od Helu po Zabierzów. Działają m.in. w Małopolsce, na Pomorzu, w rejonie Opola i Warszawy. Projekt kierowany jest do osób prywatnych (nie firm) i łączy nowoczesną technologię z ekologiczną edukacją. Dzięki systemowi zachęt takim jak sadzonki, bilety do kina czy zniżki, olejomaty motywują mieszkańców do zmiany codziennych nawyków na bardziej proekologiczne.

Zobacz też:

Tak wyczyścisz welurową kanapę. Usuniesz plamy i nie stracisz miękkości

Ukrój plasterek i przyłóż do skóry. Swędzenie po ugryzieniu komara przejdzie, jak ręką odjął

Weź z garażu i spryskaj kabinę prysznicową. Już nie ujrzysz smug i zacieków

Idź do oryginalnego materiału