Gdy pierwszy raz wybieraliśmy się z dziećmi w góry, zabieraliśmy ze sobą jeszcze nosidło. Ale i tak co kilka dobrych metrów robiliśmy przystanki. gwałtownie złapaliśmy się na tym, iż nie trzeba wchodzić wysoko, iż pokazać dzieciom piękno gór, a poza tym przyjechaliśmy tutaj, żeby odpocząć, a nie męczyć się nawzajem podejmowaniem niemożliwego dla małych i dużych nóg wysiłku.
Tu znajdziecie info jak wybrać nosidło turystyczne: Zwiedzanie aż miło. Jak wybrać nosidło turystyczne, żeby czuć nieustający zew przygody?
Dlatego dobrze wiemy, iż góry to nie tylko ośnieżone szczyty i zalesione stoki. To zabawa, która może odbyć się u ich podnóża.
Niskie góry
Podczas planowania górskich wypraw warto zadbać o to, aby trasy były dostosowane do możliwości najmłodszych uczestników wyprawy - możemy wybrać szczyty, na które można wjechać kolejką lub zdecydować się na wędrówkę po niższych górach.
Mowa o takich miejscach, jak Gorczański Park Narodowy, gdzie znajduje się mierzący 1310 m n.p.m. szczyt Turbacz lub położony nieopodal Luboń Wielki, będący częścią Beskidu Wyspowego. Szczyty te znajdują się w zasięgu 10-30 km od Rabki-Zdrój, która jest świetną bazą noclegową oraz 35-50 km od Zakopanego.
Tego typu wycieczki są mniej wymagające, jednak pozwalają najmłodszym poczuć satysfakcję ze zdobycia celu oraz pokazać, jak piękne widoki czekają na tych, którzy podjęli wyzwanie. W razie problemów łatwo również zawrócić i stosunkowo gwałtownie znaleźć się z powrotem na początku szlaku.
Pobyt w górach może być pełen wyjątkowych przygód i ciekawych przeżyć nawet, jeżeli postanowimy odpuścić wędrówki i skupić się na innych aktywnościach.
Jeśli nie wspinaczka, to co?
Choć góry niekoniecznie kojarzą nam się z wodą, te dwie opcje absolutnie się nie wykluczają. Najpopularniejsze są oczywiście spływy Dunajcem, gdzie możemy zdecydować się na opcję wygodną, kiedy wsiadamy do łódki, którą nawiguje flisak, a my możemy w pełni oddać się podziwianiu krajobrazu lub też na bardziej ekstremalną wersję, czyli rodzinny spływ tradycyjnym kajakiem lub pontonem.
Dzieci, których żywiołem jest woda, z pewnością ucieszą się także z pobytu w aquaparku lub termach, gdzie swoją energię będą mogły spożytkować na atrakcjach, takich jak zjeżdżalnie czy leniwe rzeki.
Tu nasze zestawienie aquaparków: Wyciśnij wakacje do ostatniej kropelki. Ranking 10 najlepszych aquaparków w Polsce
Wizyta w parku rozrywki
Mniejsze i większe parki rozrywki wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Bo wszyscy wiemy, iż rodzice na urlopie chcą zapewnić dzieciom trochę samodzielnej zabawy, a sobie świętego spokoju.
W okolicy Tatr i Pienin takim miejscem jest znajdujący się w Rabce-Zdrój Rabkoland, który ze swojego dzieciństwa mogą pamiętać choćby niektórzy rodzice, ponieważ istnieje on już od ponad 30 lat.
Na wizytę w takich kompleksach warto zarezerwować cały dzień. I w ogóle nie przejmować się jedzeniem, bo każdy park rozrywki ma bogato rozbudowaną strefę restauracyjną, w której nie brakuje i makaronu z pesto, i nuggetsów z kurczaka.
Muzeum
Choć wizyty w muzeach często kojarzą nam się z nudnym zwiedzaniem ekspozycji, niektóre z nich są naprawdę interesujące i stworzone z myślą o dzieciach. Przykładowo, w Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdrój na odwiedzających czeka wystawa interaktywna i Odznaka Tropiciela Zbójników.
W Rabkolandzie, o którym wspomniałam wcześniej, znajduje się również Muzeum Orderu Uśmiechu. Nieopodal, w Chabówce, zakochani w pociągach mogą zwiedzić Skansen Taboru Kolejowego.
Interesują was pociągi? Zerknijcie na kolejki wąskotorowe, które warto odwiedzić z dzieckiem: Czu, czu! Na urlop i na weekendowy wypad. Kolejki wąskotorowe, które twoje dziecko musi zobaczyć
W Zakopanem z kolei czeka Wystawa Figur Woskowych i Muzeum Zabawek, Komputerów, Gier Komputerowych RetroManiak. Niezależnie od zainteresowań, a choćby stopnia znużenia, każdy uczestnik wycieczki znajdzie coś dla siebie.
I pamiętajcie, iż wycieczka w góry to nie konkurs na zdobywanie szczytów, a obcowanie z przyrodą i spędzenie fajnego czasu razem. choćby jeżeli oglądacie szczyty gór tylko z daleka przez lornetkę.