Wyjątkowe spotkanie w Tatrach. To niezwykle rzadki widok. "Emocje trzymały długo"

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Screen z Instagrama Tatrzańskiego Parku Narodowego - @tatrzanskiparknarodowy


W Polsce pod ochroną znajduje się wiele gatunków zwierząt, w tym te piękne drapieżniki. w tej chwili w lasach jest ich około 200, więc nic dziwnego, iż niezwykle trudno je spotkać. Tym razem udało się jednak nagrać, jak wędrowały w Tatrzańskim Parku Narodowym, co jest naprawdę wyjątkowym zdarzeniem.
W środę, 18 września na Instagramie Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się niesamowite nagranie, pokazujące samicę rysia wędrującą z młodymi po lesie. Jak przyznają leśnicy, był to naprawdę "magiczny moment", a takie spotkania to "prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody i niezwykle rzadki widok". I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.


REKLAMA


Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement


Na tatrzańskim szlaku nagrano rysie. To bardzo rzadki widok
Jak wspomnieliśmy na początku, w Polsce rysi jest bardzo mało, bo tylko około 200 osobników, więc spotkanie jakiegokolwiek to niemal cud. W tatrzańskim parku udało się nagrać ich kilka, więc tym bardziej jest to wyjątkowe zdarzenie. Potwierdzają to zachwyceni tymi pięknymi kotami internauci.


Spotkanie rysia graniczy z cudem, a mnie się udało na jednego wpaść… na asfalcie do Morskiego Oka. Nie wiem, kto był tym spotkaniem bardziej zaskoczony


To się zdarza bardzo rzadko. Spotkanie rysia to gratka


Wczorajsza wycieczka naszych dzieciaków. Emocje z "rysiowego" spotkania trzymały długo


Miałam okazję spotkać te piękności na drodze z Morskiego Oka


- pisali w komentarzach pod nagraniem użytkownicy platformy, zwłaszcza ci, którzy też mieli szczęście spotkać na swojej drodze te zwierzęta.


Rysie w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zwykle prowadzą nocny tryb życia
Zaobserwowanie rysi utrudnia nie tylko mała liczba osobników, ale także fakt, iż zwykle są aktywne dopiero po zmroku, kiedy polują. Dni spędzają natomiast na odpoczywaniu w kryjówce, choć jak widać, czasem też spacerują. Warto wiedzieć, iż młode zwierzęta przychodzą na świat w maju lub czerwcu, a jesienią zaczynają towarzyszyć matce w wędrówkach i łowach. Zdarza się, iż pomagają jej także w walce z innymi rysiami.


A co jedzą? Jak informują leśnicy z TPN, te piękne koty żywią się wyłącznie mięsem i zwykle polują na sarny, ale też kozice, świstaki, gryzonie, a choćby płazy. Niekiedy ich obiektem zainteresowania są łanie i mode jelenie, choć rzadko. Co więcej, w jadłospisie rysi pojawiają się też ptaki, szczególnie te gniazdujące na ziemi, jak jarząbki czy cietrzewie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału