Wygląda jak Toskania, a leży 60 km od Krakowa. Idealny kierunek na majówkę

top.pl 2 tygodni temu
Nie mając pomysłu na wyjazd majówkowy, warto docenić nasze piękne polskie regiony i wybrać się do miejsca, w którym możemy poczuć klimat włoskiej Toskanii, a znajduje się ono 60 kilometrów od Krakowa. Jest to region, w którym możemy odpocząć, ciesząc się naturą, pięknymi krajobrazami i uniknąć tłumu turystów. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Ponidzie.

Marząc o wypoczynku wśród pięknych krajobrazów, przypominających Toskanię, nie musimy wyjeżdżać za granicę. Okazuje się bowiem, iż w Polsce również znajdziemy malowniczy region, pełen pofałdowanych pól oraz zielonych pagórków. To idealne miejsce na majówkę, szczególnie iż najlepiej prezentuje się ono właśnie wiosną!

Gdzie znajduje się Ponidzie?

Ponidzie położone jest na południu województwa świętokrzyskiego, na styku z Małopolską. Prawie cały ten region zlokalizowany jest w Niecce Nidziańskiej.

Do największych miejscowości należy Busko-Zdrój, Pińczów, Nowy Korczyn oraz Jędrzejów. Natomiast największą rzeką jest Nida. Warto także wspomnieć, iż na terenie Ponidzia zlokalizowane są trzy parki krajobrazowe - Szaniecki, Nadnidziański oraz Kozubowski.

Jest to rejon chętnie odwiedzany, ponieważ cechuje go specyficzny mikroklimat, a także natura, która nieskażona jest przemysłem. Takie warunki sprawiły, iż w tym miejscu rozwinęły się także miejscowości zdrojowe, będące miejscem, gdzie przyjeżdża wielu ludzi, chcących poprawić swoją kondycję zdrowotną.

Dlaczego Ponidzie nazywane jest polską Toskanią?

Ponidzie nie bez powodu określane jest jako polska Toskania. Wybierając się tam, naszym oczom ukażą się piękne pofalowane pola, zielone pagórki oraz malownicze mozaiki pól uprawnych, a w tle widnieje tylko kilka gospodarstw. Te piękne widoki do złudzenia przypominają Toskanię, a w dodatku rozciągają się przez wiele kilometrów, tworząc niesamowity krajobraz, aż do samego horyzontu.

Ponidzie określane jest jako rejon, który stanowi książkowy przykład harmonii człowieka z naturą. Jest to rejon głównie rolniczy, a w wielu miejscach możemy odnieść wrażenie, iż cofnęliśmy się w czasie. Sprawia to, iż jest to idealny rejon na wypoczynek z dala od elektroniki, gdzie zaczerpniemy natury i spokoju.

Chcąc ujrzeć najwięcej falujących pól, musimy udać się na południe Ponidzia, w okolicach miejscowości Swoszowice, Krzyż czy Czarnocin. Warto wybrać się tam na spacer wąskimi drogami wśród pól, gdzie spotkamy na swojej ścieżce klimatyczne kapliczki oraz towarzyszyć nam będą nieprzerwanie niesamowite widoki. Co więcej, jeśli trafimy na dobrą widoczność, to z okolic Czarnocina możemy choćby dostrzec Tatry.

Czytaj również: Gorące źródła, o których wie niewielu Polaków. Tuż przy granicy i za darmo

Ten widok zapiera dech w piersiach. Gdzie ono się znajduje?

Odwiedzając ten rejon, warto wybrać się również do Grodziska w Stradowie, które jest najstarszym grodziskiem w Polsce. Datuje się, iż powstało ono w VIII wieku i powiązane jest z państwem Wiślan, a dawniej zajmowało powierzchnię 25 hektarów oraz otoczone było fosą i wałami.

Pomimo upływu czasu bez problemu możemy dostrzec jego pozostałości i zobaczyć, gdzie ono dawniej się znajdowało. Umiejscowione jest na wzgórzu, z którego możemy napawać się pięknymi widokami na pagórkowaty krajobraz, przedzielony wijącą się drogą.

Miejsce to warto odwiedzić właśnie wiosną, ponieważ wtedy uroku dodają kwitnące drzewa. Jest to także świetne stanowisko na obserwację zachodu słońca.

Co jeszcze zwiedzić? Oto najciekawsze atrakcje Ponidzia

Ponidzie pełne jest pięknych, malowniczych miejsc. Nie brakuje w nim fascynujących krajobrazów, ale i ciekawych atrakcji. Wybierając się tam na majówkę, możemy odwiedzić również kilka innych punktów, w których nie spotkamy wielu turystów i nie będziemy musieli martwić się o wysokie ceny.

Oto miejsca, które warto odwiedzić, wybierając się na Ponidzie:

  • Dolina Nidy,
  • Ciuchcia Expres Ponidzie,
  • Pacanów,
  • Ogród na Rozstajach,
  • Wiślica,
  • Sosna na szczudłach w Wełeczu,
  • Góra św. Anny w Pińczowie,
  • Zamek w Chęcinach
  • Pałac Wielopolskich w Chrobrzu,
  • Opatowiec.

Zobacz też:

Nazywają ją Perłą Bałtyku. Mało znana wyspa, która ma wiele do zaoferowania

Weekend we Włoszech tańszy niż w polskich górach? „Ceny niższe niż w Zakopanem”

Nowe opłaty w Ciechocinku. Tydzień w popularnym uzdrowisku może słono kosztować

Idź do oryginalnego materiału