Wydarzenie na Politechnice Poznańskiej. Podsumowanie dorobku profesora Sławomira Rosolskiego

codziennypoznan.pl 3 godzin temu

Wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwsza z nich obejmowała wykład otwarty zatytułowany „Myśli i dzieła wybrane”, podczas którego Prof. Rosolski przedstawił swój dorobek naukowy i projektowy, dowodząc słuszności tezy, iż teoria i praktyka to dwie nierozerwalnie związane ze sobą rzeczywistości architektury. Na wybranych przykładach pokazał praktyczne zastosowanie autorskiej teorii zagadnień odwrotnych w projektowaniu architektonicznym czy manifestów dotyczących ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Druga część tego wyjątkowego wieczoru obejmowała trzy premiery. Pierwszą z nich była prezentacja nowej książki profesora zatytułowanej „Sławomir Rosolski. Myśli i dzieła wybrane” (Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej). Monografia ta stanowi podsumowanie dorobku profesora Sławomira Rosolskiego – naukowca i projektanta. Jest osobistą próbą zwrócenia uwagi na zagadnienia kreujące cykl powstawania dzieła architektonicznego. „Myśli wybrane” to podsumowanie dorobku naukowego Pana Profesora. Część książki zatytułowana „Dzieła wybrane” jest natomiast opowieścią o projektach i ich realizacjach, które są aplikacjami przedstawionych w pierwszej części monografii myśli, teorii i manifestów.

Kolejną premierą wieczoru było otwarcie wystawy o tym samym tytule. Ekspozycja „Myśli i dzieła wybrane” obrazuje spektrum koncepcji i projektów prof. Rosolskiego, uznanych przez Autora za znaczące na przestrzeni lat 1992-2023. Goście mogli obejrzeć wielkoformatowe zdjęcia z realizacji takich projektów profesora jak: adaptacja zabytkowego zbiornika po gazie na obiekt biurowy (Ostrów Wlkp), biurowiec i salon firmowy firmy Big Star (Kalisz), City Park (Poznań), budynek Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania (Poznań) czy renowacja zabytkowej kamienicy przy ul. Wronieckiej 23.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do dnia 19 grudnia 2024 na dziedzińcu budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania w Kampusie Politechniki Poznańskiej.

Zwieńczeniem była trzecia premiera: prezentacja krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „3E. EKOLOGIA EKONOMIA ESTETYKA” ukazującego budynek niemal zero-energetyczny Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. To opowieść o architekturze nowoczesnej, która jest nie tylko piękna (ESTETYKA), ale przede wszystkim przyjazna środowisku (EKOLOGIA) i ekonomiczna w zakresie kosztu wytworzenia oraz eksploatacji (EKONOMIA). Nakręcona dronem historia ukazuje niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne i zastosowane w budynku systemy technicznego wyposażenia, które zapewniają komfort klimatyczny oraz pozwalają osiągać parametry energetyczne i ekologiczne dalece przekraczające obowiązujące normy.

Jeszcze przez długi czas po zakończeniu części oficjalnej licznie zebrani uczestnicy wydarzenia pozostali na dziedzińcu budynku, dzieląc się wrażeniami przy filiżance kawy. Profesor Rosolski miał zaś okazję odpowiadać na pytania i podpisywać książkę, która wzbudziła duże zainteresowanie.

Wieczór miał też swoje mniej oficjalne zakończenie: w Akademii Lubrańskiego o godzinie 19.00 odbył się koncert kameralny dla Profesora „Pamiętajcie o ogrodach”, podczas którego zebrani goście wysłuchali autorskich interpretacji wielkich przebojów sprzed lat takich artystów jak Marek Grechuta czy Filipinki w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej.

Idź do oryginalnego materiału