Wyczerpany Polak utknął na tatrzańskim szlaku. Słowacy ratownicy ruszyli mu na pomoc

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. hzs.sk, kolaż Gazeta.pl


45-letni turysta z Polski udał się z psem w słowackie Tatry, jednak nie był w stanie kontynuować wycieczki. Wyczerpany i zmarznięty mężczyzna zwrócił się o pomoc do ratowników. Słowacy przystąpili do nocnej interwencji.
O sprawie poinformowała w najnowszym komunikacie Horska Zachranna Służba (słowacki odpowiednik TOPR). Wynika z niego, iż we wtorek, 17 września, ratownicy otrzymali zgłoszenie od polskiego turysty, który przebywał z czworonożnym pupilem w Dolinie Głębokiej w Tatrach Zachodnich. 45-latek planował udać się w kierunku Salatyńskiego Wierchu i Brestowej, by następnie zejść do samochodu zaparkowanego pod Spaloną. Jego podróż nie obyła się jednak bez problemów.


REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Interwencja w słowackich Tatrach. Polak wezwał pomoc
Aby dostać się na parking, Polak wciąż miał do pokonania długą drogę. Sytuacji nie ułatwiał fakt, iż 45-latek był zmarznięty i wyczerpany, a zaczął zapadać mrok. Postanowił więc nie ryzykować i zrezygnował z samodzielnej wędrówki. Na ratunek ruszyli mu ratownicy Horskiej Zachrannej Służby - zarówno z północnej, jak i południowej strony Tatr Zachodnich.


Po przybyciu na miejsce ratownicy ogrzali turystę i udali się z nim w stronę Dolin Głębokiej i Jałowieckiej. Następnie zabrali go na parking do samochodu, skąd sam kontynuował podróż


- czytamy w komunikacie Słowaków.
Akcja w słowackich TatrachOtwórz galerię
Ratownicy ostrzegają. O tym trzeba pamiętać przed wyjściem w góry
Ratownicy regularnie przypominają turystom, iż przed wyruszeniem na górskie szlaki trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. "Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu" - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Należy także odpowiednio zabezpieczyć się przed zimnem, sprawdzać najnowsze komunikaty o warunkach i wybierać jedynie trasy dostosowane do naszych możliwości. W plecakach z kolei powinna znaleźć się mapa, latarka, apteczka, okulary przeciwsłoneczne i - nie zależnie od pory roku - rękawiczki, czapka oraz zapasowe skarpetki. Zimą nie można zapominać o niezbędnym sprzęcie turystycznym, takim jak kask, czekan, raki i lawinowe ABC.
Idź do oryginalnego materiału