Wycieraczki skrzypią i pozostawiają smugi? Tak gwałtownie je naprawisz. Obejdzie się bez zakupu nowych

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Wycieraczki, fot. lcswart/ iStock


Skrzypiące oraz źle działające wycieraczki w samochodzie potrafią mocno zirytować, a gdy pozostawiają smugi, również stwarzać niebezpieczeństwo poprzez ograniczenie widoczności. W takiej sytuacji najczęściej kupujemy nowe pióra. Nie jest to jedyne wyjście. Jak uratować wycieraczki samochodowe?
Skrzypienie, trzeszczenie oraz pozostawianie smug to najczęstsze objawy zużycia piór wycieraczek. Jest to częste zjawisko zwłaszcza zimą, kiedy uruchamiamy je na zamarzniętej szybie. Nie bez znaczenia są również mrozy oraz wilgoć, które źle wpływają na gumę. Zanim jednak kupisz nowe, sprawdź, czy na pewno już się do niczego nie nadają. Choć to jeden z najszybciej zużywających się elementów samochodu, czasami winę ponosi nie temperatura, a złe użytkowanie lub nieprawidłowe ustawienie ich względem szyby. Na co zwrócić uwagę?


REKLAMA


Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć


Ile wytrzymują wycieraczki w samochodzie? Taki czas zalecają producenci
W teorii producenci zalecają wymianę piór wycieraczek na nowe co pół roku lub co rok. Za komplet nowych zapłacimy od około 30 do choćby 200 złotych. Wszystko zależy od producenta oraz marki samochodu. W praktyce często zdarza się, iż choćby po wielu miesiącach wciąż działają nienagannie, dlatego tak częsta wymiana nie zawsze jest konieczna. Co w sytuacji, kiedy dopiero co zamontowaliśmy nowe, a mimo to wciąż skrzypią i pozostawiają smugi?
Zobacz też: Tak wyczyścisz choćby bardzo brudny telewizor. Bez smug i rys. Kurz długo nie wróci


Dlaczego wycieraczki skrzypią? Dlaczego wycieraczki skrzypią?, istock/@familylifestyle


Dlaczego nowe wycieraczki zostawiają smugi? Powodów może być kilka
Najczęstszym i wyjątkowo prozaicznym powodem, przez który choćby nowe wycieraczki skrzypią, a ich działanie pozostawia wiele do życzenia, są zabrudzone pióra. Podczas jazdy na szybie nierzadko osadzają się pył, piasek oraz inne zanieczyszczenia z drogi, które ściągamy właśnie z pomocą wycieraczek. Dlatego pierwszym krokiem w ich naprawie powinno być dokładne wyczyszczenie. jeżeli problem nie ustąpi, sprawdź drugą rzecz, czyli stan ramienia i zawiasów, które są narażone na korozję. W przypadku małej rdzy możesz się jej pozbyć specjalnymi preparatami. Co w sytuacji, kiedy problem dalej występuje?


Jak poprawić pracę wycieraczek? Zwróć uwagę na ich ułożenie
Prawidłowo zamontowane wycieraczki powinny ładnie przylegać do szyby. Tak, by guma zbierała z niej wszystkie zanieczyszczenia oraz wodę. Tymczasem zdarza się, iż źle ułożone ramię sprawia, iż znajdują się pod złym kątem. jeżeli nie spełniają swojej funkcji, być może to jest powodem. W takim wypadku zdejmij wycieraczkę z ramienia, a w haczykowaty zaczep włóż płaski klucz. Teraz wystarczy, iż go delikatnie wygniesz z obu stron, aż będzie idealnie przylegał do szyby i tworzył z nią kąt prosty. jeżeli po tym rozwiązaniu problem nie ustąpi, czas na wymianę. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału