Wycieczki w Tatry z dziećmi

tatry-przewodnik.com.pl 5 lat temu
Wycieczki z dziećmi mogą być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Wędrówki po tatrzańskich szlakach to również wspaniały sposób na nawiązanie kontaktu z naturą od najmłodszych lat.
Zachęcamy do zabrania swoich pociech na wędrówki po Tatrach i nauczenia ich cieszyć się dziką przyrodą. Poniżej kilka wskazówek, które skierowane są w głównej mierze do osób planujących wycieczki z dziećmi w wieku przedszkolnym.


Wybór szlaku

Pierwsze wycieczki w Tatry nie powinny być zbyt długie i uciążliwe, pamiętaj, iż dla dziecka jest to nowe doświadczenie i nie należy go zrażać na początku. Warto wybrać szlak, na którym będą atrakcje w postaci potoków, wodospadów, mostków, skał przy drodze itp. sprawi to, iż dzieci będą zajęte. Dobrze by na końcu był jakiś cel, do którego trzeba dojść. Wodospad lub jaskinia na końcu trasy może pomóc zmotywować dzieci, żeby do niego doszły.

Na pierwszą wycieczkę świetnie nadają się zakopiańskie dolinki reglowe np. Dolina Białego, Dolina Strążyską, Za Bramka, Ku Dziurze. Po dotarciu na miejsce docelowe można zrobić dłuższy pstój i dać możliwość dzieciom pobiegać, jeżeli jest taka możliwości i oczywiście jak chcą. o ile dziecko w trakcie wycieczki jest zainteresowane np. rzucaniem kamieni do wody w jednym miejscu i nie chce iść dalej, pozwólmy mu na to, cel wycieczki możemy osiągnąć następnym razem.


Czas wycieczki

Czas jest twoim sprzymierzeńcem — więc planując wycieczkę, należy mieć go pod dostatkiem. Dzieci są naturalnymi odkrywcami i chcą podnosić i dotykać wszystko na swojej drodze. Jedną z największych zalet wycieczek w Tatrach jest obcowanie z naturą, którą dzieci mogą odkrywać i poznawać — upewnij się, iż mają na to czas.
Na wycieczkach z dziećmi nigdzie się nie spieszymy. o ile dzieci zobaczą coś, co ich zaciekawi, pozwólmy im się zatrzymać, aby mogły to sprawdzić, jednocześnie przypominając, iż za chwilę musimy iść dalej, żeby dotrzeć do celu a tam zrobić długą przerwę.


Przygotowanie do wycieczki

Należyte przygotowanie to podstawa udanej wycieczki a zwłasza tej z dziećmi. Przed wycieczką sprawdzamy długość trasy, czas przejścia i dokładną prognozę pogody. Oprócz podstawowych rzeczy takich jak jedzenie i picie, apteczka, okrycie przeciwdeszczowe, czapki, dodatkowe ubranie, które standardowo zabieramy — przydatne jeszcze będą: wilgotne chusteczki, krem, pomadka do ust, lornetka, szkło powiększające, aparat fotograficzny, kompas.

Każde z dzieci dobrze by miało własny plecak a w nim jakieś przydatne rzeczy. Uczymy je w ten sposób, iż na wycieczki należy zabierać właśnie plecak oraz zyskujemy więcej miejsca we własnym plecaku.

Ubranie
Upewnij się, iż zabierasz wystarczającą ilość ubrań do przebrania. Dzięki temu, gdy dzieci zamoczą się w strumieniu lub kałuży, będziesz mieć suchą odzież na przebranie. Zawsze miej odzież przeciwdeszczową i przy okazji nieprzewiewną. Nie zapominaj o czapkach i rękawiczkach, choćby w lecie dni w górach potrafią być chłodne.

Upewnij się, iż dzieci mają odpowiednie buty do wędrowania, mogą to być zwykłe sportowe buty typu adidas, na trudniejsze trasy przyda się obuwie trekingowe. Na wycieczkę nie zakładaj nowych butów, warto włożyć na nogi buty, które dziecko będzie mógło zamoczyć i ubrudzić w błocie. Najważniejsze, aby buty miały odpowiednio twardą podeszwę. o ile na wycieczkę jedziesz samochodem, zawsze pakuj do niego ubranie na zmianę dla wszystkich dziecka i zostaw je w aucie do czasu powrotu. Najprawdopodobniej dzieci z wycieczki wrócą ubłocone.


Częste przystanki

W trakcie wycieczki rób częste postoje. Turystyka piesza wymaga dużo energii. Sprawiaj by dzieci były szczęśliwe i motywuj je, robiąc liczne krótkie przerwy na picie i jedzenie. Możemy takie postoje wskazywać przed sobą, np. "za tym mostkiem zatrzymamy się i zjemy kawałek czekolady". Dzięki temu dzieci będą pokonywać trasę etapami.

Na wycieczkę weź różne przekąski na wypadek, gdyby dziecko stało się wybredne na szlaku. Spakuj przekąski łatwe do przenoszenia i jedzenia np. orzechy, suche batoniki zbożowe i musli. o ile mają własne plecaki, niech dzieci naszą w nich swoje przekąski.

Może zdarzyć się, iż na wycieczce dzieci już będą zmęczone, znudzone lub przewrócą się i nie będą chciały iść dalej. Może to oznaczać konieczność zatrzymania się i zrobienia przerwy. Często po odpoczynku i zjedzeniu czegoś dziecko nabiera ochoty na dalszą wędrówkę.
Przed planowaną wycieczką warto wybrać się na spacer gdzieś w okolicy domu. Będziesz wtedy miał pojęcie, na co stać twoje dziecko i ile może przejść. Dzięki temu możesz trafniej dobrać trasę w górach do możliwości dziecka.


Lider wycieczki

Kluczem udanej wycieczki z dziećmi jest zapewnienie, iż są odpowiednio zaangażowane od początku do końca wędrówki. Dzieci na szlaku lubią czuć się odpowiedzialne, wyznacz jedno z nich na lidera wycieczki. Co pewien czas zmieniaj rolę lidera, jeżeli na wycieczce jest więcej niż jedno dziecko, tak żeby każde czuło się docenione, zapobiega to również kłótni między nimi. Pozwalając dziecku prowadzić, wiesz, iż tempo wycieczki jest odpowiednie, aby inne dzieci mogą nadążyć.


Dobra zabawa

Wiedz, iż wycieczki z dziećmi radykalnie różnią się od tych z dorosłymi. Pokonywanie szlaków z dziećmi może być wspaniałą zabawą i ważnym doświadczeniem w zacieśnianiu rodzinnych więzi. Nie oczekuj, iż na pierwszej wycieczce będzie idealnie. Kluczem udanej wycieczki jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej motywacji i dobrej zabawy, warto wiec wymyślać gry, w które można grać na szlaku. Można szukać oznak dzikich zwierząt lub liczyć gatunki kwiatków. Wędrówka to idealny moment, aby pozwolić dziecku mówić i słuchać go.

Dzieciom w czasie wycieczki należy mówić, jak dobrze im idzie, jak są mocni i jak gwałtownie idą, choćby jeżeli tak nie jest. Dzieci muszą usłyszeć, iż pokonali kawał drogi i świetnie przeszli szlak, zwłaszcza o ile są pierwszy raz na takiej wycieczce.


Przygotuj się na pytania

Obcowanie na łonie dzikiej przyrody może być również lekcją nauki. Dzieci są interesujące i chętnie dowiedzą się jakiś informacji o roślinach, drzewach i zwierzętach, które będą mijać na szlaku. Przygotuj się na ich pytania, wycieczka jest ciekawsza, o ile dzieci stale odkrywają coś na swojej drodze.

Przebywając na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, stosuj się do przepisów tam panujących. Przed wejściem na szlak warto wytłumaczyć dziecku, jak powinno zachowywać się na terenie Tatr. Podczas wycieczki upewnij się, iż wszystkie śmieci są zebrane. Tłumacz dziecku, dlaczego niektórych rzeczy nie można robić, niech wie, z czego to wynika.

Wędrówki z dziećmi to zupełnie inne doświadczenie niż te z osobami dorosłymi. Warto by wycieczki po tatrzańskich szlakach stały się tradycją. Z czasem, wycieczki można robić dłuższe i wybierać te bardziej wymagające trasy. Zanim się zorientujesz, będziesz miał wspaniałego kompana na górskie wycieczki.


Idź do oryginalnego materiału