Wybuchowy i energiczny, za nic ma sentymenty. Choleryk to trudny typ

ohme.pl 5 miesięcy temu

Choleryk to osoba, z którą nie zawsze łatwo jest się dogadać. Bywa wybuchowy, niecierpliwy i lubi narzucać innym swoje zdanie. Osoba o takim temperamencie nie zawsze przejmuje się uczuciami innych, ale nie znaczy to, iż sama uczuć nie ma. Kim jest choleryk, jakie cechy go charakteryzują?

Choleryk jako typ temperamentu

Po raz pierwszy teorię dotyczącą cech temperamentu określił starożytny grecki lekarz Hipokrates. Założył on, iż na każdy typ temperamentu wpływa płyn, którego jest więcej w organizmie. I tak:

  • na flegmatyka miała wpływać przewaga flegmy;
  • na sangwinika krwi,
  • u melancholika przeważała czarna żółć;
  • choleryka cechowała przewaga czarnej żółci, która miała warunkować jego zachowania.

Wiadomo, iż choleryka można określić mianem osoby impulsywnej, która często najpierw działa pod wpływem emocji, a dopiero później zastanawia się nad możliwymi konsekwencjami. Choleryk jest szybki w działaniu i głośny, zwraca na siebie uwagę, szczególnie wtedy, gdy jest w centrum wydarzeń lub po prostu ekscytuje się czymś. Kojarzony jest z tym, iż łatwo go wyprowadzić z równowagi, a wtedy wpada w wielki, choć raczej krótkotrwały gniew. Mówi się również, iż życie z cholerykiem to wyzwanie, a próba obrony własnego zdania w konfrontacji z nim grozi katastrofą.

Owszem, choleryk nie zalicza się do osób najbardziej towarzyskich i skłonnych do poświęceń dla innych, ale warto przyjrzeć się jego sylwetce, by poznać jego cechy zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Choleryk i jego dobre cechy

Choleryk ma swoje zalety. Jest odporny na krytykę i naprawdę ciężko jest sprawić mu przykrość. Nie ma najmniejszego problemu z określaniem własnych potrzeb, potrafi także prosto z mostu, bez owijania w bawełnę, powiedzieć prawdę prosto oczy. Ponieważ lubi mieć rację, jak lew broni własnego zdania, a przekonanie o tym, iż to, co robi, ma sens, pozwala mu osiągać założone cele.

Choleryk patrzy w dal, nadając kierunek działania sobie i innym. W pracy działa rzeczowo, jest odważny i nie boi się stanąć do walki o założone cele. Chętnie sam podejmuje decyzje i oczekuje sukcesu. Jest energiczny, ma siły i chęć do działania, potrafi wpływać na innych i mobilizować do wysiłku. Doskonale odnajduje się w roli lidera, który bierze na siebie odpowiedzialność za los projektu. Sprawdza się na stanowisku kierowniczym, oraz w pracy, która gwarantuje nowe wyzwania. jeżeli choleryk zobowiąże się do czegoś, można założyć, iż na pewno to zrobi. Jest uparty i konsekwentny, choć nie można o nim powiedzieć, iż cierpliwość jest jego mocną stroną.

Ciemne strony choleryka

Nie ma ludzi idealnych, więc u choleryka, jak wiadomo, można znaleźć również kilka wad. Choleryk skupia się na sobie. Nie przejmuje się szczególnie uczuciami innych osób, nie kieruje się w życiu sentymentami, często wykorzystując ludzi do osiągnięcia celu. Jego przekonanie o własnej sile i czekającej go roli zwycięscy sprawia, iż czasem czuje się lepszy od innych. Nie utrzymuje zbyt wielu ciepłych relacji z ludźmi z otoczenia, nie ma też szerokiego grona oddanych przyjaciół i wcale go to nie boli.

Niestety dla innych, choleryk ma wybuchowy temperament. Kiepsko radzi sobie z grzecznym wyrażaniem emocji, które często wyładowuje na otoczeniu. Bez skrępowania używa ostrych słów, gdy coś idzie nie po jego myśli, miota się, nadmiernie gestykuluje. Uwielbia narzucać swoje zdanie innym, a każdy sprzeciw stara się zdusić w zarodku. kooperacja z nim może być przyjemna, o ile trafi on na kogoś, kto nie będzie mu się sprzeciwiał. jeżeli tylko jakaś znajomość może mu się przydać, wykorzysta ten fakt bez mrugnięcia okiem. Choleryk jest osobą niecierpliwą i nie znosi czekać. Niepowodzenia wywołują u niego złość, a prowokowany do reakcji nakręca się zbyt mocno, działa gwałtownie, co może mieć negatywne konsekwencje dla niego jak i otoczenia.

Idź do oryginalnego materiału