Wybory Prezydenckie 2025: Harmonogram i Szczegóły

plotkosfera.pl 4 godzin temu

W 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie, które serão określać nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ogłoszeniami, pierwsza tura głosowania odbędzie się w niedzielę 18 maja 2025 roku. jeżeli konieczne będzie rozegranywanie drugiej tury, odbędzie się ona 1 czerwca 2025 roku.

Harmonogram Wyborczy

Zgodnie z Konstytucją, wybory na urząd prezydenta powinny zostać przeprowadzone nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Dodatkowym wymogiem jest to, aby data głosowania przypadała w dzień wolny od pracy. Spośród możliwych terminów – 4 maja, 11 maja i 18 maja – Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zdecydował o wyznaczeniu daty wyborów na 18 maja 2025 roku.

Kampania Wyborcza

Oficjalne wydanie postanowienia o wyborach prezydenckich przez Marszałka Hołownię w środę 15 stycznia zainicjowało zarówno kampanię wyborczą kandydatów, jak i działania Państwowej Komisji Wyborczej. Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi potrwa do północy 16 maja. Następnie, od północy 17 maja do momentu zamknięcia lokali wyborczych 18 maja, obowiązywać będzie cisza wyborcza. W tym okresie, pod groźbą sankcji prawnych, całkowicie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej.

Pierwsza Tura Głosowania

Pierwsza tura głosowania odbędzie się 18 maja. W tym dniu wyborcy będą mogli oddać głos na jednego ze zgłoszonych i zarejestrowanych przez PKW kandydatów. W przypadku, gdyby którykolwiek z kandydatów uzyskał w pierwszej turze poparcie co najmniej 50 proc. ważnych głosów, proces wyborczy zostanie zakończony. jeżeli jednak żaden z kandydatów nie osiągnie wymaganego progu 50 proc., 1 czerwca zaplanowana jest druga tura wyborów.

Druga Tura Wyborów

Udział w drugiej turze wezmą dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki w turze pierwszej. Zgodnie z procedurą, nowo wybrany Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym w ostatnim dniu urzędowania obecnego prezydenta, co przypada na 6 sierpnia 2025 roku. W tym dniu rozpocznie się również jego pięcioletnia kadencja.

Dane Statystyczne

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej, w 2025 roku uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów obywateli. Wśród nich znajdują się 18,5 miliona kobiet i 14,5 miliona mężczyzn. Ponadto, 12,5% uprawnionych do głosowania to osoby poniżej 25 roku życia, a 25% to osoby powyżej 60 roku życia.

Zasady Głosowania

Wyborcy będą mogli oddać głos w lokali wyborczych, które będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Mogą również składać wnioski o zaświadczenie o prawie do głosowania, które pozwoli im na głosowanie w dowolnym miejscu. Określone grupy zawodowe, takie jak żołnierze w służbie zasadniczej czy funkcjonariusze służb mundurowych, miały czas na złożenie wniosków o zmianę miejsca głosowania do 4 kwietnia 2025 roku.

Wnioski o Zmianę Miejsca Głosowania

Do 9 maja 2025 roku osoba z niepełnosprawnościami oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat, mogą wnioskować o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w ich imieniu. Wyborcy przebywający za granicą lub na polskich statkach morskich mają czas do 13 maja 2025 roku na złożenie wniosków o dopisanie ich do spisów wyborców w obwodach utworzonych w tych miejscach.

Podsumowanie Harmonogramu

* 18 maja 2025 roku: Pierwsza tura głosowania
* 1 czerwca 2025 roku: Ewentualna druga tura wyborów
* 6 sierpnia 2025 roku: Nowo wybrany Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym
* 4 kwietnia 2025 roku: Ostatni dzień na złożenie wniosków o zmianę miejsca głosowania
* 9 maja 2025 roku: Ostatni dzień na złożenie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
* 13 maja 2025 roku: Ostatni dzień na złożenie wniosków o dopisanie do spisów wyborców za granicą

Idź do oryginalnego materiału