
W niedzielę, 14 kwietnia, w Łodzi odbyła się konwencja wyborcza Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta RP popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Wydarzenie to miało na celu mobilizację działaczy oraz sympatyków przed decydującą fazą kampanii wyborczej.
Konwencja odbyła się w hali Expo w Łodzi, która była wypełniona sympatykami kandydata oraz działaczami PiS. Obecni byli czołowi politycy partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak oraz były premier Mateusz Morawiecki. Ponadto, na konwencji pojawił się także prezydent Andrzej Duda, który popierał kandydata na prezydenta, Karola Nawrockiego.
Podczas swojego przemówienia, prezydent Andrzej Duda mobilizował działaczy PiS i sympatyków Nawrockiego, aby „zmobilizowali się tak, jak zmobilizowaliście się w 2015 i potem w 2020 r.” Duda wezwał także do bronienia wolnych mediów, które, jego zdaniem, są zagrożone przez „układy, z którymi walczyliśmy przez całe osiem lat”. Prezydent podkreślił, iż legalność wyborów prezydenckich „jest w zagrożeniu ze względu na te matactwa, których dopuszcza się druga strona”.
Duda powiedział także, iż „w Polsce nie może zwyciężyć cynizm i draństwo. W Polsce musi zwyciężać uczciwość”. Wezwał wszystkich do udziału w wyborach i poparcia Karola Nawrockiego, który, jego zdaniem, „będzie dążył i będzie czynił wszystko, aby Polska była państwem uczciwym, żeby Polska była państwem silnym, także na arenie międzynarodowej”.
Konwencja wyborcza Karola Nawrockiego była ważnym wydarzeniem w kampanii wyborczej. Sztabowcy kandydata zapowiadali, iż celem wydarzenia było „mobilizacyjne przesłanie” i motywacja do dalszego aktywnego działania na ostatniej prostej kampanii. Na razie nie wiadomo, czy podczas spotkania padną kolejne propozycje wyborcze.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a jeżeli będzie konieczna druga tura, odbędzie się ona 1 czerwca. Organizatorzy konwencji spodziewali się, iż w wydarzeniu weźmie udział ponad 4 tys. osób.
Warto przypomnieć, iż kampania wyborcza jest kluczowym etapem w procesie wyborczym. W tym czasie kandydaci na prezydenta RP przedstawiają swoje programy wyborcze i wizje przyszłości Polski. Na wyborcach spoczywa odpowiedzialność za wybór najbardziej odpowiedniego kandydata na to stanowisko.
Statystyki wyborcze pokazują, iż w poprzednich wyborach prezydenckich w 2020 r. frekwencja wyborcza wyniosła 64,51%. W pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2020 r. Andrzej Duda uzyskał 43,50% głosów, a Rafał Trzaskowski – 30,46%. W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 51,03% głosów, a Rafał Trzaskowski – 48,97%.
W nadchodzących wyborach prezydenckich będzie można obserwować, jak kampania wyborcza i konwencje wyborcze wpłyną na wyniki wyborów. Jedno jest pewne – Polacy będą miać wiele okazji do wypowiedzi się na temat swoich preferencji politycznych.