Wybory parlamentarne w Rumunii: Partia Socjaldemokratyczna zwycięża, skrajna prawica zyskuje

plotkosfera.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Wybory parlamentarne w Rumunii: Partia Socjaldemokratyczna zwycięża, skrajna prawica zyskuje


W minionych wyborach parlamentarnych w Rumunii, Partia Socjaldemokratyczna (PSD) zdobyła najwięcej głosów, uzyskując 26 proc. poparcia wyborców. Wynik ten pochodzi z badania exit poll przeprowadzonego przez firmę CURS. Na drugim miejscu znalazła się radykalnie prawicowa partia AUR, która zdobyła 19 proc. głosów.

Dwa inne ugrupowania skrajnej prawicy, S.O.S Romania i Partia Ludzi Młodych, również przekroczyły próg wyborczy, uzyskując odpowiednio 5,4 proc. i 5,4 proc. głosów. Partia Narodowo-Liberalna (PNL) i centroprawicowy USR, kierowany przez Elenę Lasconi, zajęły kolejne pozycje, uzyskując odpowiednio 15,9 proc. i 15,6 proc. poparcia w głosowaniu do Senatu i Izby Deputowanych.

Wyniki wyborów parlamentarnych wskazują, iż partie „tradycyjne” i prozachodnie mogą liczyć na ok. 60 proc. miejsc w parlamencie, podczas gdy radykalna prawica uzyskała ok. 30 proc. poparcia, co jest znacznym wzrostem w stosunku do poprzedniego składu parlamentu (w 2020 roku partia AUR zdobyła 9 proc. głosów).

Badanie exit poll przeprowadzone przez firmę CURS nie uwzględnia diaspory, która w tych wyborach głosowała wyjątkowo aktywnie, co może znacznie wpłynąć na ostateczne wyniki. W przypadku I tury wyborów prezydenckich, wyniki różniły się od badań exit poll, co sugeruje, iż wyniki mogą się zmienić po otrzymaniu wyników z diaspory.

Telewizja Digi24 informowała, powołując się na ośrodek przeprowadzający sondaż exit poll, iż w przypadku obecnych wyborów mniejszy był odsetek odpowiedzi odmownych niż w wyborach prezydenckich 24 listopada, co daje nadzieję na wynik bliższy realnemu.

Partia mniejszości węgierskiej UDMR uzyskała w sondażu 5 proc. poparcia, co dokładnie równa się progu wyborczemu.

Wyniki wyborów parlamentarnych w Rumunii pokazują, iż radykalna prawica zyskała na znaczeniu w polityce rumuńskiej, co może mieć wpływ na przyszłe decyzje parlamentu. Jednocześnie, partie „tradycyjne” i prozachodnie przez cały czas utrzymują swoją pozycję w parlamencie.

Źródła:

* CURS – Wyniki badań exit poll z wyborów parlamentarnych w Rumunii
* Digi24 – Informacje o wynikach wyborów parlamentarnych w Rumunii
* Gazeta Wyborcza – Wyniki wyborów parlamentarnych w Rumunii
* Radio Europa FM – Wyniki wyborów parlamentarnych w Rumunii

Idź do oryginalnego materiału