Wybór nowego papieża: Tajemnice konklawe 2025

plotkosfera.pl 3 godzin temu

Watykan jest w stanie podwyżonej gotowości, gdyż w środę, 7 maja, rozpocznie się konklawe, czyli wybór nowego papieża. Cały świat czeka z zapartym tchem na informację, kto będzie następcą papieża Franciszka, który zmarł 21 kwietnia 2025 roku. O tym zdecyduje specjalne głosowanie kardynałów, które będzie się odbywać w Kaplicy Sykstyńskiej.

Konklawe rozpocznie się o godzinie 16:30, kiedy to kardynałowie zostaną zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej, aby wybrać następcę papieża Franciszka. Uczestnicy są zobowiązani do absolutnej tajemnicy dotyczącej przebiegu konklawe. Przed rozpoczęciem konklawe, o godzinie 10, odbędzie się msza święta z udziałem kardynałów, którzy w Bazylice Watykańskiej będą modlić się w intencji wyboru nowego papieża. Uroczystości przewodniczyć będzie dziekan Kolegium kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Samo wejście kardynałów na konklawe rozpocznie się o godzinie 16:30. W konklawe uczestniczą wyłącznie kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia w dniu rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej (czyli po śmierci lub rezygnacji papieża). Elektorzy są odizolowani od świata zewnętrznego. Kardynałowie na czas konklawe mieszkają w Domu Świętej Marty i poruszają się tylko w wyznaczonych strefach. Obowiązuje ich zakaz używania telefonów, internetu, telewizji i radia.

Codziennie podczas konklawe realizowane są cztery głosowania – dwa rano i dwa po południu, aż do momentu uzyskania przez któregoś z kandydatów wymaganej większości. Do wyboru papieża konieczne jest uzyskanie 2/3 głosów. Głosy są anonimowe i składane na kartkach. Po każdym głosowaniu kartki są spalane – czarny dym (fumata nera) oznacza brak wyboru, biały dym (fumata bianca) oznacza, iż papież został wybrany.

Ze względu na tajny charakter wyboru papieża, nie ma transmisji na żywo z samego głosowania w Kaplicy Sykstyńskiej. Obrady kardynałów realizowane są za zamkniętymi drzwiami i są całkowicie odizolowane od świata zewnętrznego. Mimo to przebieg konklawe można śledzić w programach informacyjnych w polskich stacjach telewizyjnych. jeżeli z Kaplicy Sykstyńskiej uniesie się biały dym, sygnalizujący wybór nowego papieża, stacje telewizyjne w Polsce pokażą również ten historyczny moment na żywo.

TVP1 zaplanowała transmisję mszy świętej w intencji wyboru papieża, która odbędzie się w Watykanie w środę, 7 maja. Początek o godzinie 9:50. Transmisje na żywo z wydarzeń towarzyszących rozpoczęciu konklawe 2025 będą można oglądać online na kanale Vatican News Polski w serwisie YouTube. Dostępna będzie m.in. msza św. Pro eligendo Romano Pontifice o godzinie 10, a także wejście kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej o godzinie 16:30.

Kanał Vatican News Polski będzie również na bieżąco informować o wynikach głosowań. W przypadku wyboru nowego papieża, widzowie będą mogli zobaczyć transmisję z ogłoszenia „Habemus Papam” oraz pierwsze błogosławieństwo następcy papieża Franciszka.

Komentatorzy i eksperci już teraz wskazują grono kardynałów, którzy uchodzą za faworytów konklawe 2025. Wśród najczęściej wymienianych nazwisk znajdują się duchowni z Europy, Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji. Na liście możliwych kandydatów pojawiają się m.in.:

* Kardynał Pedro Barreto z Peru
* Kardynał Luis Tagle z Filipin
* Kardynał Peter Turkson z Ghany
* Kardynał Gérald Lacroix z Kanady
* Kardynał Christoph Schönborn z Austrii

Źródła:

* Vatican News
* TVP1
* YouTube
* Kolegium Kardynalskie
* Watykan

Według danych Kolegium Kardynalskiego, w konklawe 2025 weźmie udział ok. 120 kardynałów z całego świata. Watykan zapewnia, iż konklawe będzie się odbywać w ściśle tajnych warunkach, aby zapewnić uczciwość i bezstronność wyboru nowego papieża.

Proces wyboru nowego papieża jest bardzo skomplikowany i wymaga wielu etapów. Kardynałowie muszą przestrzegaćVery ściśle określonych reguł, aby zapewnić uczciwość i bezstronność wyboru.

Wszystko wskazuje na to, iż konklawe 2025 będzie wyjątkowym i historycznym wydarzeniem, które zainteresuje ludzi z całego świata. Świat z zapartym tchem czeka na informację, kto będzie następcą papieża Franciszka.

Idź do oryginalnego materiału