Wybór nowego papieża: konklawe 2025

plotkosfera.pl 3 godzin temu

W środę, 7 maja 2025 roku, w Watykanie rozpocznie się konklawe, podczas którego zostanie wybrany nowy papież. To ważne wydarzenie w Kościele katolickim, które następuje po śmierci papieża Franciszka, pierwszego papieża z Ameryki Południowej. Jego śmierć, która nastąpiła 21 kwietnia 2025 roku, zapoczątkowała okres sede vacante, czyli wakatu na tronie Piotrowym.

Kandydaci na nowego papieża
Wśród kardynałów, którzy wezmą udział w konklawe, wymienia się kilku potencjalnych kandydatów na nowego papieża. Jak twierdzi Tomasz Rowiński, historyk i publicysta „Christianitas”, największe szanse na wybór mają kandydaci kojarzeni z pontyfikatem Franciszka. Do takich kandydatów należą kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, oraz kard. Matteo Zuppi, jeden z liderów Wspólnoty Sant’Egidio. Obaj kardynałowie mogą przekonać Kolegium Kardynalskie, iż będą kontynuować linię papieża Franciszka, ale bez powielania jego najbardziej kontrowersyjnych decyzji.

Przebieg konklawe
Konklawe rozpocznie się w środę, 7 maja, o godz. 10.00, kiedy kardynałowie zgromadzą się w bazylice Świętego Piotra na mszy Pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża. Przewodniczyć jej będzie 91-letni dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Następnie, o godz. 16.30, rozpocznie się ceremonia wejścia na konklawe. Wśród 133 elektorów aż czterech pochodzi z Polski.

Prawo kanoniczne
Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym, liczba kardynałów-elektorów uczestniczących w konklawe nie powinna przekraczać 120. Limit ten został ustanowiony przez papieża Pawła VI w konstytucji apostolskiej Romano Pontifici Eligendo z 1975 roku i potwierdzony przez Jana Pawła II w Universi Dominici Gregis z 1996 roku. W praktyce papieże często przekraczali limit, powołując więcej kardynałów-elektorów, niż przewiduje to norma. Papież Franciszek wielokrotnie przekraczał ten próg.

Zmiany w Kościele katolickim
Nowy papież będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, takimi jak reforma Kościoła, ekologia, relacje międzyreligijne. Będzie musiał również kontynuować dialog z społecznością międzynarodową i światem polityki. Jak twierdzi dr Michał Poczmański, adwokat kościelny z Kancelarii Kanonicznej, nowy papież będzie musiał „zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest przekazanie wiary w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla młodego pokolenia”.

Śmierć papieża Franciszka
21 kwietnia 2025 roku Watykan ogłosił śmierć papieża Franciszka, który odszedł w wieku 88 lat po wielomiesięcznej walce z poważnymi problemami zdrowotnymi. Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 w Domu Świętej Marty. Informację o śmierci Papieża Franciszka przekazał przed godz. 10 z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.

Pochówek papieża Franciszka
Papież Franciszek już wcześniej zadeklarował, iż chce zostać pochowany w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Zrezygnował z pochówku w trzech trumnach, wybierając jedną – z drewna i cynku. Tradycyjnie w trumnie umieszczony został dokument rogito oraz monety z jego pontyfikatu.

Idź do oryginalnego materiału