Wybór nowego papieża: Azja w ogniu

plotkosfera.pl 6 godzin temu

Wybór nowego papieża, który rozpocznie się 7 maja, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele katolickim. Wśród kardynałów-elektorów, którzy wybiorą nowego papieża, znajduje się 53 kardynałów z Europy i 23 z Azji. To właśnie Azja, w szczególności Chiny, stają się coraz ważniejszym miejscem dla Kościoła katolickiego.

Rozwój Kościoła katolickiego w Azji
Kościół katolicki w Azji dynamicznie rozwija się, a oprócz katolickich Filipin, gdzie prawie 85% obywateli deklaruje wiarę katolicką, również w Chinach masowo przybywa wiernych. Według nieoficjalnych szacunków, jest 12-14 milionów wierzących katolików w Chinach, co przy 1,4 mld mieszkańców w tym kraju może nie wydawać się liczbą znaczącą. Niemniej jednak, grono wiernych stale się powiększa.

Kardynał Stephen Chow z Hongkongu
Mimo milionów wiernych, Chiny nie mają własnych kardynałów-elektorów. Wyjątek stanowi kardynał Stephen Chow z Hongkongu, który przez Chiny jest uznawany za własne terytorium, tzw. Specjalny Region Administracyjny ChRL. Różnica jest taka, iż tam panuje wolność wyznaniowa, a Kościół katolicki – w przeciwieństwie do Chin – ma zezwolenie na swobodne działanie.

Oficjalny Kościół w Chinach
W Chinach funkcjonuje tzw. Oficjalny Kościół, zwany również Katolickim Kościołem Patriotycznym, który nie uznaje zwierzchnictwa Watykanu. Równocześnie w Chinach funkcjonuje tzw. Kościół nieoficjalny, choć jak zaznaczyła sinolożka Beata Kołodziej, „to nazwa budząca kontrowersje”. W Chinach nazywa się go Kościołem podziemnym lub Kościołem ukrytym.

Liczba wiernych w Chinach
Dokładna liczba wiernych w Chinach nie jest znana. Beata Kołodziej podkreśliła, iż „bardzo często osoby, które należą do Kościoła patriotycznego należą również do Kościoła nieoficjalnego”. Jak zaznaczyła, Kościół patriotyczny „kładzie nacisk na nacjonalizm i służenie krajowi”, z kolei Kościół podziemny „ma nastawienie do wiary takie jak my”.

Reakcja rządu chińskiego
Na pytanie, jak na wybór kardynała z Hongkongu na papieża zareagowałby rząd chiński, Beata Kołodziej odpowiedziała, iż z pewnością „byłby to dla niego bardzo trudny scenariusz, ponieważ stanąłby w obliczu bezprecedensowej sytuacji”. Gdyby rządowi Chin było to na rękę, mógłby uznać, iż jest to kandydat chiński, stanowiłoby to bez wątpienia krok milowy w relacjach z Watykanem.

Konklawe
Przed inauguracją konklawe, 7 maja o godz. 10, w bazylice Świętego Piotra rozpocznie się msza Pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru 267. papieża. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re. Następnie o godz. 16.30 rozpocznie się obrzęd wejścia kardynałów w procesji na konklawe – z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej.

Uczestnicy konklawe
Uczestnicy konklawe złożą przysięgę na dochowanie jego tajemnicy i wysłuchają rozważań na temat znaczenia wyboru papieża. Gdy drzwi zostaną zamknięte, jeszcze tego dnia odbędzie się pierwsze głosowanie. W kolejnych dniach będą dwa głosowania rano i dwa po południu. Kardynałowie-elektorzy, a więc ci w wieku poniżej 80 lat, pochodzą z 71 krajów: 17 państw Afryki, 15 Ameryki Północnej i Południowej, 18 europejskich, 17 azjatyckich i czterech z Oceanii.

Idź do oryginalnego materiału