Wybieramy najlepszy odplamiacz – ranking 2024 [TOP10]

zestawienie.pl 8 miesięcy temu

Jak działa odplamiacz i wybielacz do ubrań?

Odplamiacz to preparat z formułą stworzoną do rozpuszczania cząsteczek brudu, które wniknęły głęboko w strukturę materiału. Takie środki działają na bazie:

  • niejonowych środków powierzchniowo czynnych, które eliminują choćby przyschnięte plamy,
  • anionowych środków powierzchniowo czynnych, które dobrze się pienią i nie uszkadzają włókien.

Produktów tego typu używa się na plamy z krwi, kawy, trawy, jagód czy tłuszczu. Dobry odplamiacz poradzi sobie z prawie każdym brudem, a dodatkowo będzie bezpieczny dla tkanin białych, ciemnych i kolorowych.

Jeśli jednak posiadasz dużo jasnych tkanin, oprócz odplamiacza do ubrań możesz trzymać w swojej łazience także wybielacz, który dodatkowo rozjaśnia biel materiału i przywraca jej blask.

Odplamiacze i wybielacze ranking

Odplamiacze występują w wielu różnych formach do wyboru: w postaci mydła, proszku, płynu, żelu, z dozownikiem typu spray lub roll-on. W sklepach internetowych bez trudu znajdziesz więc idealny wariant do odpierania swoich ulubionych ubrań. Wybierz z nami najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy detergent do wszelkich zabrudzeń!

Sprawdź również:

  • ranking proszków do prania
  • ranking płynów do prania
  • ranking płynów do płukania

1. Dr. Beckmann Mydełko do odplamiania



Sprawdź cenę

Kultowe mydełko Dr. Beckmann to produkt usuwający brud z każdego rodzaju tkanin. Preparat nie zawiera barwników ani substancji zapachowych. Ulega całkowitej biodegradacji. Nadaje się do czyszczenia wykładzin i tapicerek. Nie można stosować go tylko na wyrobach skórzanych.

Mydło zawiera surowce o sprawdzonym pochodzeniu, w tym również dbający o skórę dłoni aloes. Produkt został przetestowany dermatologicznie. Aby skutecznie usuwał plamy, należy natrzeć nim namoczoną tkaninę i pozostawić tak na chwilę, a następie spłukać wodą i uprać jak zwykle. Niekiedy konieczna jest ponowna aplikacja. jeżeli mamy do czynienia z plamami, które zawierają resztki beta-karotenu (jak marchew czy papryka), pozostałości plamy należy wystawić na światło dzienne – promieniowanie dokończy proces.

Zalety: Wady:
+ Radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. – Nie usuwa odbarwień (ubrań zafarbowanych w praniu).
+ Odpiera choćby zaschnięte plamy.
+ Jest wydajne i niedrogie.
+ Jest łatwe w użyciu.

2. Vanish Oxi Action (pink)



Sprawdź cenę

Vanish Oxi Action to bezchlorowy płyn do odplamiania tkanin kolorowych. Produkt działa w zimnej wodzie i chroni przed zafarbowaniem, a także usuwa nieprzyjemne zapachy. Aktywuje się choćby podczas krótkich cyklów prania. Nie niszczy też tkanin.

Preparat radzi sobie z zabrudzeniami po kawie, herbacie, czekoladzie, winie, krwi, błocie czy trawie. Usuwa tłuste plamy i zaschnięty brud. Może być stosowany bezpośrednio na plamę, a następnie spłukiwany po 10 minutach ekspozycji. Producent zachęca jednak do korzystania z niego przy każdym praniu w proporcji 100 ml preparatu na każde 4 litry wody. Vanish nie nadaje się do tkanin przeznaczonych do prania chemicznego, dywanów ani wyrobów skórzanych.

Zalety: Wady:
+ Usuwa większość plam. – Ma wysoką cenę.
+ Działa wybielająco.
+ Można dodawać go do całego prania.
+ Nie ma szczególnie drażniącego zapachu.

3. Dr. Beckmann Odplamiacz w kulce



Sprawdź cenę

Dr. Beckmann odplamiacz z aplikatorem kulkowym to idealne rozwiązanie w pracy czy w podróży. Preparat wykorzystuje bio-enzymy, dzięki czemu jego formuła ulega pełnej biodegradacji. Produkt radzi sobie z plamami z trawy, tłuszczu, kawy, keczupu, czerwonego wina czy makijażu. Aby go użyć, wystarczy podłożyć ściereczkę pod zabrudzenie i potrzeć końcówką typu roll-on. Resztki preparatu należy wytrzeć lub spłukać wodą.

Produkt jest delikatny dla tkanin i łagodny dla skóry. Nie wymaga namaczania ani prania. Jego formuła została przetestowana dermatologicznie. Preparat świetnie sprawdza się przy tkaninach, których nie wolno prać w pralce ani manualnie.

Zalety: Wady:
+ Ma praktyczną formę. – Nie nadaje się do odplamiania zaschniętego brudu.
+ Działa bez namaczania.
+ Jest łatwy w użyciu.
+ Skutecznie usuwa świeże zabrudzenia.

4. Lovela Odplamiacz Do Ubranek Niemowlęcych



Sprawdź cenę

Lovela Baby odplamiacz to preparat, którego można używać podczas wywabiania plam z ubranek niemowlęcych i dziecięcych. Produkt posiada delikatną dla skóry, hipoalergiczną formułę. Został przebadany dermatologicznie i odznaczony pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka.

Środek jest bezpieczny choćby dla noworodków czy dzieci chorych na AZS. Nie zawiera enzymów, sztucznych barwników, wybielaczy optycznych ani alergenów. Dobrze wypłukuje się z ubrań. Nie podrażnia skóry rąk. Ma delikatny zapach. Jest przeznaczony do prania zarówno w pralkach automatycznych, jak i do prania manualnego czy namaczania

Zalety: Wady:
+ Ma gęstą, wydajną formułę. – Nie usuwa zaschniętych plam.
+ Przyjemnie pachnie. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Radzi sobie z plamami typowymi dla dzieci.
+ Jest hipoalergiczny.

5. Frosch Baby Spray



Sprawdź cenę

Frosch Baby to preparat dedykowany usuwaniu plam po jedzeniu. Jego formuła zawiera kwasek cytrynowy, który radzi sobie z zabrudzeniami po kaszkach czy marchewce. Środek nie wykorzystuje substancji wybielających, dlatego nadaje się i do białych, i do kolorowych materiałów.

Produkt ma praktyczne opakowanie, ułatwiające aplikację. Formuła odplamiacza wykorzystuje sole niektórych kwasów owocowych, za sprawą których usuwa zaschnięte plamy i zabrudzenia. Preparat nie uczula i nie podrażnia skóry. Zawiera wyłącznie naturalne składniki ulegające pełnej biodegradacji. Ekologiczne jest też jego opakowanie – butelka i zakrętka z recyklingu.

Zalety: Wady:
+ Ładnie pachnie. – Jest mało wydajny.
+ Dobrze radzi sobie ze świeżymi plamami.
+ Jest wygodny w użyciu.
+ Jest ekologiczny.

6. Dr. Beckmann Odplamiacz precyzyjny: tłuszcz i sosy



Sprawdź cenę

Odplamiacz Precyzyjny Dr. Beckmann przeznaczony jest do czyszczenia tłustych zabrudzeń z oleju, sosów, ketchupu czy czekolady. Może być stosowany zarówno na ubraniach, które nadają się do prania, jak i na tych, których nie wolno namaczać.

Preparat zawiera specjalną mieszankę substancji powierzchniowo czynnych, które oddzielają tłuszcz od włókien. Dzięki nim środek usunie z ubrań ślady po maśle, dipach, majonezach, sosach, dresingach czy kremach czekoladowych. Detergent nie nadaje się do czyszczenia dywanów i wyrobów skórzanych. Należy stosować go poprzez precyzyjną aplikację i pozostawienie na plamie przez maksymalnie 15 minut. Potem odzież trzeba wyprać ja zwykle, a jeżeli nie nadaje się do prania, to przetrzeć wilgotną ściereczką.

Zalety: Wady:
+ Nie niszczy ubrań. – Jest niewygodny w użyciu – brak dozownika.
+ Nie ma nieprzyjemnego zapachu. – Jest mało wydajny.
+ Dobrze wywabia plamy.
+ Radzi sobie także ze starymi plamami z tłuszczu.

7. Vanish Oxi Action Intelligence Plus



Sprawdź cenę

Vanish Oxi Action w sprayu zawiera formułę z aktywnym tlenem, która skutecznie usuwa uciążliwe plamy. Środek nadaje się do wszystkich kolorów ubrań i do wielu rodzajów tkanin. Można stosować go na tapicerkach, dywanach czy firanach. Preparat nie uszkadza włókien. Działa choćby w niskich temperaturach.

Produkt jest wygodny w użyciu. Wystarczy popryskać nim plamę, pozostawić na maksymalnie 5 minut i wyprać. Środek nie nadaje się do czyszczenia wełny, jedwabiu ani skóry.

Zalety: Wady:
+ Doskonale radzi sobie ze świeżymi plamami. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest wygodny w użyciu. – Nie zawsze reaguje na stare plamy.
+ Nie niszczy materiału.

8. Sil Odplamiacz w żelu



Sprawdź cenę

Sil to uniwersalny żel odplamiający, nadający się do wszystkich kolorów, materiałów i rodzajów plam. Można stosować go choćby na jedwab czy wełnę. Preparat zawiera aktywny tlen, który wnika głęboko w strukturę włókien i eliminuje zabrudzenia jeszcze przed praniem.

Produkt przeznaczony jest do stosowania jako dodatek do proszku lub płynu, ale można aplikować go także bezpośrednio na ubrania. Środek pozbywa się trudnych do usunięcia plam z trawy, atramentu czy wina. Nie niszczy przy tym odzieży i nie powoduje odbarwień. Stosowany bezpośrednio na włókna może pozostawać na nich nie dłużej niż 10 minut. Wyrób nie nadaje się do czyszczenia skóry.

Zalety: Wady:
+ Ma świetny stosunek ceny do jakości. – Ma lejącą konsystencję.
+ Nie niszczy choćby delikatnych tkanin. – Wymaga dokładnego wypłukiwania.
+ Ładnie pachnie.
+ Eliminuje większość popularnych zabrudzeń.

9. Astonish Stain Remover (OXYACTIVE)



Sprawdź cenę

Astonish Fabric Stain Remover to praktyczny odplamiacz w sprayu z aktywnym tlenem, odpowiedni do czyszczenia wszystkich materiałów. Preparat nadaje się do dywanów, zasłon, tapicerki i różnych rodzajów odzieży. Odświeża, usuwa zabrudzenia i zastępuje pranie wstępne. Może być stosowany na białych i kolorowych materiałach. Nie niszczy ubrań i nie powoduje odbarwień.

Sposób użycia produktu jest niezwykle prosty. Wystarczy popryskać nim plamę i pozostawić tak na kilka minut. Po tym, jak środek wchłonie się we włókna, odzież należy wyprać jak zwykle.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Nie jest łatwo dostępny – skuteczny jest tylko oryginalny produkt przeznaczony na rynek zachodni.
+ Jest łatwy i wygodny w użyciu.
+ Nie odbarwia materiałów.
+ Sprawdza się do czyszczenia dywanów.

10. Waschkonig Odplamiacz w proszku



Sprawdź cenę

Der Waschkönig to odplamiacz w formie proszku z formułą nowej generacji. Preparat nie zawiera chloru, dlatego jest bezpieczny dla włókien. Może być stosowany jako dodatek do proszku do prania czy podczas namaczania uporczywych i zaschniętych zabrudzeń. Nadaje się do stosowania na ubrania białe i kolorowe.

Środek wykorzystuje moc aktywnej formy tlenu, dzięki której pozbywa się uporczywych plam bez uszkadzania włókien.

Zalety: Wady:
+ Nie odbarwia. – Ma mało praktyczną formę proszku.
+ Dobrze radzi sobie ze świeżymi plamami. – Ma nieprzyjemny zapach.
+ Ma przystępną cenę.
+ Może podrażniać skórę.

Dobry odplamiacz – jak wybrać?

Plamy z tłuszczu, plamy krwi, plamy z kawy czy herbaty to jedne z trudniejszych do wyeliminowania odbarwień na codziennych ubraniach. Jednak preparat do odplamiania powinien poradzić sobie z ich rozpuszczeniem. Jak go wybrać?
Zwracaj uwagę na:

  • skład preparatu – jeżeli zawiera niejonowe środki powierzchniowo czynne i anionowe środki powierzchniowo czynne bez problemu pozbędzie się z włókien tłuszczu i starego, zaschniętego brudu
  • sposób dozowania – sztyft, spray, proszek, żel – wybór jest dowolny,
  • zastosowanie – jeżeli chcesz wyczyścić ubranka dziecięce, musisz sięgać po produkty hipoalergiczne, a jeżeli szukasz czegoś do wykładzin czy tapicerek, wybierz preparat, który nie wymaga wypłukiwania. Na delikatnym materiale stosuj tylko formuły na bazie tlenu, niezawierające chloru.

Jak używać odplamiacza do tkanin?

Na opakowaniu odplamiacza zawsze znajdziesz instrukcję użycia produktu. Często jest ona podzielona na części i podpowiada:

  • jak używać preparatu miejscowo?
  • jak dozować preparat do prania w pralce lub prania manualnego?
  • jak korzystać z preparatu bez płukania?
  • jak długo namaczać plamy przed wypraniem?

Zanim zastosujesz taki produkt na swoim ubraniu, zawsze wykonaj test koloru: zaaplikuj niewielką ilość preparatu na białą ściereczkę i przetrzyj nią odzież w mało widocznym miejscu. jeżeli nie zafarbuje, możesz przystąpić do działania.

Odplamiacz do ubrań opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Idź do oryginalnego materiału