W tym roku już po raz czwarty zostaną przyznane nagrody Stukot’56 dla tych, którzy współcześnie niosą główne idee i przesłanie protestów Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Każdy może zgłosić kandydaturę w jednej z trzech wyjątkowych kategorii.
Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, odwołujących się do haseł wypisanych na Pomniku Czerwca ’56 stojącym na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu: „O Boga, za wolność, prawo i chleb”.
Kategoria „O Boga” – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną na świecie i pokojowe współistnienie religii.
Kategoria „Za wolność” – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność.
Kategoria „Za prawo i chleb” – dla walczących i zasłużonych w walce o prawa pracownicze i godność człowieka.
– Chcemy podziękować i nagrodzić symboliczną statuetką robotniczego „okuloka” tych, którym współcześnie bliskie są wartości takie jak wolność, godność i prawa człowieka. Warto docenić osoby, które w swoich działaniach kierują się tymi samymi ideałami, jakie są wypisane na Pomniku Czerwca ’56 – tłumaczy Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, przyznającego co roku nagrody STUKOT’56. – Już od kilku lat w czerwcu z Poznania rozchodzi się głośny „stukot”. Chcemy w ten sposób przypomnieć Polakom o tej ważnej dacie, która rozpoczęła marsz ku odzyskanej w 1989 roku wolności, odnaleźć i uhonorować stowarzyszenia i organizacje, którym bliskie są te ponadczasowe idee bohaterów Czerwca ’56 – dodaje Terlecki.
Laureatów spośród zgłoszonych kandydatur wybierze kapituła. Nagrody zostaną wręczone podczas gali, która odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tegoroczna gala zaplanowana jest na 23 czerwca 2025 roku.
– Idee Poznańskiego Czerwca 1956 roku pozostają żywe, ponieważ są uniwersalne i wciąż aktualne. Przed nami czwarta edycja Nagrody STUKOT’56 – wyjątkowej inicjatywy, która pozwala uhonorować osoby działające w duchu wartości przyświecających uczestnikom tamtych wydarzeń. Czerwiec 1956 roku to istotny element dziedzictwa Międzynarodowych Targów Poznańskich, dlatego od samego początku wspieramy Nagrodę STUKOT’56. Zachęcam do poszukiwania współczesnych bohaterów i zgłaszania ich do tegorocznej edycji – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP, głównego partnera nagrody.
Do 8 czerwca można zgłaszać kandydatów do konkursu poprzez formularz dostępny na stronie internetowej LINK.
Wśród laureatów minionych edycji znaleźli się między innymi:
w kategorii „O Boga” – Fundacja Redemptoris Missio, Orszak Trzech Króli, Siewcy Lednicy;
w kategorii „Za wolność” – Narody Polski i Ukrainy, Zenon Wechmann, Hanna Suchocka;
w kategorii „Za prawo i chleb” – piekarz Jacek Polewski, Hospicjum Palium, inicjatywa Zupa na Głównym.
Nagroda ma formę statuetki i dyplomu. Statuetka autorstwa poznańskiego rzeźbiarza Romana Kosmali to symboliczny drewniak, w gwarze poznańskiej znany jako „okulok”. W takich butach pracowali robotnicy poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego (w czerwcu 1956 roku noszących nazwę Zakładów Metalowych im. Józefa Stalina – ZISPO). Stukot tysięcy robotników obutych w okuloki o bruk Poznania stał się jednym z symboli Powstania Poznańskiego – Czerwca 1956 roku, uwiecznionym w licznych wspomnieniach, literaturze i sztuce. Stąd nazwa konkursu i kształt statuetki.
Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a galę organizuje Grupa MTP. Patronat honorowy sprawują Bohaterowie Poznańskiego Czerwca 1956 roku.