Wrzucam do gotującego się rosołu na 30 minut. Prosty patent sprawia, iż wychodzi idealnie klarowny

gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: bonchan / Getty Images/istock.com


Czy da się uratować mętny rosół? Owszem i nie jest to wcale trudne. Wystarczy dorzucić niebanalny składnik, a znów będzie idealnie klarowny. A następnym razem przestrzegaj kilku zasad, by problem więcej się nie pojawił.
Rosół to zdecydowanie król polskich zup. Przygotowany na kilku rodzajach mięsa, z warzywnymi dodatkami, odpowiednio tłusty i doprawiony smakuje wręcz wybornie. Nic dziwnego, iż w wielu domach jest punktem obowiązkowym podczas niedzielnego obiadu. Co więcej, często podaje się go w czasie przeziębienia, gdyż jest lekki, treściwy i przyjemnie rozgrzewa. Dobrze przyrządzony rosół powinien być nie tylko pyszny, ale także idealnie klarowny. Co zrobić, jeżeli zrobił się mętny? Uratujesz go w prosty sposób.


REKLAMA


Zobacz wideo Nietypowe dodatki do rosołu. choćby teściowa poprosi was o przepis!


Jak powinno się gotować rosół, żeby nie zrobił się mętny? Na to zwróć uwagę
Jedną z najważniejszych zasad w gotowaniu pysznego oraz klarownego rosołu jest czas. Dlatego nie stawiaj go na dużym ogniu, a pozwól "pyrkać" choćby przez kilka godzin. Dzięki temu wydobędziesz z niego wszystko, co najlepsze i zminimalizujesz ryzyko, iż stanie się mętny. Pamiętaj też, aby nigdy nie wrzucać do wrzątku bardzo zimnego lub surowego mięsa. Prawidłowa kolejność polega na zalaniu go zimną wodą i rozpoczęciu gotowania. jeżeli zaś chodzi o warzywa, dobrze najpierw je obrać, pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić do piekarnika i podpiec przez około pół godziny. To samo możesz też zrobić z wcześniej wspomnianym surowym mięsem. Gorące i ociekające sokami składniki przełóż do garnka, wlej zimną wodę i gotuj przez 3-4 godziny, zbierając co jakiś czas szumowiny. Rosół wyjdzie smaczny, aromatyczny i idealnie klarowny.


Co się wrzuca do rosołu? Te składniki wpłyną na jego smak oraz przejrzystość
Co ciekawe, w wielu regionach i rodzinach do rosołu dodaje się również nietypowe składniki, takie jak jabłko, odrobina octu i imbir. Najczęściej sprawiają, iż wywar zyskuje głębszego oraz niebanalnego smaku. Inne dodatki z kolei mogą go uratować, kiedy stanie się mętny. O jakich mowa?


Rosół, fot. 500/ iStock Rosół, fot. 500/ iStock


jeżeli pomimo twoich starań podczas gotowania zupa przestaje być przejrzysta, dorzuć do niej na 30 minut połówkę małego ziemniaka. Tyle wystarczy, aby znów wyglądał nienagannie. Sprawdzi się też kawałek pomidora lub kilka goździków, które dodadzą mu interesującego smaku, a warzywo również koloru. Niektórzy korzystają też z triku z kostkami lodu. Na czym polega?


Do gotującego się wywaru wrzuć kilka kostek lodu.
Poczekaj, aż całość stanie się chłodna, po czym z pomocą łyżki wybierz z zupy tłuszcz i wszystkie inne zanieczyszczenia wpływające na jej klarowność. Będzie idealnie przejrzysta.


jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału