Jeśli chcemy zobaczyć buty z brązu, musimy odwiedzić Krapkowice. Posiadają też własne osobliwe imiona i każdy wygląda inaczej. To Laciek, Mieszczuch, Kopytko, Pepoż, Rogatek, Rolszpila, Tempel i Wyczynówka.
Krapkowice mają kolejne buty z brązu
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dokonano uroczystego odsłonięcia kolejnego trzewika – już dziesiątego z rzędu. Stanął przy restauracji Zamkowy Młyn, której nazwa nawiązuje do pierwotnego charakteru tego budynku. A był to Młyn Dolny – najstarszy w mieście.
– Z początkiem roku 2024 nasze stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z samorządu województwa opolskiego na wykonanie kolejnego, jak się okazał dziesiątego bucika na Obuwniczy Szlak Krapkowic – mówi Robert Eret, przewodniczący stowarzyszenia OKR Kultura. – Jako stowarzyszenie działające na rzecz rozwoju kultury w Krapkowicach chcieliśmy mieć realny wpływ na rozwój infrastruktury turystycznej, jakim jest Obuwniczy Szlak Krapkowic.
Umyślono, iż kolejny but ma nawiązywać do tradycji młynarskich w mieście. Stąd jego nazwa „Młynarz” i osobliwy wygląd: przy bucie z wysoką cholewką jest też woreczek z mąką oraz mysz. Po wielu miesiącach pracy: projektu i wykonania rzeźby, a następnie odlewu Młynarz stanął na swoim miejscu. Przy bucie we współpracy z gminą Krapkowice zamontowano tabliczkę z kodem QR. Jest on powiązany z systemem „Poznaj historię – pomniki, które mówią”. Po zeskanowaniu kodu można wysłuchać słuchowiska o tradycjach młyńskich w mieście. Zostało ono nagrane – podobnie jak wcześniejsze – we współpracy z aktorami opolskiego teatru.
Obuwniczy Szlak zwiedzimy w kilka godzin
Obuwniczy Szlak ma około 6 km, jego przejście wraz z odnalezieniem brązowych butów, wysłuchaniem historii i powrotem do punktu startu zajmuje 3-4 godziny. Szlak w Krapkowicach wyróżniono w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny – Certyfikatem OROT 2019.
Buty z brązu rozmieszczone zostały w rożnych miejscach miasta i gminy, a każdy z nich opowiada – dosłownie! – inną historię. Na trasie znajdują się nie tylko zabytki Krapkowic, ale również basen miejski, i związane z historią miejscowości zakłady papiernicze, a także dalsze miejscowości – Żużela czy Rogów Opolski. Mapa szlaku i pełne informacje o nim dostępne są na stronie internetowej Obuwniczego Szlaku Gminy Krapkowice.
Wybór butów na utworzenie szlaku dla turystów nie jest przypadkowy: historia Krapkowic związana jest przede wszystkim z przemysłem obuwniczym. Historia najnowsza to Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt”, ale produkcja butów zaczęła się tutaj już w latach 30. XX wieku, gdy czeski potentat Tomasz Bata zbudował w Krapkowicach jedną z największych i najbardziej nowoczesnych fabryk obuwia w Europie. Tomasz Bata też został uhonorowany na szlaku, choć nie butem, a głazem z tablicą pamiątkową. Stoi on miejskim parku nad Odrą i też ma swój kod QR.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania