WOŚP Opole 2023. Przez pięć dni czarowali fryzury opolan
Uczniowie ZSZ im. S. Staszica dołączyli do organizatorów imprez towarzyszących w ramach WOŚP Opole 2023. Ich inicjatywa przeszła najśmielsze oczekiwania.
Od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 14.00, chętni uczniowie strzygli i czesali zainteresowanych w zależności od potrzeb. Opłatą za usługę była dowolna wrzutka do puszki na WOŚP
– Po nową fryzurę przychodzili przede wszystkim uczniowie „Staszica”. Nie brakowało też osób „z miasta”, które dowiedziały się o akcji i postanowiły zrobić coś ze swoimi włosami. – Łącznie z usług naszych uczniów skorzystało ponad 100 osób – mówi Justyna Kowol, nauczycielka przedmiotów fryzjerskich w ZSZ im. S. Staszica.
Nauczycielka podkreśla, iż dzięki pięciodniowej akcji wielu uczniów mogło podszkolić umiejętność praktyczne i kontakty z klientem.
Fryzjerski strzał w dziesiątkę
Jak przyznają sami adepci fryzjerstwa nieco obawiali się, czy pomysł trafi na podatny grunt.
– W poniedziałek mieliśmy wątpliwości, czy to ma sens – przyznaje Roksana Mucha z klasy IV F. – Ale gdy wolontariusze pojawili się na korytarzach ze skarbonkami i przypominali o strzyżeniu w dwóch salach, pomysł gwałtownie chwycił. W związku z tym ludzie zaczęli masowo przychodzić. Brakowało rąk do pracy. Tworzyliśmy listy z zapisami na konkretne godziny – opowiada.
Do dyspozycji uczniów było 16 stanowisk fryzjerskich. – Jednak było tak wielu chętnych, że jednorazowo czesaliśmy choćby 18 osób – relacjonuje Aleksandra Gabelus.
Wśród najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich, o które prosili „klienci” były: loki, różne upięcia, farbowanie włosów i brody. – Zdecydowałem się na farbowanie wąsa i brwi. Naprawdę super akcja – chwali Bartek Mazur z IV klasy o profilu grafika i poligrafia.
Jakie fryzury są dziś na topie?
– Trendy wskazują na kręcone włosy, zarówno u pań, jak i panów. W modzie są coraz dłuższe brody i wąsy. A jeżeli chodzi o kolor damskich włosów, niezmiennie króluje blond – wylicza Justyna Kowol.
– Wśród mężczyzn króluje ścięcie typu „buzz cut”, czyli rodzaj krótkiego strzyżenia wykonany samą maszynką. To tzw. ścięcie „na żołnierza” lub „na jeża”. Cieniujemy włosy po bokach – opowiada Roksana Mucha, która poza szkołą uczy się w jednym z opolskich salonów i ma już swoich stałych klientów.
– My szkolimy naszych uczniów tak, by potrafili dobrać fryzurę dla konkretnej osoby. Nie wszystkim przecież pasuje, to co jest modne. Nie każdy też może pozwolić sobie na fryzurę, o której marzy, bo np. pracuje w banku, gdzie pewne uczesania nie będą stosowne.
Całym sercem z WOŚP. Już szykują nożyczki na 2024 rok
Finałem akcji był uroczysty koncert charytatywny w szkolnej auli. Podczas wydarzenia z udziałem sztabu WOŚP Opole, młodzież, która zaangażowała się działania towarzyszące finałowi WOŚP Opole 2023 prezentowała na swoje talenty – nie tylko te wokalne. Dlatego też na scenie tańczyli, śpiewali, grali na saksofonie i gitarze.
– W tym roku graliśmy pierwszy raz dla Jurka Owsiaka, ale na pewno nie ostatni. Zachęceni odzewem, planujemy akcję powtórzyć za rok – zapewniają uczniowie „Staszica”.
W „Staszicu” przez ostatni tydzień udało się zebrać trzy wypełnione po brzegi gotówką puszki. Zebrana przez uczniów kwota zasili oczywiście konto sztabu WOŚP Opole 2023.