Wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych remontują mieszkania w kamienicy przy ul. Piekarskiej

slaskaopinia.pl 1 tydzień temu

Od poniedziałku, 7 października grupa 36 pracowników organizacji Thrivent ze Stanów Zjednoczonych, zamiast przyjść standardowo do pracy, zajmuje się remontem kamienicy przy ul. Piekarskiej 40 w Bytomiu. Założyli robocze ubrania, kaski, wysłuchali instruktażu BHP i przez kolejne dni realizują prace wykończeniowe.

– Została już zamontowana instalacja elektryczna. Teraz zabieramy się za ściany, kładzenie płyt gipsowo-kartonowych, a na koniec – malowanie. W kolejnym etapie będziemy kłaść podłogi i wyposażać lokale – mówi Mateusz Piegza, dyrektor oddziału Habitat for Humanity Poland na Śląsku.

Kamienica przy ul. Piekarskiej 40 od nowa Budynek przy ul. Piekarskiej 40 przeszedł w 2022 r. kompleksową termomodernizację, którą zrealizowały Bytomskie Mieszkania. Teraz trwa remont wnętrz, który realizują wolontariusze Fundacji Habitat for Humanity Poland.

– To doskonały przykład współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. Bardzo cieszą nas takie inicjatywy, bo są oparte przede wszystkim na misji społecznej i trosce o drugiego człowieka – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Wykorzystujemy każdą możliwość, aby poprawić sytuację mieszkaniową w Bytomiu. kooperacja z Habitat for Humanity Poland to bez wątpienia jedna z ciekawszych form realizacji inwestycji mieszkaniowych, jakie realizujemy – dodaje.

– Wolontariat z biznesem to jeden z filarów naszej działalności. Dzięki zaangażowaniu pracowników firm nie musimy zlecać drobnych, a kosztownych usług. Wolontariat pracowniczy z jednej strony pokazuje, z jakimi problemami borykają się ludzie, a z drugiej – demonstruje siłę wspólnoty i wspólnego działania – podkreśla Mateusz Piegza z Habitat for Humanity Poland.

W kwietniu 15-osobowa grupa wolontariuszy z USA i Wielkiej Brytanii pod okiem budowlańców przeprowadziła prace przygotowawcze przy ul. Piekarskiej 40. Skuli stare tynki i uprzątnęli gruz.

– W budynku wykonane zostały prace ogólnobudowlane m.in. posadzki w piwnicy. w tej chwili realizowane są prace przy instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz prace remontowe związane z wykańczaniem lokali pod zasiedlenie – tłumaczy Magdalena Górak, zastępczyni prezydenta Bytomia. – Zgodnie z umową remont ma się zakończyć do 31 grudnia tego roku. Zasiedlenie budynku będzie możliwe po zakończeniu wszelkich formalności związanych z odbiorem końcowym prac remontowych. Przewidujemy je na początek przyszłego roku – dodaje.

Całkowity koszt prac remontowych to 850 tysięcy złotych. W całości pokrywa go fundacja.

Działania Habitat for Humanity w Bytomiu

To nie pierwszy projekt realizowany przez Habitat for Humanity Poland w Bytomiu. Fundacja włączyła się w remont Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz mieszkań przy ul. Jaronia i Królowej Jadwigi w Rozbarku. Wkrótce, wspólnie z Bytomskimi Mieszkaniami Fundacja Habitat for Humanity Poland przeprowadzi adaptację dwukondygnacyjnego budynku dawnej pralni położonego w Kolonii Zgorzelec. W budynku ma powstać sześć mieszkań, w tym trzy przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami.

– Fundacja uzyskała pozwolenie na prowadzenie robót przy zabytku od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. niedługo zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę – tłumaczy Barbara Rak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Czym zajmuje się Fundacja Habitat for Humanity?

Habitat for Humanity Poland to organizacja, która działa w 70 krajach i wspiera niezamożne osoby. Jej partnerami są samorządy firmy, prywatni darczyńcy i wolontariusze. Fundacja koncentruje się na poprawie sytuacji mieszkaniowej osób żyjących w trudnych warunkach. Swoje zadania realizuje poprzez swoje programy remontowe, budowlane oraz inicjatywy z zakresu rzecznictwa publicznego. Beneficjentami działań fundacji są m.in. samotne matki, dzieci opuszczające pieczę zastępczą lub osoby starsze, które z powodu różnych przeciwności losu znalazły się na życiowym zakręcie. Do tej pory fundacja pomogła w Polsce ponad 10 tysiącom osób.

Idź do oryginalnego materiału