Wolna Wigilia w Polsce: Czy Sejmowy Sojusz Zablokował Szybką Ścieżkę do Dnia Wolnego?

plotkosfera.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Wolna Wigilia w Polsce: Czy Sejmowy Sojusz Zablokował Szybką Ścieżkę do Dnia Wolnego?


W Polsce, Sejmowa batalia o wolną Wigilię zakończyła się porażką zwolenników dodatkowego dnia wolnego. Koalicja Obywatelska, w sojuszu z Konfederacją, skutecznie zablokowała szybką ścieżkę legislacyjną projektu Lewicy, kierując go do komisji kierowanej przez Ryszarda Petru.

Czytając o wynikach głosowania, można zauważyć, iż 235 posłów, w tym 154 z Koalicji Obywatelskiej, 31 z Polski 2050, 31 z PSL i 17 z Konfederacji, opowiedziało się za skierowaniem projektu do komisji. Przeciwko było 184 posłów, głównie z PiS i Lewicy. Co ciekawe, dwóch posłów KO, Małgorzata Tracz i Franciszek Sterczewski, zagłosowało przeciwko linii swojego klubu.

W wyniku tej decyzji, szanse na wprowadzenie wolnej Wigilii w Polsce są coraz mniejsze. Daria Gosek-Popiołek z Lewicy ostrzegła, iż skierowanie projektu do Komisji Gospodarki i Rozwoju, kierowanej przez Ryszarda Petru – zdeklarowanego przeciwnika wolnej Wigilii – oznacza praktycznie koniec szans na wprowadzenie tego rozwiązania zarówno w tym, jak i w kolejnych latach.

Czy brak wolnej Wigilii będzie miał negatywne skutki społeczne? Ekspertyzy sugerują, iż mogą się pojawić następujące efekty:

Pogłębienie podziałów klasowych: Pracownicy handlu i usług, którzy tradycyjnie nie otrzymują wolnej Wigilii, mogą czuć się bardziej niesprawiedliwie traktowani niż pracownicy biurowych, co może prowadzić do pogłębienia nierówności społecznych.

Wpływ na tradycje świąteczne: Konieczność pracy w Wigilię może przyczynić się do dalszej erozji tradycyjnego modelu świętowania. Rodziny, których członkowie muszą pracować 24 grudnia, będą zmuszone do modyfikacji swoich świątecznych zwyczajów, co może wpłynąć na międzypokoleniowy przekaz tradycji.

Narastające napięcia pracownicze: Decyzja Sejmu może prowadzić do zwiększonej aktywności związków zawodowych i protestów pracowniczych. Może to skutkować nowymi formami organizacji pracowników, szczególnie w sektorze handlu i usług, oraz zmianami w relacjach pracodawca-pracownik.

Idź do oryginalnego materiału