Wodospad Panczawy największy wodospad w Sudetach. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych szlaków w całych Sudetach. Nie dosyć, iż docieramy do największego wodospadu w Sudetach, gdzie wody rzeki Panczawy spadają z wysokości 148 metrów, to jeszcze po drodze zaliczamy kilka mniejszych wodospadów i wędrujemy wzdłuż malowniczej Łaby. Pijemy kawę w schronisku Labska Bouda i podziwiamy bunkry strzegące przeprawy przez góry. To wycieczka na cały dzień. Trzeba ją dobrze przygotować.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Kilka słów o Wodospadzie Panczawy
- Najpiękniejszy szlak na Wodospad Panczawy
- Mapa naszego szlaku
- Jak dotrzeć do Szpindlerowego Młyna i gdzie zaparkować
- Zapora na Łabie
- Wodospady, kaskady, spiętrzenia na Łabie
- Punkt widokowy na Wodospad Panczawy ze szlaku niebieskiego
- Wodospad Łabski
- Schronisko Labska Bouda
- Punkt widokowy na Wodospad Panczawy
- Bunkry w górach
- Droga powrotna w dół
- Szlak do Wodospadu Panczawy ze Szklarskiej Poręby
- Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne
- Wodospad Panczawy znajduje się na terenie KRNAP – czeskiego odpowiednika naszego Karkonoskiego Parku Narodowego. Tutaj też poruszamy się tylko po oznakowanych szlakach,
- wstęp do Parku jest darmowy, nie płacimy również za punkt widokowy przy wodospadzie,
- na odpoczynek, kawę i posiłek możemy liczyć w schronisku Labska Bouda, to prawie dokładnie połowa drogi,
- do wodospadu prowadzi szlak przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, na naszej mapie jest to droga powrotną, którą schodzimy do Szpindlerowego Młyna
- do Wodospadu Panczawy można także dojść od polskiej strony z Łabskiego Szczytu
- na szlak można wybrać się z psem, ale musi być na smyczy.
Kilka słów o Wodospadzie Panczawy
Wodospad Panczawy (cz. Pančavský vodopád) powstał na potoku Panczawa. Ma wysokość 148 metry, ale po zsumowaniu wszystkich kaskad wyjdzie choćby 250 m. To wodospad typu skandynawskiego. Woda spływa z terenów o starszym pochodzeniu geologicznym do młodszego kotła polodowcowego. Nazwa Panczawy pochodzi od niemieckiego słowa plantschen, oznaczającego pluskać lub rozpryskiwać. Spoglądając na ten wspaniały wodospad, przekonujemy się, iż nazwa jest bardzo dobrze dobrana.
Najpiękniejszy szlak na Wodospad Panczawy
Jak zwykle na dotarcie do celu mamy kilka alternatywnych szlaków, ale zdecydowanie polecamy naszą trasę, którą zaczynamy w Szpindlerowym Młynie, wędrujemy wzdłuż Łaby, do wodospadu Łaby, Schroniska Labska Bouda i dopiero potem docieramy na punkt widokowy przy Wodospadzie Panczawy. Trasa liczy prawie 18 km i prowadzi najpierw doliną Łaby, a potem grzbietem górskim tuż nad wodospadem. W ten sposób mamy okazję podziwiać Wodospad Panczawy z dwóch różnych punktów.
Mapa naszego szlaku
Jak dotrzeć do Szpindlerowego Młyna i gdzie zaparkować
Szpindlerowy Młyn (cz. Špindlerův Mlýn) to niewielkie miasto w północnych Czechach położone w Karkonoszach. To największy ośrodek narciarski u naszych południowych sąsiadów. W linii prostej ze Szklarskiej Poręby do Szpindlerowego Młyna jest zaledwie 15 km, trasa piesza przez góry ma długość 16 km, ale samochodem musimy mocno nadrobić drogi.Jedziemy wąskimi krętymi drogami, a cała trasa ma długość ponad 60 km. W Szpindlerowym Młynie znajdziemy kilka parkingów. Wszystkie są płatne. Polecamy płatny parking, z którego od razu wejdziemy na szlak niebieski do Wodospadu Panczawy. Opłata za cały dzień za auto osobowe wynosi 250 CZK. Możemy płacić bilonem lub kartą.
Zapora na Łabie
Zaraz na wjeździe do Szpindlerowego Młyna przejeżdżamy koło zapory i elektrowni wodnej na Łabie. Warto tutaj na chwilę się zatrzymać. Tuż obok znajduje się darmowy parking. Możemy pospacerować po koronie zapory i podziwiać Zbiornik Labska. Zapora nazywana kiedyś Krausova Bouda została zbudowana w latach 1910-1916, ale małą elektrownię wodną uruchomiono dopiero w roku 1994. Grobla ma 41,5 m wysokości, 153,5 m długości i 55 m szerokości, długość zbiornika wodnego wynosi 1,2 km, jego powierzchnia wynosi 40 ha.
Wodospady, kaskady, spiętrzenia na Łabie
Z parkingu przechodzimy przez drewniany most i skręcamy w prawo. Teraz bardzo długo będziemy wędrować przez las wzdłuż Łaby. Po drodze miniemy trudną do policzenia ilość wodospadów, kaskad i spiętrzeń. Przy wielu znajdziemy ławki i wiaty turystyczne z myślą o krótkim odpoczynku. Z tych wszystkich wodospadów warto zwrócić uwagę na Mały Wodospad Łabski. Po drodze w lesie wypatrujcie uroczych drewnianych rzeźb (sowa, ślimak, dziwna postać w kapturze, i kilka innych)
Punkt widokowy na Wodospad Panczawy ze szlaku niebieskiego
W połowie wędrówki do schroniska Labska Bouda w pewnym momencie po lewej stronie otwiera nam się znakomity widok na Wodospad Panczawy. Stąd widzimy go w całej okazałości. Niestety odległość jest dość duża, około 2 km i przydatna będzie lornetka, a do wykonania fotografii mocny teleobiektyw. Nam widoki trochę popsuło słońce, które wznosiło się nad wodospadem i zmuszało do fotografowania pod słońce. Ale nie narzekamy – Wodospad Panczawy z tej strony to piękny widok.
Wodospad Łabski
Ostrzegaliśmy, iż na tym szlaku wodospadów będzie mnóstwo. Po wyczerpującej wspinaczce docieramy do kolejnego punktu widokowego. Tym razem na Łabski Wodospad (czes. Labský vodopád). Żeby zwiększyć atrakcyjność wodospadu, w XIX wieku zbudowano specjalny zbiornik. Po wniesieniu opłaty przez turystów podnoszono zaporę i można było obejrzeć wezbraną kaskadę wodospadu. Potem dobudowano także drewniane schody. Dzisiaj tej dodatkowej atrakcji już nie zobaczymy, więc pokazujemy ją na starej pocztówce.
Schronisko Labska Bouda
Schronisko położone jest na wysokości 1340 metrów n.p.m., nad górnym obrzeżem doliny Labský důl. Początki schroniska sięgają 1830, kiedy kobieta, niejaka die Blasse postawiła w tym miejscu niewielką budkę z kamieni i kory, w której sprzedawała kozi ser, mleko oraz gorzałkę. W późniejszych domek został przebudowany, aby mógł gościć turystów. Schronisko w prawdziwego zdarzenia zbudowano w latach w latach 1878–1879. Niestety w roku 1965 zabytkowy budynek spłonął. Dość gwałtownie podjęto decyzję o budowie nowego schroniska, ale powstał w zasadzie olbrzymi hotel niż klimatyczne schronisko górskie. Średnio tu pasuje, ale za to knedle z jagodami nas powaliły. Sosu z taką ilością owoców nie podaje się nigdzie, więc jeżeli tylko będziecie mieli okazję, to bardzo polecamy.
Punkt widokowy na Wodospad Panczawy
Ze schroniska idziemy jeszcze kawałek pod górę i to dość mocno, ale droga jest równa. Najpierw dochodzimy do skały wychodzącej poza grzbiet wzgórza. Stąd mamy doskonały widok na dolinę Łaby i Wodospad Panczawy. Jednak pionowy spadek wody stąd obserwujemy pod dużym kątem. Wędrujemy dalej i po chwili jesteśmy na tarasie widokowym nad wodospadem. Wychylamy się za metalową barierkę, żeby lepiej oglądać ten wspaniały pokaz, który przygotowała dla nas natura. Jesteśmy tu sami, więc szum wody towarzyszy nam z dużą siłą.
Bunkry w górach
Przechodzimy obok czechosłowackiego lekkiego bunkra wzór 37, przystosowanego do prowadzenia ognia bocznego. Ten bunkier popularnie nazywano rzopik (cz. ropik). Wybudowano łącznie ponad 9000 takich schronów. Według planów do końca 1939 r. miało powstać łącznie 16000 rzopików. Nie przeszły one próby ognia, ponieważ na mocy układu monachijskiego, Kraj Sudetów został zajęty przez Niemcy. Bunkier udostępniony jest do zwiedzania. Takich okazji nie przegapiamy. Wchodzimy do ciemnego wnętrza.
Droga powrotna w dół
Teraz czeka nas najbardziej nużąca wędrówka powrotna. Idziemy szlakiem czerwonym, często wchodzimy na drogę asfaltową. Po drodze są jeszcze dwa punkty widokowe na dolinę, ale jakoś nie wzbudziły w nas zachwytu. Drogę powrotną możemy skrócić korzystając z wyciągu krzesełkowego ze szczytu Medevedin (1235 m n.p.m.), który dowiezie nas prosto na parking. Niestety z tej pomocy nie mogliśmy skorzystać, ponieważ w listopadzie wyciąg działał tylko do godziny 16.00.
Szlak do Wodospadu Panczawy ze Szklarskiej Poręby
Na największy wodospad w Sudetach możemy też dotrzeć prosto ze Szklarskiej Poręby. Jako miejsce startowe wybraliśmy parking przy Wodospadzie Kamieńczyk przy drodze krajowej nr 3, ale równie dobrze można startować z każdego innego miejsca w Szklarskiej Porębie. Nasz propozycja pozwala w czasie jednej wycieczki obejrzeć największy wodospad w polskich Sudetach i największy w całych Sudetach, a zarazem największy w całych Czechach. Cała trasa ma długość 9,4 km i pozwala dotrzeć na punkt widokowy nad wodospadem. Niestety w tym wariancie trasy nie zobaczymy pięknych widoków na rzekę Łabę. Wybierając ten szlak pamiętajcie o kupnie biletu do Karkonoskiego Parku Narodowego w Polsce.
Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Śnieżne Kotły – mapa, parking, opis szlaku
- Wodospad Kamieńczyka – malowniczy i niewymagający szlak
- Zamek Chojnik – opis szlaków, zwiedzanie i ceny biletów
- 100 Ton – niezwykła rzeźba w nieczynnym kamieniołomie w Szklarskiej Porębie
- Owcze Skały – szlak zielony na widowiskowe formacje skalne blisko Szklarskiej Poręby
- Atrakcje w Karpaczu podczas brzydkiej pogody
- Wodospad Szklarki – widowiskowy i bardzo łatwy szlak w Karkonoszach – cennik, parking, mapa
- Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie – czy ten zabytek zostanie udostępniony jako wieża widokowa?
Szklarską Porębę zwiedzaliśmy z noclegów oferowanych przez Good Time Apartamenty. W jednym miejscu znajdziecie do wyboru ofertę 100 apartamentów zlokalizowanych na terenie Karkonoszy. Korzystając z tych noclegów, dostaniecie dodatkowo zniżkę na wiele atrakcji w okolicy. Także na w lokalach gastronomicznych.
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.