Wnętrze z lat 70. na Brynowie – piękno vintage dla młodej rodziny

plndesign.pl 4 dni temu

Jak połączyć unikalny charakter drugiej połowy XX wieku z energią i stylem życia młodej rodziny? O tym przekonasz się zaglądając do wnętrz 92-metrowego wnętrza zaprojektowanego przez architektki z pracowni Kubieniec + Długosz. Mieszkanie w budownictwie z lat 70. na katowickim Brynowie wypełniły meble vintage, kolorowe dodatki i subtelne zdobienia. Wszystko po to, aby spełnić marzenie inwestorów – miłośników piękna i klasycznego designu. Efekty pracy Joanny Kubieniec i Katarzyny Długosz sfotografował Patryk Polewany.

Jak wydzielić domowe biuro? 92-metrowe mieszkanie dla młodej rodziny

92-metrowe mieszkanie wybrane przez młodą rodzinę, jest zlokalizowane w Katowicach, w dzielnicy Brynów. Atutem tej lokalizacji jest dobre połączenie ze ścisłym centrum miasta, a równocześnie bliskie sąsiedztwo lasów i największego katowickiego parku. Inwestorzy wiązali z mieszkaniem bardzo konkretne oczekiwania funkcjonalne. Najważniejsze było dla nich wydzielenie domowego biura do pracy zdalnej. Zależało im na tym możliwości czasowego zamykania tej strefy, aby móc wykonywać obowiązki w ciszy i skupieniu. Biuro od salonu oddzieliły harmonijkowe drzwi w stonowanym odcieniu.

Nowoczesny salon z białym stołem, kompletem krzeseł i parkietem na podłodze

Mieszkanie w budownictwie z lat 70. na katowickim Brynowie wyróżniało się przemyślanym układem funkcjonalnym, który uwzględniał osobną garderobę oraz spiżarnię. Dzięki licznym przestrzeniom do przechowywania główne pomieszczenia pozostają lekkie i odciążone. Takie rozwiązanie zainspirowało projektantki do stworzenia pojemnej zabudowy w łazience. W ten sposób udało się ukryć pralkę i suszarkę, aby nie przytłaczały wnętrza. Inwestorom pasował również fakt, iż w mieszkaniu jest osobna kuchnia z miejscem na szybkie śniadanie, a wygodny stół jadalniany można było umieścić w salonie.

Mieszkanie w budownictwie z lat 70. na katowickim Brynowie – jak ocalić klimat z przeszłości?

Katowickie mieszkanie jest zlokalizowane w starym budownictwie z lat 70., wyróżniającym się charakterystycznym klimatem. W związku z tym inwestorzy zdecydowali się zachować część oryginalnych elementów, takich jak ułożony w jodełkę parkiet i drewniana stolarka drzwiowa, a także wyjątkowe złote grzejniki. Wszystkie one zostały wyeksponowane na tle ponadczasowej bieli. Nowe elementy, takie jak zabudowy meblowe, zostały konsekwentnie utrzymane w neutralnych odcieniach, aby nie dominować wnętrz.

Sypialnia z dużym łóżkiem, łóżeczkiem dziecięcym, czerwonym dywanem i jasnymi zasłonami

W sypialni istniejące białe zabudowy meblowe podyktowały decyzję, aby sufit ozdobiony sztukaterią pokryć kolorem beżowym. Odcienie beżu powróciły również w salonie, gdzie wygodnej sofie w miękkiej tkaninie towarzyszą mięsiste zasłony. W kuchni natomiast na uwagę zasługuje jasna zabudowa, wyróżniająca się wyjątkową lekkością, ponieważ zamiast szafek wiszących właściciele zdecydowali się jedynie na minimalistyczną półkę i prosty w formie okap. Podobnie jak w łazience ozdobą mebli stały się okucia – w odcieniach złota i stali.

Aranżacja z elementami vintage – dawna klasa połączona z powiewem świeżości

Właściciele mieszkania w Katowicach lubią otaczać się pięknymi przedmiotami i cenią klasyki designu. W nowej przestrzeni zyskali możliwość, aby wyeksponować kilka egzemplarzy XX wiecznych mebli, które udało im się zgromadzić. Pozostałe wyposażenie i dodatki zostały dobrane tak, aby harmonijne współgrać z perełkami vintage. Jednocześnie projektantkom – Katarzynie Długosz i Joannie Kubieniec – zależało na tym, aby w aranżacji zachować balans między hołdem złożonym przeszłości a świeżym charakterem odpowiednim dla młodych domowników. Dlatego wnętrza ożywiły kolorowe dodatki i detale.

Salon z dużym oknem, sofą, stolikiem kawowym i półkami na ścianie

Na uwagę zasługuje też wybrana oprawa oświetleniowa. Dekoracyjne lampy o wyrazistych kolorach i formach, nawiązujące do stylu retro, zostały zestawione z funkcjonalnym oświetleniem w dyskretnym odcieniu bieli. Dzięki temu udało się połączyć design z pełnym doświetleniem wszystkich przestrzeni. Inwestorzy wraz z architektkami z pracowni Kubieniec + Długosz maksymalnie wykorzystali potencjał, jaki stwarzało 92-metrowe mieszkanie w budownictwie z lat 70. na katowickim Brynowie. W efekcie powstała aranżacja łącząca dawną klasę i styl z nowoczesnością.

Projekt: Kubieniec + Długosz | kubieniecdlugosz.com
Zdjęcia: Patryk Polewany – Polewany Photos | polewany.com

Zobacz również:

  • Metamorfoza dwupoziomowego mieszkania – wnętrze z hamakiem w salonie
  • Tak mieszka florysta – odważne 60-metrowe mieszkanie w Nysie
Idź do oryginalnego materiału