Włosy niskoporowate – charakterystyka i pielęgnacja

kobietanaczasie.pl 2 lat temu

Niskoporowate włosy wymagają specjalnej pielęgnacji. Mimo iż na co dzień wyglądają na zdrowe, trzeba adekwatnie zadbać o kondycję włosów niskoporowatych. W innym wypadku zaczną się puszyć, a ich stan znacznie się pogorszy. Czym charakteryzują się włosy niskoporowate? Jakie zasady ich pielęgnacji są szczególnie istotne? W naszym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat porowatości włosów!

Charakterystyka włosów niskoporowatych

W przypadku włosów niskoporowatych ich łuski są ściśle domknięte. Zdarza się, iż tego rodzaju włosie jest oporne na stylizacje i brakuje mu objętości. Co jeszcze pozwoli nam rozpoznać włosy niskoporowate? Do elementów charakterystycznych, które pomogą określić porowatość włosów, zalicza się przede wszystkim:

  • nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, iż włosy stają się przeciążone,
  • ze względu na nadmiar sebum łatwo się przetłuszczają,
  • słabo wchłaniają wodę,
  • często wyglądają na przyklapnięte,
  • sprawiają trudności przy suszeniu,
  • pod wpływem wilgoci łatwo się puszą,
  • nie mają tendencji do naturalnego skrętu.

Włosy o niskiej porowatości są natomiast łatwe w rozczesywaniu i odporne na uszkodzenia. Ich wygląd sugeruje, iż włosy są z natury zdrowe, piękne i zadbane. Nie oznacza to jednak, iż nie potrzebują zapewnienia ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Zobacz także, jak rozpoznać włosy średnioporowate.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Jak dbać o włosy niskoporowate? Do pielęgnacji włosów niskoporowatych nie potrzeba skomplikowanych zabiegów. Wystarczy regularne mycie, nawilżenie i olejowanie włosów niskoporowatych. Ze względu na ich skłonność do obciążania, lepiej nie przesadzać z ilością kosmetyków do pielęgnacji. jeżeli masz włosy niskoporowate, stosowane w nadmiarze domowe maski, z pozoru lekkie odżywki, czy oleje, mogą zwiększyć ich przetłuszczanie. Dlatego lepiej sięgać po produkty z umiarem, co z kolei sprawia, iż dbanie o włosy niskoporowate nie jest uciążliwe i nie zajmuje wiele czasu.

Czego nie lubią włosy niskoporowate? W pielęgnacji tego typu włosów lepiej nie stosować protein w postaci np. protein roślinnych, czy keratyny. Takie składniki mają za zadanie odbudować strukturę włosa, jednak w przypadku włosów niskoporowatych łuski włosa przylegają do skóry głowy i nie wymagają dodatkowej ochrony.

Włosy niskoporowate – jaki szampon wybrać?

Do włosów o niskiej porowatości najlepiej sprawdzi się lekki szampon, o adekwatnościach nawilżających i zmiękczających. Warto sięgać również po ziołowe produkty, które skutecznie regulują pracę gruczołów łojowych i ograniczają wydzielanie sebum. Od czasu do czasu można nakładać również szampon peelingujący, który dzięki zawartości np. pestek moreli, skutecznie oczyści skórę głowy. Zdecydowanie odradza się używanie agresywnych substancji myjących. W wyniku ich stosowania łojotok może się nasilić, podczas gdy końce włosów pozostaną przesuszone. Dobrze postawić na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają m.in. kwas mlekowy, czy kwas hialuronowy. jeżeli skóra głowy tego nie wymaga, włosy niskoporowate można myć rzadziej niż w przypadku innego rodzaju włosów.

Oleje do włosów niskoporowatych

Wśród posiadaczek włosów niskoporowatych, nie można zapomnieć o olejowaniu włosów. To niezwykle istotny krok w dbaniu o ten typ włosa. Dlaczego kwestia olejowania włosów niskoporowatych jest istotna? Dzięki temu prostemu zabiegowi można w łatwy i szybki sposób przywrócić ich blask i poprawić kondycję. Jak olejować włosy niskoporowate? Przede wszystkim należy używać olejów o małych cząsteczkach. Tego rodzaju produkty uwzględniają poziom porowatości włosów i skutecznie wniknie do wnętrza włosa.

Włosy niskoporowate – najlepsze oleje i masła do niskoporowatych włosów

Jakie masła i oleje do włosów warto przetestować na włosach niskoporowatych? W przypadku takiej porowatości dobrze sprawdzi się:

  • Olej babassu – nadaje włosom połysk i elastyczność. Ułatwia rozczesywanie i ich stylizacje, jednocześnie nie obciążając skóry głowy i jej powierzchni.
  • Olej palmowy – pomaga wzmocnić cebulki włosów i odbudować rozdwojone końcówki włosów. Oprócz tego ma adekwatności odżywcze i nawilżające, co wpływa pozytywnie na kondycję i ich wygląd.
  • Olej kokosowy – wygładza i odżywia włosy o wysokiej porowatości. Nadaje im sprężystości i zdrowego blasku, dzięki czemu stają się mocne, nawilżone i przyjemne w dotyku.
  • Olej rycynowy – stanowi dobrą ochronę dla naturalnego koloru i blasku włosów. Działa dobrze na porost włosów, zwalcza wypadanie włosów i zawiera adekwatności regenerujące.
  • Olej arganowy – chroni włosy przed mechanicznymi i termicznymi uszkodzeniami, dzięki czemu poradzi sobie z każdym rodzajem porowatości. Gwarantuje włosom witalność i zdrowy wygląd.
  • Masło shea – zawiera adekwatności odżywcze i zachowuje je w wewnętrznej strukturze włosa. Chroni skórę głowy przed działaniem szkodliwych składników.
  • Masło kakaowe – łagodzi podrażnienia i niweluje wrażenie suchości. Dzięki jego zastosowaniu napuszone włosy stają się na nowo miękkie i gładkie w dotyku.
  • Masło cupuacu – ma adekwatności nawilżające i łagodzące dla skóry głowy. Przywraca włosom elastyczność i blask. Oprócz tego pomaga zwalczyć problem elektryzujących się włosów.

Pozostałe składniki, które warto włączyć do pielęgnacji włosów niskoporowatych, to m.in.: mięta, skrzyp polny, sosna syberyjska, eukaliptus, czy rozmaryn.

Włosy niskoporotowe – to musisz wiedzieć!

Niezależnie od tego, czy mamy włosy wysokoporowate, czy niskoporowate, oba przypadki oznaczają adekwatne podejście do pielęgnacji skóry głowy. W przypadku włosów o niskiej porowatości dobrym pomysłem będzie stosowanie normalizujących szamponów, wcierek do włosów, czy naturalnych olejków. Dobrze sprawdzą się również produkty, o lekkiej formule i takie, które wzbogacone są o filtry UV. Warto wprowadzić odpowiednią suplementację i dostarczać niezbędne witaminy jak witaminę z grupy A lub E.

Dowiedz się także, jak przyspieszyć porost włosów.

Idź do oryginalnego materiału