Tego nie wybaczy ci żaden Włoch. Niezwykle przywiązani do tradycji kulinarnej swojego kraju, nie wyobrażają sobie, by kombinować z przyjętymi i sprawdzonymi recepturami. I tak jak nie dodają do pizzy ketchupu, nie zniosą, gdy ktoś poda im Spaghetti carbonara stworzone na bazie… śmietany. A przyznać trzeba, iż w Polsce lubujemy się w takim daniu. Lepiej więc nie nazywać tak przygotowanego makaronu carbonarą w towarzystwie Włocha.
Nie wiadomo dokładnie, gdzie i w jakich okolicznościach narodziła się carbonara. Najbardziej popularna teoria na temat pochodzenia tego dania mówi, iż powstało wśród włoskich górników, którzy pracowali w regionie Apeninów. Specjał ten miał być szybkim i sycącym daniem, które górnicy mogli zjeść na przerwie w pracy. Mimo niejasnej historii carbonara stanowi dzisiaj flagowe danie włoskiej kuchni.
Co dodaje się do carbonary?
Nie bez znaczenia jest również to, iż w wolnym tłumaczeniu „alla carbonara” znaczy „z węglem”. Istnieją również teorie sugerujące, iż z „węglem” oznacza „z dużą ilością pieprzu”. Ma to swoje odzwierciedlenie w tradycyjnych recepturach, według których do carbonary nie dodaje się soli, za to dużo pieprzu. Co jednak najważniejsze, Włosi uważają, iż prawdziwa carbonara nie zawiera śmietany ani cebuli, a makaron jest lekko al dente.
Tak naprawdę carbonara wymaga użycia kilku prostych składników, a całe danie można przygotować w ciągu kilku minut. W tradycyjnej wersji przygotowuje się ją z jajek, startego sera Pecorino Romano, guanciale lub pancetty, do tego makaron i pieprz. Guanciale to krótko peklowany policzek wieprzowy lub podgardle, pancetta zaś jest włoskim zrolowanym, suszonym boczkiem wieprzowym.
Do Spaghetti carbonara nie powinno dodawać się śmietany – Pyszności; Fot. Pixabay
Jajka do carbonary: same żółtka czy całe?
Do zrobienia Spaghetti carbonara używa się żółtek. To dzięki nim całość nabiera kremowej konsystencji. Najtrudniejsze w przygotowywaniu Spaghetti carbonara jest wyczucie temperatury i czasu. Wylewając żółtka na patelnię i mieszając je z makaronem, trzeba zwrócić uwagę na to, by temperatura nie była zbyt wysoka. W przeciwnym razie z żółtek zrobi się jajecznica. Najlepiej więc najpierw wymieszać je z dodatkiem gorącej wody (tej, która została po ugotowanym makaronie) w ciepłym, ale nie gorącym naczyniu, a następnie dodać powstałą masę do reszty dania.
Jak zrobić dobre Spaghetti carbonara? Przepis
Składniki:
- 400 g makaronu spaghetti
- 4 żółtka
- 100 g sera Pecorino Romano
- 1 szczypta pieprzu
- 200 g podgardla wieprzowego
Przygotowanie:
- Potnij podgardle wieprzowe na mniejsze kawałki. Następnie zetrzyj na tarce ser.
- Makaron ugotuj al dente.
- W międzyczasie podsmaż na patelni wcześniej pokrojone mięso.
- W osobnej misce połącz: żółtka i pieprz. Dokładnie wymieszaj.
- Do miseczki wlej chochlę wody z ugotowanego makaronu. Ponownie wymieszaj.
- Na patelnię z podsmażonym mięsem dodaj ugotowany makaron
- Na koniec dodaj jajeczną mieszankę i dokładnie wymieszaj całość.
Zobacz także przepis na szybki krem z pieczonych pomidorów: