Wlewasz do żelazka wodę z kranu? gwałtownie przestań, oto powód

shareinfo.pl 1 tydzień temu
fot. screen Youtube / Half Apple

Prasowanie to czynność, którą wykonujemy przynajmniej raz w tygodniu. Jest nużące i długotrwałe, zwłaszcza jeżeli mamy dużą rodzinę. o ile chcemy, by żelazko służyło nam na lata, dbajmy o nie. Warto zwrócić uwagę na wlewaną do zbiorniczka wodę. Czy zwykła woda z kranu się nadaje? Okazuje się, iż nie. Lepiej dokonać innego wyboru. Sprawdź, jaką wodę wlewać do urządzenia.

Najlepsza woda do żelazka to nie kranówka

Zamiast wody wodociągowej należy używać do żelazka wody destylowanej, która nie zawiera drobnoustrojów, azotanów, pestycydów, substancji organicznych i minerałów, takich jak chlor, magnez czy wapń. Woda destylowana i zwykła woda kranowa wyglądają tak samo i są bezwonne, ale ich skład – jak już wiesz – nie jest jednakowy. Woda destylowana powstaje w procesie destylacji. Podgrzewa się ją, aż zacznie wrzeć, a otrzymaną parę zagęszcza się i oziębia.

W tej wodzie nie ma zanieczyszczeń, składników mineralnych i innych substancji, więc jest bezpieczna dla żelazka. Nie trzeba się obawiać, iż wytrąci się z niej twardy osad, a co za tym idzie – kamień. Ten może odkładać się w żelazku i utrudniać jego prawidłową pracę. Stosując wodę destylowaną, ochronisz swój sprzęt przed psuciem się. Brak kamienia to brak problemów.

Dlaczego kranówka nie nadaje się do żelazka parowego?

Woda prosto z kranu jest źródłem wyżej wymienionych składników. Mogą one gromadzić się w zbiorniczku bądź stacji żelazka w postaci kamienia. Po jakimś czasie cząsteczki mogą tamować swobodne ujście pary ze sprzętu.

Obecne w kranówce drobnoustroje, substancje organiczne i inne cząstki nie działają korzystnie na żywotność urządzenia do prasowania. Wręcz odwrotnie. Ponadto mogą brudzić obrusy, firanki i jasne ubrania. Parze wodnej, wychodzącej z otworów w stopie żelazka, najczęściej towarzyszą utlenione cząstki, nieraz ciemne, brudzące odzież.

Czego nie wolno wlewać do żelazka?

▫︎ octu,
▫︎ preparatów usprawniających prasowanie,
▫︎ wody perfumowanej,
▫︎ preparatów do zwalczania kamienia,
▫︎ wody z suszarek bębnowych,
▫︎ wody odwapnionej chemicznie,
▫︎ krochmalu.

Powyższe płyny mogą przyczynić się do wycieku wody. Zostawią na prasowanych tkaninach ciemne ślady i mogą też stopniowo niszczyć żelazko.

Idź do oryginalnego materiału