Wiosenna metamorfoza wnętrza sypialni z nowym materacem do łóżka

dompelenpomyslow.pl 1 tydzień temu

Kiedy należy wymienić materac w sypialni? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przeciętna żywotność materaca wynosi kilka lat – w zależności od zaleceń producenta. Po 7–10 latach użytkowania, a niekiedy szybciej, powinniśmy zaplanować wymianę na nowy – niezależnie od wyglądu pokrowca i ogólnego stanu zużycia materaca.

Jak przedłużyć żywotność materaca?

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, dlatego należy pamiętać o tym, by odpowiednio o nie dbać – m.in. utrzymując jak najlepszą cyrkulację powietrza. Urządzając to pomieszczenie, warto od razu pomyśleć o dostępie do przestrzeni pod łóżkiem podczas sprzątania. Dbanie o usuwanie kurzu w sypialni pomaga w utrzymaniu materaca w lepszym stanie. Poza zużyciem mechanicznym problemem są roztocza, które namnażają się w sypialni. Gdy pomieszczenie jest słabo wentylowane oraz panuje w nim wilgoć i ciepło, drobnoustroje mają idealne warunki do rozwoju. Nie powinniśmy suszyć prania w sypialni ani pozostawiać po sprzątaniu bardzo mokrej podłogi. Systematyczne wietrzenie i zmiana strony materaca co jakiś czas to czynności, które pomagają utrzymać higienę i przedłużyć żywotność łóżka.

Okresowe sprawdzenie stanu materaca

Co pewien czas – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy – powinniśmy sprawdzić, w jakim stanie jest materac. Gdy zauważymy, iż powierzchnia materaca jest nierówna, pojawiły się w niej wgniecenia i wyraźne dołki, to przełożenie materaca nie wystarczy. Widoczne na powierzchni załamania, a także przetarcia pokrowca świadczą o konieczności wymiany starego materaca na nowy model. Oto kilka sygnałów świadczących o tym, iż nadszedł czas na zakup nowego materaca:

  • nierówności na powierzchni materaca – pojawiły się w nim dołki albo załamania na brzegach z jednej strony;
  • utrata elastyczność i sprężystości – materac nie wraca do pierwotnego kształtu;
  • ból pleców po przebudzeniu – po przespanej nocy daje się odczuć dyskomfort w okolicy kręgosłupa, a łóżko stało się niewygodne;
  • nieprzyjemny zapach, plamy i zabrudzenia – mogą one wywoływać poranne kichanie i katar.

Po 7–10 latach używania materaca powinniśmy rozważyć jego wymianę na nowy, niezależnie od poziomu zużycia. jeżeli znajduje się on w słabo wietrzonym pomieszczeniu, jest zabrudzony i traci swoje pierwotne cechy, wymiana może być konieczna wcześniej, niż oznaczył to producent.

Czas na zmiany — wybierz nowy materac do łóżka

Materace piankowe, sprężynowe, kieszeniowe, multipocketowe, a także wiele innych to opcje, które są proponowane przez różnych producentów. Stojąc przed listą propozycji o obco brzmiących nazwach, każdy może poczuć się nieco zagubiony. Mnogość modeli to jedno, a różnorodność materiałów naturalnych i syntetycznych, z których są wykonane materace, to kolejna trudność. Pamiętajmy, iż wyznacznikiem wygody, o który powinniśmy szczególnie zadbać, jest dobranie do swoich potrzeb odpowiedniej twardości materaca. Stawiając na modele wykonane z lateksu, zyskujemy pewność, iż to bezpieczne i zdrowe podłoże do spania. Lateks jest materiałem, który dopasowuje się do kształtu ciała, a jego adekwatności antyalergiczne sprawiają, iż mogą z nich korzystać dzieci i dorośli z wyjątkowo wrażliwą skórą – nie sprawdzi się jedynie u użytkowników uczulonych na ten materiał.

Materace do łóżka 160 x 200 cm

Czym wyróżniają się materace z lateksu? Ich konstrukcja jest dopasowana do anatomii ludzkiego ciała. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie to bardzo wygodny wybór na wiele lat użytkowania. Materac jest nie za twardy i nie za miękki. Zapewnia podparcie każdej z kluczowych stref, dzięki temu mięśnie w nocy odpoczywają, a rano czujemy się wypoczęci i wyspani. Ważna cecha, jaką ma materac lateksowy 160 x 200 cm, to fakt, iż surowiec nie wchłania wilgoci – zatrzymuje się ona na jego powierzchni, więc mamy czas na przyniesienie ręczników papierowych i wytarcie rozlanej cieczy. Materac jest przewiewny, dzięki czemu masz gwarancję tego, iż nie będziesz się przegrzewać. Z tego powodu jest on też higieniczny, a to oznacza, iż nie będą się w nim rozwijały grzyby, roztocza oraz inne mikroorganizmy. Nagromadzenie tych drobnych patogenów ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, powoduje swędzenie skóry, katar, a niekiedy poważniejsze problemy ze zdrowiem. Materac odgrywa znaczącą rolę dla stanu zdrowia, dlatego jego wybór należy starannie przemyśleć.

Nakładki na materac

Co zrobić, jeżeli wybrany przez Ciebie materac nie spełnia oczekiwań? Miał być dobrze dopasowany do masy Twojego ciała i dawać poczucie komfortu, a jednak po przespanej nocy nie czujesz się wypoczęty oraz doskwiera Ci ból kręgosłupa i napięcie w mięśniach? Być może sprawia to, iż zaczynasz tęsknić za starym, wysłużonym materacem, którego dopiero co się pozbyłeś. Gdy nowy materac okaże się za twardy i po kilku nocach sytuacja nie ulega zmianie, warto sięgnąć po nakładkę na materac. Kolejną korzyścią wynikającą z zakupu nakładki na materac jest ochrona powierzchni materaca przed poplamieniem rozlanym płynem itp. Nakładkę na materac możemy wyprać w pralce, wysuszyć ją i ponownie założyć, by cieszyć się higieniczną czystością.

Idź do oryginalnego materiału