Willa księżnej Daisy to miejsce, w którym właścicielka Zamku Książ spędziła ostatnie trzy lata życia po przymusowym opuszczeniu zamku. Okazała willa zbudowana na początku XX wieku przez ostatnie lata stała opuszczona i popadała w ruinę. Właściciel nie miał funduszy na remont i pomysł na budynek. Na początku 2025 roku ogłoszono świetną wiadomość – rusza remont willi.
Spis treści
- Dlaczego księżna Daisy opuściła Zamek Książ
- Trochę historii – Willa ksieżnej Daisy
- Ostatni dom księżnej Daisy
- Ważny zabytek zostanie uratowany
- Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Dlaczego księżna Daisy opuściła Zamek Książ
Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli po prostu księżna Daisy była ostatnią właścicielką i mieszkanką Zamku Książ. Niemcy prawie od początku wojny planowali wykorzystać Zamek Książ do celów militarnych. Pierwszy zamysł to szkoła Luftwaffe dla podoficerów. W roku 1943 stworzono tu rezerwową siedzibą dyrekcji oddziału niemieckich kolei państwowych. Natomiast w roku 1944 obiekt w całości przejęła paramilitarna organizacja Todt. Wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni. choćby księżna Daisy, właścicielka zamku musiała się przeprowadzić. To musiała być bolesna przeprowadzka. Z okazałego zamku przenieść się do „skromnej” willi. Może dlatego często mylnie ten budynek nazywa się pałacem.
Trochę historii – Willa księżnej Daisy
Okazały dom znajduje się przy ulicy Moniuszki 43. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją. Zbudowano w latach 1922-23 jako budynek pomocniczy właściciela kompleksu – rodu Hochbergów-Pszczyńskich.W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał tu generalny dyrektor dóbr księcia von Pless, Walter von Pohl wraz z żoną Anną, zaufaną damą dworu księżnej Daisy. Dawny dwór właścicieli Wałbrzycha – Czettritzów, a wówczas siedziba dyrekcji ogromnych dóbr i majątków Hochbergów na Dolnym i Górnym Śląsku, do dziś stanowi jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków Ziemi Wałbrzyskiej.
Ostatni dom księżnej Daisy
Księżna Daisy w tej willi spędziła ostatnie trzy lata swojego życia. Tak pisała o nim w liście do syna w roku 1942. – Naprawdę bardzo mi się podoba mój nowy dom, w którym mnie umieściłeś, pokoje są piękne i słoneczne i ładny widok. Mieszkam tu już półtora roku całkiem sama z Dolly, ale obie mamy się dobrze i jesteśmy zadowolone. Księżna Daisy zmarła 29 czerwca 1943 roku. W kwietniu 2016 roku książę Bolko von Pless, wnuk księżnej Daisy postanowił zobaczyć willę. Jednak kiedy zobaczył, w jakim stanie znajduje się budynek, nie wysiadł choćby z samochodu. Zmianę planów wytłumaczył nagłym pogorszeniem samopoczucia.
Ważny zabytek zostanie uratowany – Willa księżnej Daisy będzie służyć studentom
Po wojnie luksusowe apartamenty przydzielono pracownikom wałbrzyskiej kopalni. Jak się domyślacie, nie byli to szeregowi pracownicy. Po przejęciu willi przez pobliską szkołę mieszkańcy zostali wysiedleni, a nieogrzewany, stopniowo dewastowany budynek popadał w coraz większą ruinę. Na początku roku 2025 pojawiła się fantastyczna wiadomość – Akademia Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu zebrała potrzebne fundusze i niedługo ruszy remont. W budynku powstanie Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, który będzie królestwem sztucznej inteligencji. Brzmi dość enigmatycznie, ale chodzi także o pomieszczenia dla studentów, którzy będą mogli tutaj założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą. Powstanie również pokój poświęcony księżnej Daisy. Wstęp będzie bezpłatny. Plan ratowania willi bardzo nam się podoba. Trzymamy kciuki.
Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Nazistowskie mauzoleum w Wałbrzychu (Schlesier Ehrenmal)
- Zamek Cisy i szlaki w Książańskim Parku Krajobrazowym
- Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
- Szpital w Mokrzeszowie – opuszczony budynek przyciąga turystów
- Muchołapka w muzeum w Ludwikowicach Kłodzkich
- Podziemia Zamku Książ
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.