Wiktorówki w Tatrach – jak dojść do sanktuarium? Szlak i mapa

mynaszlaku.pl 1 dzień temu

Wiktorówki to jedno z tych miejsc w Tatrach, które porusza nie tylko pięknem górskiej przyrody, ale i wyjątkową atmosferą duchowości. Ukryte pośród lasów, Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr – bo tak brzmi nazwa kaplicy na Wiktorówkach. Przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i miłośników górskich wędrówek. To świetny cel na jednodniową wycieczkę, łączącą w sobie kontakt z naturą i duchową refleksję.

Gdzie znajdują się Wiktorówki?

Wiktorówki leżą na wysokości 1200 m n.p.m., na zboczach Gęsiej Szyi, w Tatrach. Najbliżej do nich z Rusinowej Polany – cudownego punktu widokowego, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Tatr. Sanktuarium położone jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a dojście do niego możliwe jest wyłącznie pieszo – nie ma możliwości dojechania samochodem bezpośrednio do kaplicy.

Ile się wchodzi i jak dojść na Wiktorówki?

Średnio 60-80 minut w zależności od trasy i tempa marszu. Poniżej dwie najważniejsze trasy.

Z Wierchu Poroniec przez Rusinową Polanę

To najczęściej wybierana droga. Szlak zielony wiedzie najpierw szeroką, wygodną ścieżką przez las na Rusinową Polanę – około 50 minut, a następnie, skręcając w prawo, wchodzi się na krótki leśny odcinek prowadzący bezpośrednio do sanktuarium. To dodatkowe 10-15 minut. Trasa jest łatwa, idealna dla rodzin z dziećmi.

  • Współrzędne parkingu: 49.2847, 20.1126.
  • Parking płatny – ponad 30 zł. W późniejszych godzinach może nie być miejsca.
  • Można dojechać busem bezpośrednio z Zakopanego.

Sanktuarium na Wiktorówkach – szlak z Zazadniej (Dolina Filipka)

Alternatywna trasa wiedzie z Zazadniej (Dolina Filipka) – również w miarę łagodna, prowadzi cały czas przez las i zajmuje około 60 minut. Szlak znakowany jest na niebiesko.

  • Współrzędne: 49.2822, 20.0876.
  • Parking płatny – ponad 30 złotych.
  • Można dojechać busem bezpośrednio z Zakopanego.

Czy na Wiktorówki można dojechać samochodem?

Nie. Najbliższe parkingi znajdują się w Zazadniej oraz na Wierchu Poroniec – powyżej współrzędne. Dalej musimy iść pieszo. To teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, więc ruch samochodowy jest zabroniony.

Kaplica i Sanktuarium Maryjne – serce duchowe Tatr

Kaplica Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr została wzniesiona na pamiątkę objawienia Maryi, jakiego doświadczyła pasterka Marysia Murzańska w XIX wieku. Historia objawienia na Wiktorówkach sięga około 1860 roku. Główną bohaterką była czternastoletnia dziewczynka, pasterka. Podczas jednego z dni, kiedy doglądała wypasu bydła (choć niektóre wersje wspominają o owcach, bardziej prawdopodobne jest, iż były to jednak krowy – opieką nad owcami zajmowali się głównie dorośli mężczyźni), zaginęły jej zwierzęta.

Zaniepokojona, ruszyła ich szukać w zapadającym zmierzchu i gęstej mgle. To wtedy, wśród gałęzi jednego z drzew, dostrzegła niezwykłą postać. Opisała ją później jako Piękną Panią lub Jaśniejącą Panią. Tajemnicza zjawa przemówiła do niej, obiecując szybkie odnalezienie zagubionych zwierząt. Przekazała jej również trzy ważne wskazania. Pierwsze polecenie dotyczyło opuszczenia Rusinowej Polany – miejsce to miało być dla dziewczynki duchowo niebezpieczne. Dwa pozostałe wezwania miały charakter moralny i religijny: dotyczyły przypominania ludziom o potrzebie unikania grzechu i zachęty do pokuty.

Zwierzęta, zgodnie z zapowiedzią, zostały odnalezione. Dziewczynka podzieliła się swoją wizją z pasterzem, który uznał wydarzenie za wyjątkowe. Na pamiątkę objawienia przybił do drzewa obrazek Matki Bożej. Historia ta przez lata była przekazywana z ust do ust. Co ciekawe, jeszcze w latach 50. XX wieku można było zobaczyć fragment starego pnia – zachował się dzięki temu, iż został przymocowany do młodych świerków rosnących w tym miejscu. Miejsce to zyskało charakter sakralny i przez lata stało się ważnym punktem na duchowej mapie Tatr. Od lat kaplicą opiekują się dominikanie. Wnętrze świątyni, choć skromne, emanuje ciepłem i góralską prostotą. Drewniane wykończenia i pamiątki pozostawione przez turystów i taterników tworzą unikalny klimat ? wielu z nich traktuje to miejsce jako duchowe schronienie.

Msze święte i wyjątkowa pasterka

W kaplicy realizowane są msze święte – w dni powszednie o 12:00, a w niedzielę o 9:00, 11:00, 13:00 i 17:00 (tylko lipiec, sierpień i wrzesień).

Jednym z wyjątkowych wydarzeń jest Pasterka na Wiktorówkach. Co roku, w noc wigilijną, tłumy wiernych wędrują z latarkami przez zasypane śniegiem ścieżki, by uczestniczyć we mszy odprawianej w klimacie górskiej ciszy i zimowej magii. To przeżycie duchowe, które na długo zapada w pamięć.

Dlaczego warto odwiedzić Wiktorówki?

Wiktorówki to coś więcej niż tylko kościół w górach. To miejsce o niepowtarzalnym charakterze, gdzie można zatrzymać się na chwilę refleksji i modlitwy, oderwać od zgiełku świata i zanurzyć się w ciszy natury. Dodatkowo tuż obok sanktuarium mamy Rusinową Polanę – jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w polskich Tatrach. Zobaczysz stąd Gerlach, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i wiele innych tatrzańskich szczytów. To także świetny punkt startowy na dalsze wędrówki – np. na Gęsią Szyję, skąd panorama jest równie zachwycająca. My szliśmy też kiedyś do Doliny Pięciu Stawów.

Idź do oryginalnego materiału