Wieże widokowe w Sudetach – lista i mapa

manawpodrozy.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Wieże widokowe w Sudetach


Każdy chodzi w góry w innym celu. Jedni, by się wyciszyć, drudzy by podziwiać piękno przyrody, ale znaczna większość by zdobyć jakiś szczyt, odwiedzić schronisko, bądź podziwiać panoramę z wieży lub platformy widokowej. Właśnie nad tymi ostatnimi, których w Sudetach nie brakuje bardziej szczegółowo się dzisiaj pochylimy. Wieże widokowe w Sudetach?

Poniżej przedstawimy Wam propozycję wycieczek zarówno po polskich, jak i czeskich Sudetach, podczas których odwiedzimy różnorodne wieże widokowe. Jedne będą zabytkowe, stare, inne nowe drewniane, bądź o metalowej konstrukcji. Każda inna, każda wyjątkowa! To, gdzie jedziecie na kolejną wycieczkę w góry?

P.S. Wykaz szczytów jest cały czas przez nas aktualizowany, więc wracajcie tutaj po nowości:)

1. Graniczny Wierch (541 m n.p.m.)/ Góry Opawskie- Wieże widokowe w Sudetach

Graniczny Wierch znajduje się w najdalej na wschód wysuniętej części Sudetów. Na jego szczycie wznosi się nietypowa wieża, która składa się z… dwóch wież. Na jednej i drugiej znajdują się tarasy widokowe, które blisko 25-metrów nad ziemią są ze sobą połączone dzięki kładki. Budowla ta została wzniesiona w 2011 r. i służyła pierwotnie jako wieża radiotelegraficzna. w tej chwili jest fantastycznym punktem widokowym na okolicę. Z jej tarasów można podziwiać najwyższe szczyty Gór Opawskich, Jeseniki, Krnov, Płaskowyż Głubczycki, a przy bardzo dobrej widoczności również Wyżynę Śląską oraz szczyty Beskidu Śląsko- Morawskiego. Szlak wiodący na szczyt Granicznego WIerchu można pokonać w zaledwie 15 minut. Bogata infrastruktura wokół wieży, zachęca by odwiedzić to miejsce wraz z całą rodziną.

Dalimilova Rozhledna

3. Biskupia Kopa (890 m n.p.m.)/ Góry Opawskie

Biskupia Kopa to najwyższy po polskiej stronie szczyt Gór Opawskich. Na jej wierzchołku, ale po jego czeskiej stronie znajduje się niezwykła wieża widokowa. Wzniesiona w 1898 r. na cześć cesarza Franciszka Józefa, w 50. rocznicę jego panowania. Na wieżę można wejść, co z całego serca polecamy! W wakacje jest to możliwe codziennie, a w inne miesiące roku, tylko i jedynie w weekendy. Widoki, jakie się rozpościerają z górnego tarasu są wyjątkowe. Możemy spoglądać na Jeseniki, Góry Rychlebskie, Masyw Śnieżnika, Góry Sowie, a przy sprzyjającej pogodzie również na Karkonosze, a choćby na Tatry! Wstęp na wieżę jest płatny.
https://manawpodrozy.pl/gory-opawskie-biskupia-kopa-opis-szlaku/

Biskupia Kopa

4. Moravsky Kopec (782 m n.p.m.)/ Góry Opawskie

Moravsky Kopec (782 m n.p.m.) to szczyt położony w Górach Opawskich pomiędzy Holcovicami, Karlovicami, a Vrbnem pod Pradadem. Na jego wierzchołku znajduje się wieża widokowa, zwana wieżą na Skalce. Drewniana konstrukcja została wzniesiona w 2013 roku. Z jej tarasu widokowego rozpościera się panorama na Wysoki Jesionik z Pradziadem, Góry Opawskie z Biskupią Kopą, a także północne Morawy. Pod wieżą, w skrzyneczce znajdziecie pieczątkę z wizerunkiem wieży, która z pewnością dla wielu z Was będzie pamiątką z wizyty w tym miejscu.

https://manawpodrozy.pl/gory-opawskie-moravsky-kopec-782-m-n-p-m-wieza-widokowa-na-skalce/

Morawski Kopec- Wieże widokowe w Sudetach

5. Pradziad (1490 m n.p.m.)/ Wysoki Jesionik

Pradziad jest najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich. Na jego wierzchołku od 1980 r. stoi wysoka na 145,5 metra wieża radiowo- telewizyjna (początkowo miała ona 163 metry). Na taras widokowy, mieszczący się na wysokości 70 metrów wywozi nas winda (koszt to 80 kC – stan na 2020 r.). Z wieży widokowej można oglądać naprawdę bardzo rozległą panoramę. Obejmuje ona całe Sudety, wraz z Karkonoszami, Beskid Śląski, Żywiecki, Małą Fatrę, czy Tatry. Przy bardzo dobrej widoczności dostrzegalne są również alpejskie szczyty. Na Pradziada wiedzie kilka ciekawych szlaków, z których polecamy szczególnie ten wiodący z Karlovej Studenki przez dolinę Białej Opawy oraz z Cervenohorskego Sedla przez Maly Jezernik.
https://manawpodrozy.pl/pradziad-szlak-mapa-dolina-bialej-opawy/

Pradziad

6. Zlaty Chlum (891 m n.p.m.)/ Zlatochorska Vrchovina

Podobnie jak wieża na Biskupiej Kopie, ta na Zlatym Chlumie również została wzniesiona na cześć cesarza Franciszka Józefa, jednak jest ona od niej o rok młodsza, gdyż została oddana do użytku w 1899 r. Z tarasu wznoszącej się na 26 metrów wieży rozpościera się panorama na Wysoki Jesionik, Góry Opawskie, Góry Rychlebskie oraz Przedgórze Paczkowskie, Jezioro Nyskie i Otmuchowskie, a przy sprzyjającej pogodzie również na Opole. Na wieżę można się dostać szlakami z Jesenika, Ceskej Vsi, bądź z Rejviz. Wstęp na wieżę jest płatny i jest ona udostępniona dla turystów od maja do września w weekendy, a w lipcu i sierpniu w każdy dzień tygodnia.
https://manawpodrozy.pl/zlaty-chlum-szlak-wieza-widokowa/

Zlaty Chlum

7. Hemberk (Kremenac (735 m n.p.m.))/ Rychlebskie Hory

Niewielka wieża widokowa znajdująca się na zboczach Kremenacu, szczytu wznoszącego się w Górach Rychlebskich, w pobliżu miejscowości Supikovice, oddalonej zaledwie kilka kilometrów od polsko- czeskiej granicy. Aby dostać się na wieżę widokową trzeba wdrapać się na skarpę i kładką wejść na taras widokowy. A na nim usiąść na wystruganym w pniu drzewa krześle i rozkoszować się widokami na Góry Opawskie oraz zabudowania województwa opolskiego.
https://manawpodrozy.pl/gory-rychlebskie-bile-kameny-wieza-widokowa-hemberk-kremenac/

Wieża widokowa na zboczach Kremenacu. Wieże widokowe w Sudetach

8. Dzikowiec/Góry Kamienne

Dzikowiec Wielki to szczyt o wysokości 836 m n.p.m., położony w Górach Kamiennych, niedaleko Boguszowa-Gorców. Na jego wierzchołku znajduje się nowoczesna, 38,5-metrowa wieża widokowa, oferująca spektakularne widoki na Sudety. Co ciekawe, zaledwie 500 metrów dalej stoi druga wieża widokowa, z której również można podziwiać malowniczą panoramę regionu. Dodatkowo na zboczach Dzikowca funkcjonuje stok narciarski oraz trasy rowerowe typu downhill, co czyni to miejsce atrakcyjnym przez cały rok.

Dzikowiec Wielki

9. Borówkowa (900 m n.p.m.)/ Góry Złote

Borówkowa to dość popularny szczyt wznoszący się w Górach Złotych. Na jego wierzchołku wznosi się wysoka na 25 metrów wieża widokowa, która została wzniesiona w tym miejscu w 2006 r. z inicjatywy władz czeskiego Javornika. Z tarasu wieży można podziwiać wyjątkową panoramę na Masyw Śnieżnika, Jeseniki, Przedgórze Paczkowskie oraz Góry Bardzkie i Sowie. Najpopularniejszy i najkrótszy szlak na Borówkową prowadzi z Przełęczy Lądeckiej. My również polecamy niezwykle malowniczy szlak z Horni Hostice.

https://manawpodrozy.pl/borowkowa-szlak-wieza-dojazd/

Borówkowa Góra

10. Jawornik Wielki (872 m n.p.m.)/ Góry Złote

Na szczycie Jawornik Wielkiego (872 m n.p.m.) stoi niewielka wieża widokowa, która została wzniesiona w tym miejscu w 2009 r. Posiada ona dwa tarasy, z których jeden umiejscowiony jest 3,5 metra nad ziemią, a drugi 6,4 metra. Rozpościera się z nich panorama w kierunku północnym, która obejmuje Góry Bardzkie, Sowie, Wzgórza Strzelińskie oraz Przedgórze Paczkowskie z Zalewami Kozielno, Topola oraz Jeziorem Otmuchowskim. Na Jawornik Wielki prowadzą szlaki ze Złotego Stoku, ale również jego zdobycie można połączyć z odwiedzinami wieży na Borówkowej, o której wcześniej wspominamy.

https://manawpodrozy.pl/jawornik-wielki-ze-zlotego-stoku/

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim. Wieże widokowe w Sudetach! Wieże widokowe w Sudetach

11. Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.)/ Masyw Śnieżnika

Trójmorski Wierch to szczyt znajdujący się w masywie Śnieżnika, na zboczach którego znajdują się zlewiska trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego oraz Czarnego. Na jego wierzchołku w 2009 r. wybudowano 25-metrową, drewnianą wieżę widokową. Można z niej podziwiać bardzo rozległą panoramę obejmującą praktycznie całe Sudety Wschodnie z najwyższymi szczytami: Pradziadem, Śnieżnikiem, Keprnikiem, a także Góry Bystrzyckie, Orlickie, a przy dobrej pogodzie również Karkonosze. Najkrótszy szlak na Trójmorski Wierch prowadzi z czeskiej Dolni Moravy. My proponujemy połączyć tą wycieczkę ze zdobyciem Śnieżnika.

https://manawpodrozy.pl/trojmorski-wierch-szlak-mapa-dojazd-wieza/

Trójmorski Wierch

12. Jagodna (977 m n.p.m.)/ Góry Bystrzyckie

Jagodna to szczyt należący do Korony Gór Polskich, na szczycie którego w 2019 r. wzniesiono wieżę widokową o stalowej konstrukcji. Ma ona wysokość 23 metrów, a z tarasu widokowego można podziwiać panoramę na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, a przy sprzyjających warunkach również na Karkonosze. Na wieżę prowadzi bardzo łatwy szlak z Przełęczy Spalonej. Ma on ok. 4 kilometry długości, a różnica wysokości wynosi niecałe 200 metrów. Wycieczka ta idealnie nadaje się na rodzinny spacer.

https://manawpodrozy.pl/jagodna-szlak-wieza-widokowa/

Wieża widokowa na Jagodnej. Wieże widokowe w Sudetach

13. Velka Destna (1115 m n.p.m.)/ Góry Orlickie

Velka Destna 1115 m n.p.m. (pol. Wielka Desztna) to najwyższy szczyt Gór Orlickich leżący po stronie czeskiej, kilka kilometrów od granicy z Polską. W 2019 roku na jej szczycie postawiono niebanalną wieżę widokową o metalowej konstrukcji. Z jej tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama na Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Orlicę z wieżą widokową.

https://manawpodrozy.pl/velka-destna-szlak-wieza-widokowa/

Wielka Desztna

14. Kalenica(964 m n.p.m.)/ Góry Sowie

Kalenica to szczyt leżący w Górach Sowich, który wznosi się na wysokość 964 m n.p.m. Dzięki temu plasuje się na ostatnim miejscu na podium pod względem wysokości wśród wszystkich szczytów tego pasma (za Wielką i Małą Sową). Na szczycie Kalenicy od 1933 roku stoi wieża widokowa, która pozwala oglądać rozległą panoramę na znaczną część Sudetów. Najkrótszy szlak na Kalenicę prowadzi z Przełęczy Jugowskiej. Nieco dłuższym wariantem jest wędrówka z Bielawy i z Przełęczy Woliborskiej.

https://manawpodrozy.pl/kalenica-szlaki-wieza-schronisko-zygmuntowka/

Wieża widokowa na Kalenicy. Wieże widokowe w Sudetach

15. Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)/ Góry Sowie

Wielka Sowa to szczyt wznoszący się na wysokość 1015 m n.p.m. Dzięki temu dzierży miano najwyższego w całych Górach Sowich. Znakiem rozpoznawczym Wielkiej Sowy jest 25-metrowa betonowa wieża widokowa, która została wzniesiona w 1906 roku ku czci Otto von Bismarcka. Rozpościera się z niej bardzo rozległa panorama. Na Wielką Sowę prowadzi wiele szlaków pieszych, ale i również szlak rowerowy oraz pieszy. Dzisiaj zabierzemy Was na wycieczkę, którą rozpoczniemy na Przełęczy Jugowskiej. W drugiej części tekstu wspomnimy także o krótszych wariantach dotarcia na szczyt Wielkiej Sowy.

https://manawpodrozy.pl/wielka-sowa-szlaki-wieza-widokowa/

Wielka Sowa

16. Góra Parkowa w Bielawie (455 m n.p.m.)/ Wzgórza Bielawskie

Góra Parkowa w Bielawie to wzniesienie, którego wysokość wynosi 455 m n.p.m. Wejście na nią wiąże się z przyjemnym spacerem, który możemy rozpocząć w centrum miasta. W nagrodę otrzymamy przepiękne widoki, które rozpościerają się z wieży widokowej znajdującej się na jej szczycie. Z jej tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama na okolicę. Widoczna jest oczywiście Bielawa ze Zbiornikiem Sudety (zwany inaczej Jeziorem Bielawskim), najwyższe szczyty Gór Sowich z Kalenicą i Wielką Sową, a także Dzierżoniów, za którym wznosi się Masyw Ślęży.

https://manawpodrozy.pl/gora-parkowa-w-bielawie-szlak-wieza-widokowa-zdjecia-w-gory-z-dzieckiem/

17. Góra Wszystkich Świętych (647 m n.p.m.)/ Wzgórza Włodzickie

Góra Wszystkich Świętych to szczyt wznoszący się na wysokość 647 m n.p.m. we Wzgórzach Włodzickich. Leży on w pobliżu Nowej Rudy. Na jego wierzchołku znajduje się 15-metrowa wieża widokowa z 1913 roku, która oferuje piękne widoki na okolicę, Góry Sowie oraz Góry Bardzkie.

https://manawpodrozy.pl/wzgorza-wlodzickie-gora-wszystkich-swietych-647-m-n-p-m/

18. Góra św. Anny (647 m n.p.m.)/ Wzgórza Włodzickie

Góra św. Anny to szczyt wznoszący się na wysokość 647 m n.p.m. leżący na południe od Nowej Rudy, we Wzgórzach Włodzickich. Na jej szczycie od 1911 roku stoi wieża widokowa, która oferuje przepiękne widoki na Góry Sowie z Wielką Sową i Kalenicą, Góry Bardzkie, a także Góry Stołowe. Dobrze widoczne są także zabudowania Nowej Rudy.

https://manawpodrozy.pl/wzgorza-wlodzickie-gora-sw-anny-647-m-n-p-m/

19. Ruprechticki Szpiczak (880 m n.p.m.)/ Góry Kamienne

Ruprechticki Szpiczak (cz. Ruprechtický Špičák) to szczyt położony w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych. Szczyt ten charakteryzuje się bardzo stromymi zboczami. Około 10 metrów poniżej wierzchołka przebiega granica polsko-czeska. Sam wierzchołek, na którym stoi wieża widokowa jest natomiast położony w całości na terenie Czech. Na północnym-wschodnim zboczu góry, po polskiej stronie granicy czeka natomiast na Was wyjątkowa atrakcja – huśtawka z pięknym widokiem na góry!

https://manawpodrozy.pl/ruprechticki-szpiczak-szlak-trasa-wieza-hustawka/

Ruprechticki Szpiczak

20. Borowa (853 m n.p.m.)/ Góry Wałbrzyskie

Borowa (853 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich i jedno z bardziej popularnych miejsc w Sudetach Środkowych. Na jej szczycie stoi 15-metrowa wieża widokowa, która oferuje widok na Sudety Środkowe, a przy sprzyjających warunkach również na Karkonosze. Najpopularniejsze szlaki prowadzące na Borową rozpoczynają się w Jedlinie-Zdrój oraz w Wałbrzychu.

https://manawpodrozy.pl/borowa-szlaki-trasa-wieza-widokowa/

Borowa

21. Chełmiec (851 m n.p.m.)/ Góry Wałbrzyskie

Chełmiec choć nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich to zaliczany jest błędnie do Korony Gór Polski. Na jego szczycie znajduje się 22-metrowa, kamienna wieża widokowa, która została wzniesiona w tym miejscu w 1888 r. Przez długi czas jej gospodarzem byli fani krótkofalarstwa, a od niedawna nadzór nad wieżą sprawuje gmina Boguszów- Gorce. Wieża jest otwarta dla turystów w weekendy, a wstęp jest płatny. Na Chełmiec można się dostać wieloma szlakami turystycznymi, które wiodą, m.in. z Wałbrzycha, czy ze wspomnianego wcześniej Boguszów- Gorce.

https://manawpodrozy.pl/chelmiec-szlak-mapa/

Wieża widokowa na Chełmcu

22. Trójgarb (776 m n.p.m.)/ Góry Wałbrzyskie

Trójgarb to kolejny szczyt w Górach Wałbrzyskich, na którym znajduje się wieża widokowa. Naszym zdaniem najbardziej interesująca ze wszystkich wież, jakie są dostępne w Sudetach. Od razu rzuca się w oczy jej futurystyczny kształt. Wzniesiona w 2018 r. posiada cztery tarasy widokowe, które wznoszą się na wysokości 17-23 metrów. Tak jak cała wieża, mają one trójkątny kształt. Na tarasach umieszczono ławeczki, na których można przysiąść i w spokoju podziwiać otaczające nas widoki. Naszym oczom ukazuje się piękna panorama na pozostałe szczyty Gór Wałbrzyskich (w tym Chełmiec i Borową), Góry Suche, Rudawy Janowickie, Karkonosze, a także Masyw Ślęży oraz zabudowania Wrocława.

https://manawpodrozy.pl/trojgarb-wieza-widokowa-i-szlaki-gory-walbrzyskie/

Trójgarb

23. Ślęża (718 m n.p.m.)/ Masyw Ślęży

Na szczycie Ślęży znajduje się niewielka, żelbetonowa wieża widokowa. Przed wejściem na nią warto zostawić na dole swoje plecaki, gdyż wąskie przejścia pomiędzy kolejnymi tarasami widokowymi są bardzo wąskie. Z wieży widokowej na Ślęży rozpościera się panorama na Góry Sowie, Wałbrzyskie, Wrocław, Jezioro Mietkowskie, a przy dobrej widoczności również na Rudawy Janowickie i Karkonosze.

https://manawpodrozy.pl/sleza-z-przeleczy-tapadla-opis-szlaku/

Wieża widokowa na Ślęży

24. Czernica (1083 m n.p.m.)/ Góry Bialskie

Czernica to szczyt wznoszący się na wysokości 1083 m n.p.m., leżący w Górach Bialskich. Najpopularniejsze szlaki, jakie na niego wiodą biegną z Bielic, Stronia Śląskiego, czy z Starego Gierałtowa. Na jej wierzchołku stoi wysoka na kilkanaście metrów wieża widokowa. Umożliwia ona podziwianie wspaniałych widoków z jej najwyższego piętra. Rozpościera się z niej panorama na Masyw Śnieżnika, Kowadło, Jawornik, Borówkową, Przedgórze Paczkowskie, Góry Bardzkie, Stołowe, czy Bystrzyckie oraz na Kotlinę Kłodzką. Bardzo dobrze są również widoczne szczyty Jeseników- przede wszystkim Serak i Keprnik.

https://manawpodrozy.pl/gory-bialskie-z-bielic-na-czernice-1083-m-n-p-m/

Wieża widokowa na Czernicy

25. Kłodzka Góra (765 m n.p.m.)

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze (765 m n.p.m.) zadziałała jak magnes na turystów. Do tej pory pełna ciszy góra jest oblegana przez coraz większe rzesze piechurów. I się nie dziwimy! Z wieży widokowej, której najwyższy taras umiejscowiono 30 metrów nad ziemia rozpościera się jedna z piękniejszych i najbardziej rozległych panoram w całych Sudetach! Na wschodzie dumnie wznoszą się Góry Opawskie i Jeseniki. Kolejno możemy spoglądać na Sudety Środkowe z charakterystycznymi Górami Stołowymi i stromymi zboczami Gór Kamiennych. Natomiast na zachodnim horyzoncie wypatrzymy Karkonosze z najwyższą Śnieżką! Najkrótszą opcją dostania się na szczyt Kłodzkiej Góry jest wędrowanie z Przełęczy Kłodzkiej lub z Przełęczy Łaszczowa. W obu przypadkach dojście nie powinno zająć więcej niż 1 godzinę w jedną stronę.

Kłodzka Góra

26. Radogost (398 m n.p.m.)/ Pogórze Kaczawskie

Radogost (398 m n.p.m.) to wzniesienie wznoszące się na Pogórzu Kaczawskim w pobliżu Myśliborza. Ma ono charakterystyczny stożkowaty kształt, a to ze względu na jego pochodzenie powulkaniczne.Na szczycie Radogostu znajduje się 22-metrowa, XIX- wieczna wieża widokowa. Została ona zbudowana z cegły oraz granitu. Po wdrapaniu się na nią po krętych schodach możemy z jej tarasu widokowego podziwiać malownicze widoki. Jednak, na górze miejsca jest niewiele, zaledwie dla 2-3 osób. Co zobaczymy z wieży widokowej? Możemy oglądać Góry Kamienne, Sowie, czy Karkonosze. Na szczycie, tuż obok wieży znajdują się także ławeczki oraz miejsce do rozpalenia ogniska.

https://manawpodrozy.pl/pogorze-kaczawskie-radogost-398-m-n-p-m-wieza-widokowa-szlak/

27. Wieża widokowa nad zalewem w Mściwojowie

Wieża widokowa w Mściwojowie znajduje się nad brzegiem zbiorniku wodnego utworzonego na rzece Wierzbiak. Ma ona 25 metrów wysokości, a najwyższy taras widokowy znajduje się 21. metrze. Można z niej podziwiać nie tylko malowniczą okolicę zbiornika wodnego, ale i szczyty Gór Wałbrzyskich (m.in. Chełmiec, Trójgarb), Gór Kaczawskich (Skopiec, Baraniec), a także niższe od nich wierzchołki leżące na Pogórzu Kaczawskim, czy Wzgórzach Strzegomskich. Podziwianie widoków ułatwiają zamontowane na najwyższym tarasie specjalne tablice z opisanymi panoramami. W naszej opinii wieża widokowa w Mściwojowie posiada jedną, ale istotną wadę. Na kolejne tarasy widokowe prowadzą bardzo strome schody, co może być utrudnieniem dla osób mających problemy z poruszaniem się, cierpiących na lęk wysokości, czy choćby dzieci.

https://manawpodrozy.pl/msciwojow-wieza-widokowa-dojazd-panorama-zalew/

28. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu

Wieża widokowa w Wałbrzychu w Parku Jana Sobieskiego to niezwykle interesująca konstrukcja. Jednocześnie wzbudzająca wiele kontrowersji. Choć położona jest ona w centrum miasta, to po wejściu na nią można się poczuć jak w górach. I nic w tym dziwnego, bowiem Góra Powstańców (497 m n.p.m.) na której wierzchołku wieża stoi leży w Górach Wałbrzyskich.

https://manawpodrozy.pl/wieza-widokowa-w-walbrzychu-w-parku-sobieskiego/

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu

29. Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.)

Wzgórze Gedymina to szczyt położony w Górach Wałbrzyskich. Ulokował się między Szczawnem-Zdrój a Wałbrzychem. Wznosi się na wysokość 532 m n.p.m. Na jego wierzchołku stoi 33-metrowa wieża widokowa. Gwarantuje ona wspaniałe widoki na okolicę, a przy sprzyjających warunkach również na dalsze pasma górskie, jak np. Karkonosze, czy Rudawy Janowickie. Trasy prowadzące na szczyt są łatwe i idealnie nadają się na rodzinny spacer.

https://manawpodrozy.pl/wzgorze-gedymina-wieza-widokowa-szlak/

Wzgórze Gedymina

30. Czerniec (891 m n.p.m.)/ Góry Bystrzyckie

Czerniec to szczyt leżący w Górach Bystrzyckich, a dokładniej w jej południowej części. Wznosi się on na wysokość 891 m n.p.m. Na jego wierzchołku stoi drewniana wieża widokowa. Umożliwia ona podziwianie bardzo rozległej panoramy. Obejmuje ona swoim zasięgiem znaczną część Sudetów. Wędrując na Czerniec warto odwiedzić również ruiny Zamku Szczerba, a także wstąpić do Solnej Jamy. Jeśli, jednak chcecie dojść tu najkrótszą drogą, to szlak znad Gniewoszowa ma niecałe 3 kilometry długości.

https://manawpodrozy.pl/czerniec-zamek-szczerba-solna-jama/

Czerniec

31. Wieża widokowa w Dobromierzu na Wieżycy

Wieża widokowa na Wieżycy (395 m n.p.m.) w Dobromierzu to obiekt, z którego nie tylko roztacza się piękna panorama na okolicę, ale taki, który jest przepełniony ogromem ciekawej historii. Zapewne, jeszcze długo byśmy tu nie zawitali, gdyby nie fakt, iż wieża na Wieżycy wygrała ranking portalu “Wieże widokowe Dolnego Śląska” na najbardziej ulubioną wieżę w województwie dolnośląskim. Tak nas wówczas zainteresował ten obiekt, iż gdy tylko nadarzyła się okazja być w okolicy, to wybraliśmy się na jego zwiedzanie. Wieża na Wieżycy w Dobromierzu jest udostępniona do zwiedzania, jednak tylko i wyłącznie w określonych godzinach.

https://manawpodrozy.pl/wieza-widokowa-na-wiezycy-w-dobromierzu-dojazd/

Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu

32. Wieża widokowa na górze Gozdno w Zawodna

Wieża widokowa na górze Zawodna (445 m n.p.m.) w Gozdnie to 20-metrowa drewniana konstrukcja wzniesiona w 2018 roku. Na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jednak ścieżka, którą można na niego dojść, jest dobrze oznakowana i nikt nie powinien mieć problemów z jej pokonaniem. Z wieży widokowej na górze Zawodna w Gozdnie rozpościera według nas najpiękniejsza panorama na całym Pogórzu Kaczawskim. Świetnie stąd widać symbol Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli Ostrzycę, ale i Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, czy najwyższe szczyty Gór Kaczawskich. Na zboczach góry Zawodna wytyczono trasy rowerowe typu singletrack, więc nie brakuje tutaj fanów dwóch kółek.

https://manawpodrozy.pl/wieza-widokowa-na-gorze-zawodna-szlak-dojazd/

Wieża widokowa na Wzgórzu Zawodna w Gozdnie

33. Smrek (1123 m n.p.m.)/ Góry Izerskie

Smrek (1124 i 1123 m n.p.m.) to dwuwierzchołkowy, drugi co do wysokości szczyt Gór Izerskich i jednocześnie najwyższy szczyt czeskiej części tego pasma. Na jego wyższym wierzchołku stoi 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się panorama obejmująca swym zasięgiem Góry i Pogórze Izerskie, Karkonosze, Góry Łużyckie, a także Góry Kaczawskie. My na Smrek wyruszyliśmy ze Świeradowa-Zdroju. Po drodze zdobyliśmy Czerniawską Kopę, na której również znajduje się wieża widokowa, a w drodze powrotnej zawitaliśmy do schroniska na Stogu Izerskim.

https://manawpodrozy.pl/czerniawska-kopa-smrek-stog-izerski/

Smrek

34. Okole (725 m n.p.m.)/ Góry Kaczawskie

Okole to szczyt leżący w Górach Kaczawskich. Według najnowszych pomiarów (z 2020 roku) wznosi się on na wysokość 725 m n.p.m., dzięki czemu dzierży on miano najwyższego w tym paśmie górskim. Jest wyższy zarówno od Folwarcznej (722 m n.p.m.), Barańca (720 m n.p.m.), jak i Skopca (718 m n.p.m.). W obrębie wierzchołka Okole znajdują się liczne formacje skalne, a w pobliżu szczytu platforma widokowa oraz wiata turystyczna. Najkrótsza trasa na szczyt rozpoczyna się na Przełęczy pod Świerkami (556 m n.p.m.). Właśnie tę trasę, która idealnie nadaje się na rodzinną wędrówkę, chcemy Wam przedstawić.

https://manawpodrozy.pl/okole-szlak-mapa-dojazd-gory-kaczawskie/

Okole

35. Czerniawska Kopa (776 m n.p.m.)/ Góry Izerskie

Czerniawska Kopa to szczyt wznoszący się na wysokość 776 m n.p.m. leżący w zachodniej części Gór Izerskich. Na jego wierzchołku stoi drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama na inne szczyty Gór Izerskich, Świeradów-Zdrój, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Góry Łużyckie. Najkrótsza opcja dostania się na Czerniawską Kopę wiąże się z rozpoczęciem wędrówki w Czerniawie-Zdrój, jednej z dzielnic Świeradowa-Zdrój.

https://manawpodrozy.pl/czerniawska-kopa-szlak-wieza-widokowa/

Czerniawska Kopa

36. Młynica (653 m n.p.m.)/ Góry Izerskie

Młynica to szczyt o wysokości 653 m n.p.m. leżący w Górach Izerskich. Na jej wierzchołku w 2021 roku postawiono wysoką na 33,8 metra wieżę widokową o stalowej konstrukcji. Posiada ona dwa tarasy widokowe. Jeden z nich znajduje się na wysokości 15,5 metra, a drugi 23,7 metra licząc od podłoża. Z wieży rozpościerają się przepiękne widoki na Góry i Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie, a także Góry Łużyckie. Na szczyt Młynicy nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jednak do wieży widokowej wytyczona jest tu szeroka wygodna ścieżka. Wejście na wieżę widokową na Młynicy jest bezpłatne.

https://manawpodrozy.pl/mlynica-wieza-widokowa-szlak-gory-izerskie/

Młynica

37. Šibeník (655 m n.p.m.)

Wieża widokowa na szczycie Šibeník (655 m n.p.m.) to konstrukcja o unikatowym kształcie. Wszystko dlatego, iż powstała na maszcie po dawnym wiatraku. Pozwala ona na obserwowanie bardzo rozległej panoramy na północne Czechy, Karkonosze, oraz Sudety Środkowe. Wieża znajduje się ok. 1 kilometr od miejscowości Nový Hrádek w Górach Orlickich.

https://manawpodrozy.pl/wieza-widokowa-na-szczycie-sibenik-gory-orlickie/

Šibeník

38. Orlica (1084 m n.p.m.)/ Góry Orlickie

Orlica to szczyt wznoszący się na wysokość 1084 m n.p.m., dzięki czemu dzierży miano najwyższego w polskiej części Gór Orlickich (najwyższym szczytem całych Gór Orlickich jest leżąca u naszych południowych sąsiadów- Wielka Desztna). Dlatego Orlca jest zaliczana do Korony Gór Polski. Najpopularniejszy szlak, który na nią prowadzi wiedzie z Zieleńca – przysiółka Dusznik-Zdroju. Zieleniec w zimie zamienia się narciarską stolicę województwa dolnośląskiego. A to wszystko za sprawą dużej liczby wyciągów narciarskich, bogatej oferty noclegowej i przede wszystkim sporej liczby narciarzy, którzy odwiedzają tą miejscowość.

https://manawpodrozy.pl/orlica-kgp-wieza-widokowa-szlak/

Orlica

39. Feistuv Kopec/ Góry Orlickie

Feistuv Kopec to szczyt o wysokości 711 m n.p.m. znajdujący się w czeskich Górach Orlickich, zaledwie ok. 200 metrów od granicy z Polską. W 2020 roku w pobliżu jego wierzchołka wzniesiono wieżę widokową. Przez co szczyt ten zyskał na popularności wśród turystów. My, na Feistuv Kopec udajemy się z miejscowości Olesnice v Olrlickych Horach.

https://manawpodrozy.pl/feistuv-kopec-wieza-widokowa-szlak-dojazd/

Feistuv Kopec

40. Śnieżnik (1423 m n.p.m.)

Śnieżnik to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika i całej polskiej części Sudetów Wschodnich. Wznosi się on na wysokość 1423 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, która została otwarta jesienią 2022 roku. Z jej tarasu widokowego rozpościera się bardzo rozległa panorama. Widoczne są, m.in. Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, a także Sowie, Bardzkie, Złote i Bialskie. Uwagę przykuwają także czeski Wysoki Jesionik z najwyższym szczytem Pradziadem oraz Dolina Morawy. U podnóża Śnieżnika, na Hali pod Śnieżnikiem znajduje się XIX-wieczne schronisko turystyczne. Symbolem Śnieżnika jest także figurka słonia z 1932 roku, znajdująca się ok. 0,5 kilometra na południowy-wschód od jego szczytu. Na zboczach Śnieżnika znajduje się także źródło rzeki Morawy, będącej dopływem Dunaju.

https://manawpodrozy.pl/snieznik-z-miedzygorza-szlak-mapa-wieza-widokowa/

Śnieżnik

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału