Wieża widokowa na Górze Świętej Anny (647 m n.p.m.) – piękny punkt widokowy na Wzgórzach Włodzickich

grafywpodrozy.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Wieża widokowa na Górze Świętej Anny


Wieża widokowa na Górze Świętej Anny to znakomity punkt widokowy na Wzgórzach Włodzickich. Wysokość nie jest duża, ale za to widoki przecudne. jeżeli dopisze pogoda nie będzie końca zachwytom. Co ważne podejście do wieży widokowej jest bardzo łatwe i nadaje się na wycieczkę choćby z bardzo małymi dziećmi.

Spis treści

  • Góra Świętej Anny i Wzgórza Włodzickie
  • Dojazd i szlaki na Górę Świętej Anny
  • Najkrótszy i najszybszy sposób dotarcia na wieżę (mapa)
  • Historia powstania – Wieża widokowa na Górze Świętej Anny
  • Legenda o kaplicy na Górze Świętej Anny
  • Inne interesujące miejsca opisane przez nas
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Góra Świętej Anny i Wzgórza Włodzickie

Góra Świętej Anny to szczyt w Sudetach Środkowych na Wzgórzach Włodzickich. Ma wysokość 647 m n.p.m., ale zapewnia znakomite widoki. Wzgórza Włodzickie to niewielkie pasmo górskie składające się z kilkunastu wzniesień nieprzekraczających 800 m n.p.m., położone w dorzeczu Włodzicy i jej dopływów. Wzgórza Włodzickie położone są między Górami Suchymi a Wzgórzami Wyrębińskimi. Pasmo ma na długości 20 km. Od południowego zachodu graniczy z Górami Suchymi i Obniżeniem Ścinawki, od południowego wschodu z Kotliną Kłodzką, a od północnego wschodu z pasmami Gór Sowich.

Dojazd i szlaki na Górę Świętej Anny

Góra Świętej Anny znajduje się w odległości zaledwie 3 km od centrum Nowej Rudy. Możliwy jest dojazd samochodem prawie pod samą wieżę widokową. Przy kościele i budynku hotelowym znajduje się darmowy parking. Publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu oraz jego współrzędne – 50.568080. 16.498473. Na Górę Świętej Anny można również dostać się szlakami pieszymi:

  • Szlakiem zielonym i żółtym z Nowej Rudy,
  • szlakiem zielonym z Bieganowa,
  • szlakiem żółtym ze Ścinawki Górnej.

Najkrótszy i najszybszy sposób dotarcia na wieżę (mapa)

Poniżej przedstawiamy najłatwiejszy sposób na dotarcie do wieży widokowej na Górze Świętej Anny. Samochód zostawiamy na parkingu i przy kościele i dalej około 450 m idziemy pieszo. Pamiętajcie, iż szczyt znajduje się kilka metrów za wieżą.

Historia powstania – Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny zbudowana została w roku 1911. W miejscu, gdzie stoi dzisiaj wieża, kiedyś znajdował się schron turystyczny z pomostem widokowym. W roku 1911 sekcja Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (Glatzer Gebirgsverein) zdecydowała się na sfinansowanie i budowę kamiennej wieży widokowej. Była to jedna z pierwszych sudeckich wież widokowych wzniesionych w stylu modernizmu. Po II wojnie światowej wieża była w coraz gorszym stanie.

Od roku 1962 znajdował się na niej przekaźnik radiowo-telewizyjny i nie była ona otwarta dla turystów. W ostatnich latach coraz więcej osób domagało się przywrócenia tu ruchu turystycznego. Na początku 2014 r. rozpoczęły się prace remontowe oraz wytyczono nowy miejski szlak turystyczny (pieszy i rowerowy) łączący Wieżę Widokową na Górze Świętej Anny z wieżą na Górze Wszystkich Świętych. Uroczyste otwarcie wyremontowanej wieży odbyło się 5 października 2014 roku.

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny
Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Legenda o kaplicy na Górze Świętej Anny

Na wzgórzu stała drewniana kaplica św. Anny zbudowana w roku 1515. Nieremontowana przez wiele lat w końcu się zawaliła. W roku 1600 jeden z mieszkańców Nowej Rudy postanowił wykorzystać drewno pozostałe po budowli jako opał do kominka w domu. Zaczął je zwozić przy pomocy 4 koni i zupełnie przejmował się opinią sąsiadów, którzy wieszczyli nieszczęścia, które spadną na mieszkańców. Podczas ostatniego przejazdu rozpętał się burza i piorun zabił trzy konie. Mężczyzna przeżył, ale zaczął bluźnić przeciwko Bogu, iż jak zabił mu trzy najlepsze konie, to niech weźmie także ostatniego. I wtedy padł ostatni koń. Na pamiątkę tego wydarzenia na wzgórzu postawiono drewniany słup z wizerunkiem świętej Anny. W 1644 roku zbudowano murowaną kaplicę, która przetrwała do naszych czasów.

Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas

  • Muchołapka w muzeum w Ludwikowicach Kłodzkich
  • Twierdza Srebrna Góra
  • Nowa Ruda – nasza przygoda w kopalni
Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny
Idź do oryginalnego materiału