Wietnam – poradnik przed podróżą i plan na 2 tygodnie

szalonewalizki.pl 1 rok temu

Wietnam na własną rękę

Wietnam, a adekwatnie Socjalistyczna Republika Wietnamu, ze swoimi ponad 100 mln mieszkańców, jest 15 największym pod względem ludności państwem na świecie. Powierzchnia kraju jest kilka większa od Polski, a ludzi prawie 3 razy tyle. To gigantyczne zaludnienie daje się odczuć na każdym kroku. Jedyne miejsce, gdzie można odetchnąć od wszechobecnych tłumów to okolice Sapa i najwyższego szczytu Wietnamu – Fan Xi Pan.

Kraj jest bardzo rozległy i ciągnie się od Chin, wzdłuż Laosu owijając się na koniec po części wokół Kambodży. Dlatego z powodu tych odległości podróżowanie po nim do łatwych nie należy. Ale też nie jest jakoś dramatycznie trudne. Pewnie każdy ma inny powód by odwiedzić Wietnam. Jedni jadą tam na objazdowe wycieczki, by zobaczyć jak najwięcej, inni zwiedzają świątynie, jeszcze inni sławne miejsca.

Nasza pierwsza (bo mamy nadzieję, na kolejne) podróż była mieszanką wszystkich celów. Chociaż pierwszy raz w azjatyckim kraju nie planowałem nurkowania, bo Morze Południowochińskie w Wietnamie ma delikatnie mówiąc słabą przejrzystość i bardziej jest to oglądanie świata po omacku niż jego podziwianie.

Ale jeden cel był dla nas najważniejszy – kuchnia wietnamska, uważana za najzdrowszą na świecie i przez wiele osób za najlepszą. Przyznajemy, iż podzielamy ten zachwyt, bo i nam się on udzielił. W Wietnamie odwiedziliśmy też dwukrotnie cooking class, by samemu nauczyć się przyrządzać wietnamskie potrawy i lepiej tę kuchnię zrozumieć. Napiszemy o tym w kolejnych postach. Ale teraz zacznijmy od tego jak się do tej podróż przygotować.

E-wiza Wietnam

Jedną z ważniejszych spraw do załatwienia przed podróżą jest wiza. Można ją wypełnić online. Wiza do Wietnamu kosztuje 25 dolarów, a czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i otrzymanie potwierdzenia to 3 dni.

Jest to wiza jednorazowa, gdzie należy podać dokładne dane dotyczące miasta i lotniska, na które przylatujemy a także tego, z którego później odlatujemy. Wiza jest ważna 30 dni. Można ją zabrać w wersji elektronicznej, ale warto mieć ją również w wersji papierowej. Pamiętaj, by zachować ją do końca pobytu, bo jest ona sprawdzana podczas odprawy przed powrotem do kraju.

Loty do Wietnamu

W internecie sporo można znaleźć haseł wyszukiwania w stylu: „tanie loty do Wietnamu”. Ale tanie loty do Wietnamu trudno znaleźć lub jest to prawie niemożliwe. Przyznajemy, iż nam się udało bo promka Turkish Airlines – 1600 PLN, w dwie strony z bagażem rejestrowanym to była niebywała okazja, którą trafiliśmy pół roku przed planowaną podróżą.

Czasem takie promocje się zdarzają. Zawsze informujemy o nich na Stories, na Instagramie więc jeżeli nie chcesz niczego przegapić to włącz obserwację profilu

, a także kliknij na dzwonek w prawym, górnym rogu by zaznaczyć powiadomienia o Stories, postach czy Reelsach.

Jak dojechać z lotniska do Hanoi i Can Tho?

Po wylądowaniu na lotnisku koło Hanoi, są dwie opcje by dojechać do centrum: autobus i taksówka Grab. Grab to odpowiednik Ubera popularny w krajach Azji, który zajął miejsce tego drugiego.

Czas i koszt przejazdu do Hanoi:

  • autobus z lotniska – 1,5 h – 6 PLN
  • taksówka GRAB – około 1 h – 64 -74 PLN ( opcja dobra dla min. 3 osób)

Natomiast z lotniska w Da Nang do Can Tho (Delta Mekongu) naszym zdaniem najlepiej zamówić GRAB.

Czas i koszt przejazdu z Da Nang do Can Tho:

  • najlepszy Grab z lotniska -39,4 PLN (207 tys. dongów)

Jak poruszać się po Wietnamie?

Logistyka w Wietnamie może przyprawić o ból głowy. Bo o ile odległości na mapie, z punktu widzenia Europejczyka nie są wielkie, to jakość dróg pozostawia wiele do życzenia. My w czasie podróży odwiedziliśmy Hanoi, SaPa, Hoi An i Can Tho. Poniższe zestawienie może lepiej zobrazować jak to wygląda w praktyce:

  • Hanoi – SaPa – 300 km – 8 godzin autobusem
  • Hanoi – Da Nang – 800 km – 1 h 15 min samolotem
  • Da Nang – Cantho – 1075 km – 1 h 30 min samolotem
  • Cantho – Hanoi – 1600 km – 2 h 30 min samolotem

W Wietnamie jest kilka rozsądnych opcji transportu, z których warto skorzystać:

  • pociągi z wagonami sypialnymi
  • autobusy sypialne (tylko 26 miejsc w środku )
  • samoloty

W podróży z Hanoi do SaPa, korzystaliśmy z autobusu sypialnego, który kosztował 700 tysięcy dongów – czyli 130 PLN za dwie osoby. Spaliśmy w dwie osoby na jednym łóżku. Bilety kupiliśmy w naszym hotelu w Hanoi.

W drodze powrotnej z SaPa do Hanoi za autobus sypialny zapłaciliśmy 1 milion dongów – 160 PLN za dwie osoby, ale za to mieliśmy dwa szerokie, oddzielne łóżka. Zdecydowanie warto.

  • Z Hanoi do Da Nang polecieliśmy samolotem Vietnam Airlines. Bilety kupowaliśmy dzień przed wylotem, czyli w ostatniej chwili. Kosztowały 227 PLN za osobę.
  • Z Da Nang do Can Tho – 255 PLN za osobę – Vietnam Airlines
  • Z Can Tho do Hanoi – 280 PLN za osobę – Viet Jet

Jeśli nie zależy Ci na pogodzie i chcesz zaoszczędzić kasę to rezerwowanie lotów z dwu- i więcej tygodniowym wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić do 100 PLN na osobę na bilecie.

Skutery w Wietnamie

W Hoi An i Delcie Mekongu polecamy wynająć skutery. To najlepszy środek transportu i źródło radości. Przekonasz się o tym.

Gdzie spać w Wietnamie?

Zwykle robimy tak w trakcie luźnych podróży, iż rezerwujemy tylko pierwszy nocleg, by po wylądowaniu nie martwić się tym, gdzie śpimy. Kolejne miejsca są wybierane w zależności od decyzji, co do kierunku, w którym ruszamy.

W Hanoi, bez problemu można znaleźć dobre 3 i 4 gwiazdkowe hotele w centrum, na Starym Mieście. W pozostałych miejscach zatrzymywaliśmy się w homestayach, które nieco przypominają pensjonaty. Zwykle przestronne, wygodne, dobrze wyposażone. Pierwszą noc spaliśmy w West Hotel&Spa a kolejną w Hanoi Fiesta Hotel&Spa. Obydwa dobre, więc szczerze polecamy. Inne opcje znajdziesz na mapie poniżej.

Booking.com

Noclegi w Sapa, Hoi An i Can Tho

W SaPa spaliśmy w MegaView Homestay, które z serca polecamy, bo to ładne miejsce z ładnym widokiem. jeżeli chcesz przeżyć przygodę to można też zamieszkać u naszej przewodniczki Mama Mu, w wiosce Hau Tao koło SaPa. Widok z Mama Mu’s Homestay na pola ryżowe zapiera dech. Nie ma jej na Bookingu więc zostawiamy kontakt przez Whats App – +84-33-336-90-48.

W Hoi An mieszkaliśmy również w miejscu, które nas zachwyciło, było najlepszym w czasie podróży po Wietnamie, z powodu lokalizacji, komfortu, śniadań, obsługi. Tam wszystko było trafione. To Zen Boutiqe, które spokojnie znajdziesz na Booking.com.

Zen Boutique w Hoi An

A w Cantho w Delcie Mekongu zatrzymaliśmy się w Song Ngu Homestay. Pokoje były tu zdecydowanie mniejsze niż w Hoi An, ale ogólnie miejsce było nie najgorsze.

Song Ngu Homestay w Can Tho

Co nas zaskoczyło w hotelach w Wietnamie?

Największym zaskoczeniem była dla nas dbałość jaką Wietnamczycy przywiązują do czystości ciała. W prawie każdym miejscu proponowano nam prysznic po przyjeździe lub przed wyjazdem, gdy bagaże leżały w przechowalni. Więc jeżeli czujesz taką potrzebę śmiało pytaj o prysznic. Wiadomo, iż po nim od razu lepiej robi się na ciele i duszy :).

Internet w Wietnamie

Internet w Wietnamie kupiliśmy od razu po wylądowaniu na lotnisku w Hanoi. adekwatnie kupiliśmy kartę SIM z opcją internetu, ponieważ taki zwykle potrzebujemy do mobilnego routera. Internet w Wietnamie jest niezwykle tani, a do tego wifi jest praktycznie wszędzie i chętnie jest udostępniane w hotelach i restauracjach.

Za kartę SIM w sieci Mobifone, ze 150 GB internetu, który miał działać 30 dni zapłaciliśmy 10 dolarów czyli 47 PLN. Obłędnie tanio.

Wietnam waluta

Walutą Wietnamu jest dong i szczerze mówiąc nie jest to najmocniejsza waluta świata. choćby można by rzec, iż jej kurs notowany jest w dolnej strefie stanów niskich. W tej samej, w której można znaleźć irańskiego riala. Z tą różnicą, iż w chwili pisania tego tekstu 1 dong kosztował 0,0002 PLN a 1 irański rial 0.0001 PLN. Z jednej strony to problem kraju i jego obywateli, a z drugiej strony raj dla turystów, którzy bardzo tanio mogą wymienić dolary na lokalną walutę i tanio spędzić wakacje. Tak, tak celowo piszemy dolary, bo mają lepszy kurs i są cenionym środkiem płatniczym. Lepiej też zabierać większe nominały typu 50 i 100 dolarów.

Revolut w Wietnamie

Drugą opcją płacenia w Wietnamie jest wielowalutowa karta Revolut. jeżeli jej jeszcze nie używasz to nic się nie stało. Wystarczy, iż klikniesz ten link pobierzesz apkę, zarejestrujesz się, zamówisz kartę i możesz oszczędzać kasę w podróży.

Przed wylotem do Wietnamu czytaliśmy o możliwości bezprowizyjnego wybierania pieniędzy z większości bankomatów. Niestety pamiętajmy, iż jest to możliwe tylko do wysokości limitu w danej opcji karty – 800 PLN w przypadku konta podstawowego. W pozostałych przypadkach to 2,5 % wysokości wypłacanej kwoty.

Lepiej sprawdzają się też w Wietnamie karty Mastercard niż Visa. Niektóre z banków nie honorują operacji kartą Visa, natomiast Mastercard już bez problemu.

Czas w Wietnamie

Wietnam jest oddalony od Polski o około 10 tysięcy kilometrów. Warto nastawić się na daleką podróż, wygodnie ubrać. Latem czas jest przesunięty o 5 godzin do przodu, zimą o 6 godzin, ponieważ w Wietnamie nie ma zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Wewnątrz kraju nie występują różnice czasowe.

Wietnam klimat

Jako, iż w kraj rozciąga się na długości 1600 kilometrów, jest bardzo zróżnicowany zarówno geograficznie jak i klimatycznie. Północna, chłodniejsza część kraju leży w strefie monsunowej, a południowa w tropikalnej. Dlatego Wietnam jest dobry kierunkiem na podróż niezależnie od pory roku w Europie. Gdy będzie nam zbyt gorąco lecimy w góry na granicę z Chinami, a w sytuacji gdy brakuje nam ciepła wybieramy południe kraju.

Co przywieźć z Wietnamu?

Po tej podróży wiemy, iż z Wietnamu warto przywieźć bardzo ciekawą, wietnamską kawę i zaparzacze phin. Chociaż jedno i drugie można już kupić w Polsce, to jednak co pamiątka to pamiątka.

A w SaPa piękne, manualnie robione przez Hmongów torebki, narzuty czy kapy.

Szczególną uwagę polecamy zwrócić na Hoi An, gdzie można kupić piękne wyroby z jedwabiu, w dużo niższych cenach niż w Europie. Ho Ian to mekka krawców, u których można zlecić do uszycia każdą wymarzoną, rzecz, którą uszyją w jedną noc.

Albo na straganach kupić wygodne spodnie – sindbady za grosze.

W Hoi An i Hanoi warto zwrócić uwagę na ogromny wybór przypraw i dodatków do kuchni.

W Delcie Mekongu naturalne cukierki z mleka kokosowego przypominające krówki.

Wietnam mapa miejsc, które odwiedziliśmy

Plan na 12 dni – wg Szalonych Walizek

Nasz plan nie przypomina pewnie innych podróży. Bo nie mieliśmy ciśnienia na zaliczenie wielu miejsc. Odwiedziliśmy Hanoi, Sapa, Hoi An i Can Tho w Delcie Mekongu. Miała być jeszcze zatoka Ha Long, ale popsuła się pogoda. Bo to pogoda była dla nas głównych czynnikiem, który kształtował tę podróż. A hotele i homestay’e rezerwowaliśmy z dnia na dzień, w zależności od potrzeb.

Nieoczywisty plan podróży po Wietnamie

1 dzień podróży pod Wietnamie

Przylot po południu
Transport z lotniska – Grab
nocleg The West Hotel & Spa
Spacer po Old City i pierwszy hot pot

2 dzień podróży po Wietnamie

Beer Street, knajpka Obamy – bar Bun Cha Huong Lien , Train street, manufaktura makaronu ryżowego Bahn Pho Sach ba Ngoan na ulicy Bat Dan 49b, czerwony most Wschodzącego Słońca, który jest ładny wieczorem
Autobus o 21.30 do SaPa

3 dzień podróży po Wietnamie

przyjazd przed wschodem, ruszamy do Mega View Homestay
spacer po mieście, trekking z Mama Mu (Mama Mu’s Homestay & Trekking), do jej wioski Hau-Tao
Powrót, masaż, jedzenie i nocleg w Mega View Homestay

4 dzień podróży po Wietnamie

spacer po SaPa, zwiedzanie marketu Cho Market, zakupy, masaże i Sky View Restaurant (około 16:00 zachód słońca)
wyjazd autobusem nocnym o 22.00 na lotnisko w Hanoi

5 dzień podróży po Wietnamie

Rano lot do Da Nang. Stamtąd Grab do Hoi An i dzień na plaży a wieczorem poznawanie Starego Miasta

6 dzień

Do południa plaża, poznawanie okolicy na rowerach, po południu i wieczorem Stare Miasto i spektakl z lampionami, street food i jedzenie w 43 Cafe

7 dzień podróży po Wietnamie

O poranku do południa spacer po Starym Mieście, atrakcje: Most Japoński, najstarszy dom w Hoi An, kawiarnie z wietnamska kawa, zakupy, obiad w 43 Cafe a wieczorem Food market

8 dzień podróży po Wietnamie

Wypożyczamy skutery, wycieczka w Góry Marmurowe i My Son, po poludniu cooking class w 43 Cafe

9 dzień podróży po Wietnamie

Wyjazd rano na lotnisko i lot do Can Tho – Delta Mekongu.
Wynajmujemy skutery i robimy objazd po okolicy, wieczorem Cooking Class

10 dzień podróży po Wietnamie

pobudka o 4:30 wyjazd na pływający market, odwiedziny manufaktury makaronu ryżowego, plantacji owocowej, po powrocie bierzemy skutery i objeżdżamy plantacje w okolicy i manufakturę cukierków kokosowych (lepiej być w niej do południa, bo wtedy działa produkcja)

11 dzień podróży po Wietnamie

chill nad Mekongiem, po południu lot z Can Tho do Hanoi
wieczorem spacer uliczkami Hanoi i ostatni hot pot na Beer Street

12 dzień podróży po Wietnamie

od rana zwiedzanie Hanoi, najstarszy XIX market w Hanoi, obok świetny street food i Bun Cha, francuska dzielnica, najstarszy dom 87 Ma May, wieczorem lot do domu

Wietnam – pozostałe teksty

Wszystkie teksty z Wietnamu znajdziesz też tutaj: Wietnam z Szalonymi Walizkami

Idź do oryginalnego materiału