Wielka Siklawa – trasa do największego wodospadu w Polsce | opis szlaku + mapa

mynaszlaku.pl 1 miesiąc temu

Siklawa lub jak kto woli Wielka Siklawa to największy wodospad w Tatrach oraz całej Polsce. Wysokość jego progu to prawie 70 metrów. Brakuje mu tylko miana najwyższego wodospadu, jednak to przysługuje Ciężkiej Siklawie w słowackich Tatrach Wysokich. Jego wysokość to aż 100 metrów, ale do niego później jeszcze wrócimy. Wodospad Siklawa znajduje się szlaku turystycznym z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Najlepiej znaleźć się przy wodospadzie po opadach deszczu, gdy jest słoneczna pogoda, ponieważ krople wody tworzą piękne, kolorowe tęcze.

Wodospad Wielka Siklawa to jedna z głównych atrakcji w Tatrach, do której przyjeżdżają turyści z całej Polski. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ wygląda on naprawdę bajecznie, zwłaszcza gdy na górskim szlaku nie ma zbyt wielu ludzi. Można wtedy usiąść w pobliżu i w spokoju delektować się widokami.

Wodospad Siklawa – parking i dojazd z Zakopanego

Wycieczkę do Siklawy – największego wodospadu w Tatrach najlepiej rozpocząć na parkingu w Palenicy Białczańskiej, która jest oddalona od Zakopanego o około 25 kilometrów. Na miejsce dostaniemy się, wyjeżdżając z Zakopanego Drogą Oswalda Balzera i później na rondzie skręcając w prawo na Łysą Polanę. To jest ten sam parking, w którym rozpoczyna się 9-kilometrowa trasa nad Morskie Oko. Całodzienny postój w Palenicy Białczańskiej kosztuje od 35 złotych za samochód osobowy. Otwarty jest on całą dobę.

  • Współrzędne parkingu: 49.255169, 20.103082.

Jeśli korzystasz z transportu publicznego, to w Zakopanem musisz wsiąść do busa z oznaczeniem na Morskie Oko. Busy kursują bardzo często.

Mapa szlaku do największego wodospadu w Tatrach

  • Przebieg trasy: Palenica Białczańska (parking) – Wodogrzmoty Mickiewicza – Wodospad Siklawa – Palenica Białczańska.
  • Długość całej trasy: 14,5 km.
  • Czas wycieczki z przerwami: 6 godzin.
  • Suma podejść na szlaku: 587 metrów.

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego i szlak czerwony do Wodogrzmotów Mickiewicza

Wycieczkę do Wielkiej Siklawy warto rozpocząć wcześnie rano, żeby uniknąć tłumów na szlaku, zwłaszcza iż trasa przebiegająca obok wodospadu prowadzi do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Bilety uprawniające do wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego można zakupić w kasie biletowej przy wejściu na szlak lub wcześniej online. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy 5.

Na samym początku na rozgrzewkę czeka nas około 3-kilometrowy odcinek na szlaku czerwonym po drodze asfaltowej. Nie ma tam zbyt wielu podejść, dlatego jest to dobry czas, żeby przygotować się przed adekwatnym podejściem. Droga prowadzi przez las, a później pojawiają się kolejne widoki na szczyty Tatr Wysokich. Charakterystycznym punktem na trasie do Wodospadu Siklawa są Wodogrzmoty Mickiewicza – pierwsze wodospady na naszym szlaku. Największy efekt jest tam po opadach deszczu, ponieważ huk jest ogromny.

Przy Wodogrzmotach Mickiewicza jest rozejście się szlaków. Czerwony prowadzi dalej do Morskiego Oka jeszcze jakieś 6 kilometrów, zielony skręca do schroniska PTTK Roztoka i również zielony biegnie w kierunku Wielkiej Siklawy. I właśnie tę trzecią opcję wybieramy. To jest dobry moment, żeby zrobić sobie przerwę, ponieważ są tam ławki oraz toalety.

Zielony szlak turystyczny Doliną Roztoki do Wodospadu Siklawa w Tatrach

Zmieniamy nasz kolor czerwony na trasę zieloną i ruszamy pod górę w kierunku Wielkiej Siklawy. Do największego wodospadu w Polsce mamy około 4,5 km, czyli za mniej więcej 2 godziny powinniśmy być na miejscu. Szlak zielony początkowo wychodzi do góry, a później schodzi do potoku Roztoka, który płynie z Wielkiego Stawu Polskiego z Doliny Pięciu Stawów.

Trasa prowadzi cały czas między drzewami, jednak co jakiś czas możemy obejrzeć piękne widoki. W połowie drogi zaczyna się więcej podejść, głównie w leśnej scenerii. Cały czas znajdujemy się w tak zwanej Dolinie Roztoki. Po drodze odpocząć możemy w drewnianej wiacie turystycznej. Szlak w Tatrzańskim Parku Narodowym jest bardzo dobrze oznaczony i droga jest tak wydeptana, iż trudno się tam zgubić.

Po prawie czterech kilometrach pojawia się kolejne rozejście się szlaków. Tym razem będzie to kolor czarny, który prowadzi szybszą trasą do Doliny Pięciu Stawów. My jednak nie zmieniamy koloru, tylko idziemy za znakami zielonymi. Przed nami przyjemniejsza część wycieczki, ponieważ do Siklawy mamy tylko 700 metrów. Im bliżej będziemy, tym głośniej będziemy słyszeć spadającą wodę.

Wodospad Siklawa – chwila odpoczynku przy największym wodospadzie w Polsce

Po dojściu do Wodospadu Siklawa nie pozostaje nam nic innego, jak tylko usiąść na kamieniu i podziwiać piękno Tatr. Tak jak wspomniałem wcześniej, najwyższym wodospadem w Tatrach jest Ciężka Siklawa znajdujący się w Tatrach Słowackich. Do niego nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, a najlepiej można go zobaczyć na szlaku niebieskim z Łysej Polany na Rohatkę.

Gdzie iść dalej?

Z Wodospadu Siklawa możemy wrócić tym samym szlakiem na Palenicę Białczańską, ale możemy także kontynuować wycieczkę i iść do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów – to około 1 kilometr szlakiem zielonym. Z doliny można wybrać się różnych kierunkach. Szlakiem żółtym dojdziemy na: Szpiglasowy Wierch, Krzyżne lub Kozią Przełęcz, szlakiem niebieskim na Przełęcz Zawrat, a kolorem czarnym na Kozi Wierch. Niebieskim szlakiem można dojść także do Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką. Wybierając ten wariant, możemy zrobić pętlę i wrócić na parking od Morskiego Oka drogą asfaltową. Zapraszamy do obszernego wpisu na naszym blogu, w którym szczegółowo opisaliśmy Tatry.

    Idź do oryginalnego materiału