Wiek emerytalny w Polsce nie ulegnie zmianie, co potwierdził prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Jego zdaniem, każda osoba, która nabyła uprawnienia emerytalne, może kontynuować pracę bez żadnych ograniczeń. Prezes ZUS uspokoił również obawy o przyszłość ZUS, zaprzeczając możliwości jego bankructwa.

plotkosfera.pl 7 godzin temu

Według Zbigniewa Derdziuka, wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie będzie zmieniony. „Każdy może sam rozstrzygnąć, jak długo chce pracować” – powiedział. Prezes ZUS zwrócił uwagę, iż kobiety, jeżeli chcą, mogą pracować dłużej. „Dzisiaj nie ma żadnych ograniczeń, żeby osoba, która nabyła uprawnienia emerytalne z tytułu wieku, pracowała” – dodał.

Jednak eksperci zajmujący się tą tematyką wskazują, iż podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce będzie raczej nieuniknione. Przykładowo, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak uważa, iż konieczne jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. „Uważam, iż to jest absolutna konieczność, bo dzisiejszy niski wiek emerytalny kobiet dyskryminuje właśnie kobiety. Ich świadczenia są mniejsze niż świadczenia mężczyzn o ponad tysiąc złotych, właśnie ze względu na to, iż szybciej przechodzą na emeryturę i krócej pracują” – powiedziała.

Według danych OECD, w większości państw członkowskich wiek emerytalny wynosi średnio 65 lat i mieści się w przedziale 62–67 lat. W niektórych krajach, takich jak Bułgaria, kobiety mogą przejść na emeryturę już po ukończeniu 60 lat, jednak system emerytalny jest tam stopniowo reformowany, by zrównać wiek emerytalny obu płci na poziomie 65 lat do 2037 roku.

Polska, utrzymując wiek emerytalny kobiet na poziomie 60 lat, pozostaje wyjątkiem na tle europejskich trendów, w których dominują dążenia do jego podwyższania i zrównywania między płciami. Jak wynika z raportu Polskiej Sieci Ekonomii dla ZUS, „nie mniej istotne i niezwykle ważne w systemie zdefiniowanej składki jest podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i docelowe wyrównanie go z wiekiem emerytalnym mężczyzn. Niższy wiek emerytalny kobiet w sposób drastyczny przyczynia się do obniżania wysokości ich świadczeń oraz znacznie zwiększa poziom dofinansowywania świadczeń przez państwo”.

Warto zauważyć, iż system emerytalny w Europie dynamicznie się zmienia, a wiele państw planuje stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego. Na przykład Austria podnosi wiek emerytalny kobiet z 60 do 65 lat do 2033 roku, a Dania ma osiągnąć wiek emerytalny 74 lat dla obu płci do 2060 roku. choćby w Turcji, która nie jest członkiem UE, mężczyźni mogą przechodzić na emeryturę już po ukończeniu 60 lat, co wskazuje na duże różnice w polityce emerytalnej poszczególnych krajów.

Zgodnie z danymi GUS, w 2022 roku w Polsce było około 6,3 miliona osób w wieku emerytalnym, z czego 3,4 miliona to kobiety, a 2,9 miliona to mężczyźni. Średni wiek osób przechodzących na emeryturę w Polsce wynosi 61,4 lat, z czego kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 59,5 lat, a mężczyźni w wieku 63,3 lat.

Warto również zauważyć, iż system emerytalny w Polsce jest jednym z najmłodszych w Europie, co oznacza, iż Polacy przechodzą na emeryturę relatywnie wcześnie w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Jednak jak wynika z danych, wiek emerytalny w Polsce powinien być podwyższony, aby zrównać go z wiekiem emerytalnym w innych krajach europejskich.

Według ekspertów, podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce może przynieść wiele korzyści, w tym zwiększenie dochodów budżetowych, zmniejszenie deficytu emerytalnego, a także zwiększenie aktywności zawodowej osób w wieku 60+. Jednak jak zauważają eksperci, podwyższenie wieku emerytalnego musi być poprzedzone odpowiednimi reformami, takimi jak zwiększenie wydolności systemu emerytalnego, poprawa funkcjonowania instytucji emerytalnych, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzeby oszczędzania na emeryturę.

Warto również zauważyć, iż system emerytalny w Polsce powinien być stale monitorowany i dostosowywany do zmieniających się warunków ekonomicznych i społecznych. Jak wynika z danych, system emerytalny w Polsce jest jednym z najbardziej złożonych w Europie, co oznacza, iż wymaga on stałego monitorowania i dostosowywania do potrzeb społecznych.

W końcu, warto podkreślić, iż wiek emerytalny w Polsce powinien być ustalony w oparciu o aktualne dane i trendy demograficzne, a także powinien uwzględniać potrzeby i oczekiwania osób w wieku emerytalnym. Jak wynika z danych, wiek emerytalny w Polsce powinien być podwyższony, aby zrównać go z wiekiem emerytalnym w innych krajach europejskich, a także aby zapewnić odpowiedni poziom zabezpieczenia emerytalnego dla wszystkich obywateli.

Idź do oryginalnego materiału