Więcej osób żałuje posiadania dzieci, aniżeli procedur afirmujących płeć!

dominikhaak.pl 1 tydzień temu

Przegląd badań na temat zadowolenia z procedur medycznych afirmujących płeć

Według niedawnego badania ludzie bardziej żałują tatuaży, posiadania dzieci i wykonania operacji plastycznych, aniżeli zabiegów z zakresu korekty płci! W badaniu zbadano żal po operacjach afirmujących płeć, innych zabiegach medycznych i ważnych decyzjach życiowych (np. posiadanie dzieci), osoby badające przejrzały trzy bazy danych i 23 kwietnia opublikowano wnioski w The American Journal of Surgery. Ponadto przeprowadzono badanie pięćdziesięciu pięciu artykułów, aby dowiedzieć się więcej na temat współczynnika żalu po operacjach plastycznych w ogóle.

Afirmacja płci i inne rodzaje oddziaływań medycznych, a żal z powodu ich wykonania

Badania wykazały, iż tylko 33,3% osób badanych żałowało, iż poddało się zabiegowi rekonstrukcji klatki piersiowej (top surgery, podwójna mastektomia), podczas gdy aż 47% osób badanych, które poddały się operacjom plastycznym modelującym sylwetkę, wyraziło z tego powodu żal.

Inne operacje, których często żałowano to prostatektomia (leczenie raka prostaty), w przypadku której współczynnik żalu wynosił 30%, oraz chirurgia bariatryczna (np. zmniejszenie żołądka), w przypadku której współczynnik żalu wynosił 19,5%.

Biorąc pod uwagę ważne wydarzenia życiowe: 16,2% osób badanych żałowało, iż zdecydowało się na tatuaż, a 7% żałowało, iż posiada dzieci. Dla porównania, odsetek żalu z powodu operacji afirmujących płeć wyniósł zaledwie 1%. Jak wynika z badania, „odsetek osób transpłciowych doświadczających żalu z powodu przejścia procedur z zakresu korekty płci jest niezwykle niski”.

Afirmacja płci prawem osób transpłciowych i niebinarnych

Ograniczanie dostępu do afirmacji płci z powodu obawy przed detranzycją wymazuje autonomię osób pacjenckich i nie honoruje dorobku naukowego, który jednoznacznie potwierdza pozytywne i neutralne skutki ww. zabiegów, a nie wskazuje na żadne negatywne. Tranzycja jest udowodnionym naukowo sposobem na zmniejszenie odczuwania dysforii płciowej.

Idź do oryginalnego materiału