Na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych, na wrocławskich cmentarzach komunalnych pojawiły się ostrzeżenia w postaci naklejek, umieszczanych na grobach. Jednak problem ten może dotyczyć nie tylko mieszkańców tych okolic, ponieważ jest to ogólna kwestia dotycząca wszystkich cmentarzy. Sprawdź, co oznacza ta naklejka i czym może skutkować.
Na wrocławskich cmentarzach pojawiły się specjalne naklejki. Co oznaczają?
Według danych serwisu TuWrocław w ostatnim czasie na lokalnych cmentarzach komunalnych na grobach pojawiło się aż 15 tysięcy naklejek. Mają one informować o możliwej likwidacji. Naklejki te zawierają napis, brzmiący następująco:
Jest to informacja od Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu, która ma przypominać, iż upływa termin ważności wniesionej opłaty za miejsce grobowe. Oznacza to więc, iż groby oznaczone tymi naklejkami nie zostały opłacone przez rodzinę lub bliskich. Wobec tego zgodnie z panującymi zasadami brak takiej wpłaty, skutkować będzie przejęciem tego miejsca przez inną osobę.
Nieopłacone groby mogą zostać więc zlikwidowane, a nagrobek rozebrany i wywieziony poza teren cmentarza. Dysponent traci również prawo do miejsca.
Czytaj również: Tyle musisz zarabiać, by mieć 5 tysięcy emerytury. Masz szansę na takie świadczenie?
Likwidacja nagrobka - kiedy następuje i jak jest przeprowadzana?
Opłata za grób wnoszona jest na minimalny okres 20 lat. Miejsce jest więc na ten czas wydzierżawione. Wysokość opłaty zależna jest od danego cmentarza. W mniejszych miejscowościach zapłacimy zwykle kilkaset złotych, natomiast w większych miastach może być to kwota choćby kilku tysięcy złotych.
Jednak o ile po upływie danego czasu nie wpłynie opłata, to może dojść do likwidacji nagrobka. Zanim jednak to nastąpi, zarządca cmentarza podejmuje próbę kontaktu z osobą odpowiedzialną za miejsce pochówku.
Co więcej, na grobie pojawia się także wspomniana wcześniej naklejka z ostrzeżeniem. jeżeli jednak i to nie poskutkuje, dochodzi do całkowitej likwidacji danego grobu. Podczas niej usuwane są wyłącznie elementy zewnętrzne, a wnętrze pozostaje nienaruszone. Przyjmuje się bowiem, iż po okresie 20 lat zawartość grobu ulega całkowitej mineralizacji, czyli rozłożeniu. Nazwiska osób poprzednio pochowanych nie widnieją już wtedy na nagrobku, jednak pozostają w księgach cmentarnych.
Zobacz też:
Oni posprzątają grób za ciebie. Tyle zapłacisz
Emerytura dla osób urodzonych między 1949 a 1968. Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci pieniędzy
Możesz płacić znacznie niższe podatki. Wystarczy, iż masz psa