Wernisaż wystawy „O mały włos! Rzecz o fryzjerstwie i barberingu"

rewitalizacja.wloclawek.eu 2 tygodni temu

W dniu 20 października, o godz. 12.00, w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otwarta zostanie wystawa O mały włos! Rzecz o fryzjerstwie i barberingu przybliżająca historię fryzjerstwa począwszy od starożytności aż po koniec lat 70. XX w. Zaprezentowane będą dzieła sztuki i elementy wyposażenia dwudziestowiecznych salonów fryzjerskich pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz osób prywatnych.

Od początku cywilizacji włosy i fryzury były dla ludzi istotnym elementem. Dotyczyło to nie tylko owłosienia głowy, ale także męskiego zarostu. Od starożytności, a być może i wcześniej, to nie tylko naturalne atrybuty człowieka, ale również elementy symboliczne, podkreślające stan, pozycję społeczną czy profesję. Na przestrzeni wieków zmieniały się też kompetencje i status osób zajmujących się kształtowaniem fryzur, bród i wąsów. Początkowo byli to specjalnie wyszkoleni niewolnicy, osobni dla kobiet i mężczyzn. W okresie średniowiecza, w Europie ich funkcję przejęli cyrulicy, którzy zajmowali się szeroko pojętą higieną ludzkiego ciała. Z czasem zaczęli się łączyć w bractwa, przyjmując nazwę balwierzy. W XVIII w. nastąpił podział na golarzy i fryzjerów pielęgnujących brody i włosy oraz felczerów świadczących usługi paramedyczne. Powstanie pierwszej Akademii Fryzjerskiej w 1769 r. zapoczątkowało wyniesienie tej dziedziny na poziom wysokiej sztuki. Rozwój technologii w wieku XX wywołał wielką różnorodność w kształtach, kolorach i konstrukcjach fryzur.

Wystawa O mały włos! prowadzi przez historię fryzur i ich twórców od starożytnego Egiptu aż po czasy Antoine’a de Paris i Vidala Sassoona. Zaglądając do zaaranżowanych wnętrz salonów fryzjerskich z lat 30. i 70. XX w. możemy poznać narzędzia, którymi posługiwali się fryzjerzy oraz zaobserwować jak zmieniały się ich formy. istotną częścią ekspozycji są także pamiątki po włocławskich mistrzach m.in. po Helenie, Józefie i Irenie Bogusiakach, Kazimierzu Pawłowskim, Marii i Henryku Błaszkiewiczach, Leonardzie Głowackim oraz Annie Kuźmie.

Wystawa czynna do 9.03.2025 r.

Wystawa ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz osób prywatnych.

Serdecznie zapraszamy !

Idź do oryginalnego materiału