Branża projektowa staje współcześnie przed sporym wyzwaniem, jakim jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Doskonały przykład poszukiwań nowych standardów stanowi Wegański Aparthotel Plantonia w Krakowie, stworzony z myślą o tych, którzy chcą wybierać etyczne i ekologiczne rozwiązania. 24 apartamenty o różnych powierzchniach oraz wszystkie przestrzenie wspólne zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wegańskiego wykończenia. Realizacji tego wyzwania podjęła się pracownia krea.tina, a efekty finalne sfotografowało ONI studio.
Nowoczesny hotel stworzony we wnętrzach historycznej kamienicy
Wegański aparthotel Plantonia w Krakowie to propozycja dla wszystkich, którzy w swoich codziennych wyborach konsumenckich i lifestylowych kierują się troską o dobro środowiska oraz zwierząt. W ofercie są 24 apartamenty o zróżnicowanej powierzchni – od 25 do 68m2, które mogą być wynajęte na krótki lub długi pobyt. Ponadto goście mogą korzystać z przestrzeni wspólnych – strefy lounge, miejsca do pracy, eko-biblioteczki, siłowni czy groty solnej. Głównym celem było stworzenie miejsca łączącego wygodę i prywatność apartamentów z profesjonalną obsługą hotelową.
Aparthotel powstał w historycznej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Prace nad rewitalizacją wymagały znalezienia balansu między chęcią zachowania tkanki tego miejsca a współczesnymi standardami dotyczącymi wygody i stylu. Projekt zakładał zachowanie oryginalnego układu wewnątrz budynku. W związku z tym, iż każde piętro było inne, sporym wyzwaniem stało się uzyskanie spójności między poszczególnymi pokojami. Po dokonaniu podziału ze względu na powierzchnię i ilość sypialni w apartamentach, zespół krea.tina zaproponował powtarzalne strefy funkcjonalne.
Wegański Aparthotel Plantonia w Krakowie – bo każda decyzja ma znaczenie
Do głównych założeń należało stworzenie miejsca, które będzie wegańskie i przyjazne zarówno dla planety, jak i użytkowników i użytkowniczek. Inwestorów z pracownią krea.tina połączyło przekonane, iż każda zrównoważona decyzja ma sens i warto wyznaczać nowe standardy w zakresie ekologii, dlatego w projekcie postawiono na roślinne materiały. Wymagało to od studia sporej pracy researchowej. Często okazywało się, iż np. kleje i impregnaty wykorzystywane w produkcji mebli są pochodzenia zwierzęcego, dlatego konieczna była rzetelna i wnikliwa analiza wybieranych produktów.
Wśród najciekawszych materiałów wykorzystanych w projekcie, warto wyróżnić neutralne klimatycznie marmoleum z olejem lnianym, wykończenia korkowe, miękki w dotyku recyklowany dywan o pięknym splocie, czy narzutę wykonaną z odpadków tkackich i dziewiarskich. Naturalne materiały stały się też inspiracją przy tworzeniu palety kolorystycznej. We wnętrzach powtarzają się różne odcienie zieleni, uzupełnione o elementy w błękicie, różu i bordo. Ciepły charakter tworzy terakota oraz dębowe drewno. Konsekwentnie stosowana naturalna gama sprawia, iż całość jest niezwykle spójna.
Wrażliwość na piękno i dobro – sztuka w przestrzeni użytkowej
W projekcie utrzymanym w duchu troski o środowisko musiało się znaleźć starannie wyselekcjonowane wyposażenie – wytwarzane lokalnie przez polskich rzemieślników i projektantów lub pochodzące z recyklingu. Meble zostały wybrane z oferty rodzimych marek takich jak Tylko, TAMO, Nudo Design, noo.ma, czy Fameg. Do ciekawych elementów należą także manualnie wytwarzane lampy RUMRUK oraz LEXAVALA. Choć znalezienie wegańskich produktów wykończeniowych było trudne i wymagające, udało się stworzyć wnętrza funkcjonalne, wygodne i estetyczne, a efekt finalny przyniósł zespołowi dużo satysfakcji.
Tym, co jeszcze wyróżnia wegański aparthotel Plantonia w Krakowie są pojawiające się na ścianach prace współczesnych polskich artystów i artystek takich jak Nikodem Szpunar, Grzegorz Jarzynowski, Joanna Styrylska, Olga Szczechowska, Vadym Solowski, Katarzyna Piątek, Basia Pospischil czy Monika i Tomasz Trzupek. W recepcji można natomiast podziwiać oryginalny obraz Davida Hockneya „The Potted Palm” – pierwsze dzieło artysty w Polsce. Hotel został stworzony przez ludzi wrażliwych na sztukę, środowisko i naturalne piękno, dla wszystkich tych, którym podobne wartości nie są obojętne.
Projekt: krea.tina | krea-tina.pl
Zdjęcia: ONI studio | oni.com.pl