Weekend z PIKiem: WyTwórcy Kultury – 7 grudnia, Rockowe Mikołajki i Wystawa stypendystek dziś wieczorem

ttregionalna.pl 1 tydzień temu

WyTwórcy Kultury – 7 grudnia, podczas uroczystej gali Podlaski Instytut Kultury nagrodzi animatorów, inicjatywy oraz instytucje kultury z całego regionu

Gala WyTwórcy Kultury to swoiste podziękowanie dla ludzi kultury z województwa podlaskiego za ich całoroczną pracę – za interesujące pomysły, kreatywność, zaangażowanie, integrowanie lokalnych społeczności, aktywność. Spotkanie będzie też okazją do rozstrzygnięcia organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury konkursu WyTwórcy Kultury. Statuetki oraz nagrody finansowe PIK przyznaje już tradycyjnie w trzech kategoriach: Animator Roku, Inicjatywa Roku oraz Instytucja Roku. Komisja konkursowa przyzna także nagrodę specjalną „WyTwórca Kultury”. Do udziału w uroczystości Podlaski Instytut Kultury zaprosił animatorów, edukatorów, instruktorów oraz oczywiście menadżerów instytucji kultury z całego regionu. Uroczysta gala odbędzie się 7 grudnia, o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku. Po oficjalne części spotkania, PIK zaprosi gości z całego województwa na koncert Baranovskiego.

Mamy stały kontakt z gminnymi ośrodkami kultury z województwa. Wiemy jak ciężko pracują, jak doskonałe mają pomysły, ile zaangażowania i serca wkładają w swoją prace. Chcemy właśnie teraz, na koniec roku powiedzieć wszystkim animatorom, instruktorom – widzimy i doceniamy Wasza pracę na rzecz kultury. Śledzimy Wasze pomysły, działania i chcemy je nagrodzić – podkreśla Agnieszka Jabłońska, zastępca Dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Dla Podlaskiego Instytutu Kultury, jako dla wojewódzkiej instytucji sieciowanie jest jednym z najważniejszych zadań. Od kilku lat PIK intensywnie pracuje nad sprawną komunikacją z lokalnymi ośrodkami kultury. Służą temu warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne, a także duże, regionalne projekty takie jak Bardzo Młoda Kultura, Podlaskie Sploty, Rockowania i wiele innych. PIK stara się wspierać gminne ośrodki kultury z regionu poprzez doradztwo merytoryczne, promocyjne, organizacyjne, pomoc techniczną. Animatorzy i edukatorzy spotykają się regularnie na organizowanych przez PIK Podlaskich Forach Kultury oraz od tego roku także na Podlaskim Kongresie Kultury.

Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Rockowe Mikołajki. Zagrają: Isaac Goldenberg, The Boars i Complane.

Ten wyjątkowy koncert rockowy rozgrzeje serca wszystkich fanów mocnych brzmień! Już 6 grudnia, o godz. 18:00, w białostockim klubie Moto Pub odbędzie się impreza pod nazwą Rockowe Mikołajki! Na scenie pojawią się trzy świetne zespoły: Isaac Goldenberg, The Boars, Complane. To laureaci Rockowań, czyli największego przeglądu zespołów rockowych w regionie, od 2016 r. organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Zespół The Boars zwyciężył w 2019 roku, Complane zdobył laury w 2021 roku, a Isaac Goldenberg to tegoroczny zwycięzca Rockowań.

Rockowe Mikołajki to świetny pomysł na mikołajkowy prezent dla przyjaciół i znajomych oraz doskonała okazja, aby wspólnie posłuchać energicznych brzmień i sporej dawki dobrego rocka.
Zachęcamy! Bilety są w bardzo przystępnej cenie i kosztują jedynie 19 zł.

Podlaski Instytut Kultury zaprasza na wernisaż prac zrealizowanych w ramach stypendiów artystycznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

To projekty tkackie i promujące podlaską sztukę. Efekty działań przedstawią Alicja Kochanowska tworząca prace w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Katarzyna Daniewicz, Beata Palikot-Borowska, Aleksandra Staszak i Ewelina Ramotowska realizujące prace w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego.

Alicja Kochanowska – twórczyni ludowa zajmująca się tkaniną dwuosnowową od początku lat 70. W 2024 realizowała projekt stypendialny „Kalendarz zwyczajów i tradycji polskiej wsi w tkaninie dwuosnowowej”, czego efektem było utkanie 12 tkanin dwuosnowowych. W ramach realizacji zadania powstał kalendarz na 2025 rok ze zdjęciami stypendialnych prac.

Katarzyna Daniewicz – z zawodu informatyk, jej pasją jest tkanie, które pochłania większość wolnego czasu. W ramach stypendium stworzyła pięć tkanin ludowych na cztery nicielnice, które nawiązują do kultury i tradycji Podlasia. Zostały one przekazane do Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, gdzie tworzą stałą ekspozycję.

Beata Palikot-Borowska – twórca profesjonalny, Podlasianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od połowy lat 90. zawodowo związana z podlaskim przemysłem włókienniczym. W ramach stypendium wytkała sześć tkanin na krosnach poziomych, z wykorzystaniem wybranych, występujących na Podlasiu, technik tkackich. W efekcie powstały trzy zestawy tkanin wielonicielnicowych: każdy to dwie tkaniny składające się w dyptyk – z czego jedna z tkanin jest ludową, a druga współczesną, z elementami technik tradycyjnych.

Aleksandra Maria Staszak – przyrodniczka, krajoznawczyni, ekperymentatorka, rozmiłowana w tkactwie, akwarelach i quillingu. Swoją przygodę z tkactwem rozpoczęła od samodzielnego tkania krajek na tabliczkach. Dzięki przyznanemu stypendium upowszechniała wiedzę o włóknach, tkaninach i włókiennictwie realizując projekt „Od włókna do tkaniny – opowieść o tradycjach włókienniczych Białegostoku i województwa podlaskiego” w ramach którego przygotowała materiały edukacyjne oraz spotkania edukacyjno-kulturalne.

Ewelina Ramotowska – rodowita Podlasianka, mieszka i tworzy w Choroszczy. W 2020 roku ukończyła Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, w 2023 roku ukończyła Historię Sztuki i Współczesne Sztuki Wizualne w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Realizowała projekt pn. „Podlaski Ślad Sztuki” mający na celu prezentację i promocję podlaskich artystów i artystek, który zawierał również cykl wykładów oraz utworzenie bazy recenzji wydarzeń związanych ze sztuką Podlasia „O czym szumi Podlasie”.

Wernisaż odbędzie się 6 grudnia, o godz. 18.00 w sali multimedialnej PIK ( pierwsze piętro, ul. Jana Kilińskiego 8 w Białymstoku). Wstęp wolny.

Idź do oryginalnego materiału