Wcale nie z makaronem. "Tak jada się w naszym kraju" rosół. Makłowicz jest w szoku

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Rosół to jedna z najpopularniejszych polskich zup. Podawana jest jako codzienny obiad, ale także podczas uroczystości czy imprez. Tradycyjny rosół to taki z makaronem, ale jak się okazuje w niektórych regionach Polski, podaje się go inaczej.
Przepisów na rosół jest mnóstwo. Jedni przygotowują go na drobiu, inni zaś używają wielu rodzajów mięs. Smaku dopełniają warzywa między innymi seler, cebula, marchew i pietruszka oraz przyprawy: sól, liście laurowe i ziele angielskie. Każda gospodyni na własną recepturę na przygotowania tego dania, ale w niektórych częściach kraju rosół je się nieco inaczej.
REKLAMA






Zobacz wideo Magda Gessler vs Robert Makłowicz. Kto robi smaczniejsze naleśniki? Sprawdzamy



Gdzie je się rosół z ziemniakami? "Największe wrażenie robią na mnie rzeczy dziwne"
Rosół powinien być klarowny i aromatyczny. Większość Polaków je tę potrawę z makaronem, ale nie wszędzie tak jest. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i Śląska Opolskiego oraz niektórych regionów Podkarpacia jadają rosół z ziemniakami.
Rosół z ziemniakami wzbudza wiele kontrowersji. Jedni go uwielbiają, inni wręcz przeciwnie. Fot. MOs810 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
W sprawie postanowił wypowiedzieć się uwielbiany przez Polaków dziennikarz kulinarny, Robert Makłowicz. - Największe wrażenie robią na mnie rzeczy dziwne według moich przyzwyczajeń, które można odnaleźć wokół nas. Dla mnie rzeczą znacznie bardziej szokującą niż wyrwane w Wietnamie serce węża i podawane jeszcze bijące jest rosół z ziemniakami. A tak się jada w naszym kraju - powiedział.


Jak przechować rosół? Zrób jedną rzecz, a postoi choćby tydzień
Rosół może być bazą dla innych zup, ale by tak się stało, należy zadbać o odpowiednie przechowywanie. Zanim włożymy go do lodówki, powinien przestygnąć, a zachowa świeżość przez co najmniej trzy dni. jeżeli chcemy, by postał dłużej, należy odcedzić go z warzyw i mięsa. Pozbawiony tych składników będzie zdatny do spożycia choćby przez tydzień. Wywar można też zawekować w słoiki, a wówczas będziemy mogli wyciągnąć go w każdej chwili i użyć jako bazę do innych potraw. Należy go odcedzić, schłodzić i przelać do pojemników lub strunowych woreczków. W takiej formie może leżeć w zamrażarce choćby pół roku. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału