Wcale nie są takie oczywiste. Oto najczęstsze przyczyny zdrady w związku

dadhero.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Zdradę niektórzy mają we krwi. fot. Niko_Shogol/Pixabay


Zdrada nie bierze się znikąd. Zawsze jest czymś spowodowana. Mogłoby się wydawać, iż wszystkiemu winien jest brak satysfakcji seksualnej, bliskości i ciepła. Jednak jak się okazuje, powodów zdrady może być wiele. Niektóre z nich nie mają nic wspólnego z przyjemnością.


Zdrada to sprawa stara jak świat. Mówi się, iż niektórzy mają ją we krwi. Ulegają pokusie, są niewierni, krzywdzą i ranią. Jedni nie potrafią się przed nią powstrzymać, dla innych jest czymś nie do pomyślenia. To kwestia bardzo indywidualna uzależniona, m.in. od przekonań i charakteru.

9 powodów, dla których zdradzamy


Niezadowolenie emocjonalne


Poczucie emocjonalnego niezadowolenia to jeden z głównych powodów zdrady. Kiedy czujemy się zaniedbani, niedocenieni, zepchnięci na dalszy plan, zaczynamy szukać emocjonalnego wsparcia. Niestety, często w ramionach drugiej osoby. Potrzebujemy potwierdzenia, iż jesteśmy kimś wartościowym, wartym uwagi i zainteresowania.

Brak komunikacji


Brak lub słaba komunikacja w związku prowadzi do konfliktów, nieporozumień i nieustających sprzeczek. Kiedy pojawiają się trudności w wyrażaniu swoich potrzeb, marzeń, pragnień czy obaw, zaczynamy szukać intymności emocjonalnej poza związkiem, co często kończy się zdradą.

Niskie poczucie własnej wartości


Osoby zmagające się z niską samooceną, jak i te, które mają głęboko zakorzenioną niepewność, mogą szukać pocieszenia, zainteresowania i dowartościowania "na zewnątrz". Nowa relacja, zdrada może tymczasowo zwiększyć poczucie własnej wartości, niestety – kosztem dotychczasowego związku.

Ucieczka od problemów


Niektórzy zdradę traktują jako ucieczkę od problemów osobistych lub tych, które pojawiły się w związku. Zamiast spróbować rozwiązać problem, szukają pocieszenia u kogoś innego. Mają nadzieję, iż w ten sposób odwrócą swoją uwagę, być może zapomną, o tym, co złe.

Dreszczyk ryzyka


Ryzyko kręci, fascynuje, pociąga. Dla niektórych osób dreszczyk emocji będący wynikiem zaangażowania w relację z innymi jest bardzo kuszący. Przypływ adrenaliny związany ze zdradą bierze górę nad rozsądkiem i rozumem.

Kara i zemsta


W przypadku, gdy jeden z partnerów dopuścił się niewierności w przeszłości, być może drugi będzie chciał się odegrać. Szukając odwetu lub chcąc odzyskać kontrolę nad związkiem, możemy dopuścić się zdrady, która zrani i skrzywdzi drugą osobę.

Brak równowagi


Rozbieżność, brak równowagi na poziomie intymności emocjonalnej i fizycznej może zachęcić do szukania bliskości gdzieś indziej. Jedni potrzebują emocjonalnej intymności, dla innych zdecydowanie ważniejszy jest kontakt fizyczny.

Kryzys wieku średniego


Zarówno kryzys wieku średniego jak i poważne wydarzenia zmieniające życie np. awans w pracy, mogą skłonić do kwestionowania swoich dotychczasowych wyborów. Niekiedy mamy wrażenie, iż zasługujemy na więcej, iż coś nas jeszcze w życiu fajnego czeka. Koniec końców podejmujemy ryzyko – zdradzamy.

Brak związku emocjonalnego


Z biegiem czasu, ta iskra, jaka pojawiła się na początku związku, słabnie, a jej miejsce zajmuje rutyna i codzienność. Osoby, którym to nie wystarcza, zaczynają szukać emocji, zaspokojenia swoich potrzeb w ramionach drugiej osoby.

Źródło: Awarenessact


Idź do oryginalnego materiału