Opieńki w sosie pomidorowym to oryginalna i smaczna przekąska, która sprawdzi się na przyjęciach lub jako codzienna kolacja, gdy położymy je na kanapkach. Świetnie komponują się także z pieczonymi warzywami, mięsami i mogą być ciekawym dodatkiem do obiadu. Przygotowanie ich jest bardzo proste. Podpowiadamy, jak zrobić pyszne opieńki w sosie pomidorowym.
Opieńki - jak je zbierać i które wybrać?
Z racji tego, iż opieńki to grzyby blaszkowe, początkujący grzybiarze powinni ostrożnie je zbierać lub wybrać się do lasu, z kimś bardziej doświadczonym, ponieważ często bywają mylone z trującymi grzybami, m.in. maślanką wiązkową i łuskwiakiem nastroszonym.
W Polsce możemy spotkać pięć gatunków opieńki. Najpopularniejszym i równocześnie najczęściej występującym jest opieńka miodowa, a także opieńka ciemna.
To właśnie te gatunki warto wykorzystać do poniższego przepisu. Są one jadalne, a w dodatku niezwykle smaczne, więc idealnie sprawdzą się do eksperymentów w kuchni. Opieńki rosną w gromadach na martwych i żywych pniach drzew, korzeniach czy ściółce.
Czytaj również: Ten koktajl jest świetny do walki z oponką. Wystarczy pół szklanki, by podkręcić metabolizm
Opieńki w sosie pomidorowym - jak je przyrządzić?
Zazwyczaj opieńki są po prostu marynowane. Jednak warto wypróbować inny przepis, do którego wykorzystamy same kapelusze grzybów. Zaskakuje on smakiem i aromatem, a równocześnie jest bardzo łatwy i szybki do wykonania.
Oto składniki potrzebne do przyrządzenia opieńków w sosie pomidorowym:
- 1/3 szklanki octu,
- 200 g koncentratu pomidorowego,
- 1,5 kg opieńków
- 1 szklanka oleju rzepakowego,
- 5 łyżek cukru,
- 4 cebule,
- 4 kulki ziela angielskiego,
- sól,
- pieprz,
- 2 liście laurowe.
Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie opieńków i pozostawienie samych kapeluszy. Gotujemy je w osolonej wodzie przez około 10 minut. Po tym czasie odcedzamy grzyby.
Następnie zaczynamy przygotowanie sosu. W tym celu kroimy drobno cebulę i szklimy ją na części oleju. Dodajemy do niej ziele angielskie, liście laurowe oraz pozostałe składniki zalewy. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem. Gotujemy to przez chwilę i do sosu dodajemy obgotowane grzyby. Dokładnie mieszamy i gorące grzyby wraz z sosem przekładamy do słoiczków. Zakręcamy je dokładnie i pasteryzujemy przez około 20 minut.
Sos możemy oczywiście modyfikować według własnych upodobań, dodając do niego inne przyprawy. o ile lubimy korzenny aromat, warto doprawić zalewę goździkami oraz odrobiną cynamonu. Natomiast, gdy preferujemy bardziej pikantne smaki, do sosu pomidorowego możemy dodać ostrą paprykę.
Zobacz też:
To jedne z najzdrowszych owoców. Mamy je pod nosem, a często nie doceniamy
Ten koktajl jest świetny do walki z oponką. Wystarczy pół szklanki, by podkręcić metabolizm
Ziemniaki w takiej formie są najzdrowsze. Szczególnie poleca się je seniorom